Prvá pomoc pri mozgovej príhode

Veľmi vážny stav pri ktorom sa nedostatočne prekrvuje mozog. Čím väčšia tepna je upchatá tým väčšie je riziko úmrtia a trvalých následkov. Upchatie vzniká opäť krvnou zrazeninou (75%) alebo prasknutím cievy (Aneuryzma). Mozgová príhoda prichádza náhle bez predošlého varovania. Postihnutý stráca vedomie, nie je schopný komunikovať, môže mať zvislý kútik, nebude sa orientovať v čase ani priestore, bude veľmi zmätený. Môže byť agresívny, ale tiež apatický. Nauzea, zvracanie a bolesť hlavy je tiež častým príznakom.

Testy na potvrdenie mozgovej príhody

Jednoduchými testami môžete zistiť či človek utrpel mozgovú príhodu alebo sa jedná o iný závažný stav. Stačí sa postihnutého opýtať či by sa mohol usmiať, napočítať do 10, povedať ako sa volá a kde sa nachádza a či dokáže natiahnuť ruky pred seba a udržať je chvíľku vo vzduchu. Ak má človek mozgovú mŕtvicu, tieto kroky nevykoná vôbec a alebo so značným úsilím.

Prvá pomoc pri mozgovej príhode

Posaďte postihnutého a okamžite volajte ZZS. Rozhodne nečakajte do rána, či sa stav nezlepší! V tomto ohľade zohráva čas a ak nie sú podané lieky do 4 hodín od prepuknutia prvých príznakov, liečba nie je účinná. Nepodceňujte žiadny z týchto príznakov. Trvalé následky a smrť sú v tomto prípade veľmi pravdepodobné, čím dlhšie je oneskorenie pred podaním prvého lieku, tým horšie sa chorý lieči.

Nebojte sa poskytnúť prvú pomoc, než sa pokúsite o záchranu života nadýchnite sa a snažte sa myslieť na základné veci, nevymýšľajte zložitosti, ktoré vás kedysi učili v škole. V jednoduchosti je krása a to platí aj v prvej pomoci. Ak si nebudete vedieť rady, pri volaní ZZS vám dispečeri všetko zrozumiteľne povedia, nemusíte nič vedieť, stačí len vytočiť tel. 155 a počúvať.

Autor: Lucie Klková, DiS.

Mohlo by vás tiež zaujímať