Menopauza

Klimaktérium

Klimaktérium je prirodzené obdobie v živote ženy, kedy dochádza k vyhasínání funkciu vaječníkov. Toto vedie k postupným zmenám v rovnováhe pohlavných hormónov zodpovedných za menštruačný cyklus. Menopauza je označenie pre posledné menštruačné krvácanie v živote ženy. Biologicky podmienený vek pre menopauzu je v súčasnosti medzi 45. - 54. rokom života ženy. Rok po menopauze nastáva ďalšie obdobie, ktoré označujeme ako postmenopauza. To znamená, že v postmenopauze prežije žena takmer tretinu svojho života.

Nedostatok estrogénov vedie k výskytu rôznych príznakov, ktoré možno pozorovať v klimaktériu a nazývajú sa syndrómy z nedostatku estrogénov. V posledných rokoch vzrástol záujem o klimakterické príznaky, pretože počet žien v období " prechodu " s predlžovaním priemernej dĺžky života pribúda. Náš súčasný životný štýl je nezlučiteľný s klimakterickým syndrómom a preto vznikajú nové pohley a názory na jeho liečbu.

Príznaky menopauzy

Príznaky menopauzy sú spojené s poklesom hladiny estrogénu. Estrogén ovplyvňuje okrem prípravy výstelky maternice aj náladu, reguláciu teploty a metabolizmus tuku a kostí.

Bežne známe príznaky menopauzy sú :

Návaly horúčavy a potenie
Z ničoho nič je vám teplo a ste rozpálená. Zvyčajne teplo začínate cítiť na rukách alebo bruchu a rozširuje sa cez ramená do tváre, hrude a brucha. Horúco spôsobí výrazné potenie. Keď sa pot vyparí, zrazu je vám zima. Návaly horúčavy môžu trvať od pol minúty až do niekoľkých minút.
Búšenie srdca
Búšenie srdca je uvedomenie si tlkotu srdca, či už je príliš pomalý, príliš rýchly, nepravidelný alebo má bežnú frekvenciu. Búšenie srdca môže byť veľmi nepríjemné a dokonca znepokojujúce.
Poruchy nálady
Mnohé ženy už veľmi dobre vedia, ako pôsobí estrogén na ich náladu. Poruchy alebo zmeny nálad počas obdobia menopauzy môžu zahŕňať : podráždenosť, letargiu, výpadky pamäti alebo sa môže vyskytnúť pokles libida. Niektoré ženy v období menopauzy trpia depresiami aj keď nie vždy je jasné, kde má depresia pôvod. Okrem hormonálnych zmien môžu mať na náladu vplyv aj iné životné udalosti.

Našťastie sa tieto symptómy časom vytratia. U niektorých žien môže adaptácia organizmu na novú situáciu trvať len pár mesiacov, kým iné ženy sa na tieto príznaky sťažujú aj niekoľko rokov.

Pokles hladiny estrogénu má tiež permanentné následky, ako sú :

Suchosť vagíny a močových ciest
Pokles hladiny estrogénu znižuje prúdenie krvi do panvy. Preto klesá vaginálna sekrécia ako reakcia na sexuálne vzrušenie, čo môže viesť k bolestiam počas sexuálneho styku. Navyše, stenčovanie slizníc spôsobuje to, že vagína, ako aj močové cesty sú náchylnejšie na infekcie, čo môže viesť k problémom, ako je svrbenie.
Inkontinencia moču
Polovica žien zažíva mimovoľný únik moču po menopauze, ktorý spôsobuje nedostatočné uzatváranie zvierača. Problémy sa môžu zhoršiť prípadným " poklesom " močového mechúra. Strata moču sa spája so zvyšujúcim sa intrabdominálnych ( vnútrobrušného ) tlakom, rovnako ako pri kýchaní, kašľaní, smiechu alebo zdvíhaní ťažkých bremien. Niektoré ženy sa sťažujú na " nadmerne aktívny močový mechúr " - náhle sa objaví močenia, ktorá je niekedy tak naliehavá, že nie je možné dôjsť na toaletu včas. Úľavu od týchto problémov môže poskytnúť " tréning močového mechúra ", ktorý ma za cieľ spevniť svaly panvového dna. V závažných prípadoch je potrebný chirurgický zásah, ktorým sa močový mechúr " zdvihne ".
Osteoporóza
Osteoporózu môžeme opísať ako stenčovanie kostí. Kosti strácajú vápnik, stávajú sa tenšími a rýchlejšie sa lámu. Tento problém môže nakoniec viesť k spontánnemu zlomeniu kostí alebo skracovanie chrbtice. Bolesť kostí je u pacientov s osteoporózou bežným príznakom. Počas prvých 30. rokov života kosti získavajú pevnosť a obsah vápnika sa zvyšuje. Po 30 roku života zmena hormonálnej rovnováhy spôsobuje, že obsah vápnika začína rapídne znižovať. Po menopauze je pokles oveľa podstatný.

Autor: Lenka Klabochová