Prvý mesiac tehotenstva
V tomto článku sa dozviete dôležité informácie o priebehu tehotenstva v prvom mesiaci tehotenstva.
Týždeň tehotenstva: 1. - 4. týždeň
Počítanie lekárov: 0 + 0 tt. - 4 + 3 tt.
Vek plodu: 14 dní - 14 dní po oplodnení (DPO)
1. týždeň (0 + 0 - 0 + 6)
Podľa lekárov ste už tehotná, vy však momentálne prežívate menštruačný týždeň, tak ako obvykle. Telo sa už pomaly začína pripravovať na možnosť tehotenstva. Vy sama však ešte vôbec nič nepociťujete.
2. týždeň (1 + 0 - 1 + 6)
Skončila vám menštruácia a telo sa začína pripravovať na ovuláciu. Začína sa vám objavovať hlien, ktorý sa okolo 14. dňa stáva plodným a umožní spermiám, aby sa dostali na správne miesto určenia.
Zaujímavosť: Podľa vedeckých poznatkov sa spermie dostávajú k vajíčku vďaka pachom, ktoré vajíčko produkuje.
3. týždeň (2 + 0 - 2 + 6)
0. DPO - akonáhle sa spermie dostanú na cestu k vajíčku začína sa vo vašom tele odohrávať vývojový cyklus, ktorý končí pôrodom zdravého bábätka. Spermie musia uraziť približne 18 cm dlhú trasu, ktorá je veľmi problematická, skoro 85% spermií zahynie v začiatkoch cesty, pretože nemajú dostatok energie. Niektoré spermie si dokonca môžu dávať chvíľku pauzu a po načerpanie energie opäť pokračovať.
Doba kedy je možné oplodniť vajíčko sa pohybuje medzi 24 až 48 hodinami, spermie v ženskom tele vydržia dva dni, niekde sa udáva až päť dní, ale je to skôr výnimočne.
Po oplodnení sa z vajíčka a spermie stane zygota a tým končí oplodnenie a nastáva vývoj. V súčasnej dobe je už rozhodnuté o pohlaví a ďalších genetických dispozíciách.
1. DPO - po 30 hodinách od splynutie sa zárodku po prvom delení hovorí blastoméra.
2. DPO - blastoméra sa dostáva vajcovodom bližšie k maternici. V súčasnej dobe je jedno delenie veľmi náročné a trvá najdlhšie.
3. DPO - teraz je zárodok osmibuněčný
4. DPO - zárodok sa nazýva morula a je teraz šestnáctibuněčný
5. DPO - sa morula dostáva do maternice, tým sa stáva jej stena viac priepustná a do moruly sa dostáva tekutina a vznikajú veľké medzibunkovej priestory. Z nich sa sformuluje jednoliata dutina a zárodku sa začína hovoriť blastocysta.
6. DPO - blastocysta sa voľne pohybuje maternicou a práve 6. deň sa prichytáva na jej sliznici. Začína niekoľkodňový proces uhnizďování - nidácie.
4. týždeň (3 + 0 - 3 + 6)
7. DPO - blastocysta má teraz 100 buniek a stále sa zanára do sliznice.
8. - 9. DPO - vzniká dutina (amniový vačok, žĺtkový vačok) a dve vrstvy trofoblastu a Embryoblast.
Amniový vačok - čiže zárodočný obal, vnútri sa nachádza tekutina (plodová voda) v ktorej sa nachádza a vyvíja sa zárodok
Žĺtkový vačok - jedná sa o zárodočný vačok, ktorý sa nachádza na brušnej strane tela, ktorý je určený na výživu embrya, kým nie je sám schopný prijímať živiny. Postupne žĺtkový vačok zaniká
Trofoblast - vonkajšia vrstva na povrchu embrya, bunky trofoblastu slúži k výžive, tiež sa z nej vyvíja podstatná časť placenty
Embryoblast - jedná sa o vnútornú masu buniek, z tejto časti sa potom vyvíja samotný plod
10. DPO - Embryo vyčerpalo zásoby energie a začína čerpať zásoby od matky. Začína stúpať hladina HCG v tele a u citlivých tehotenských testov môže byť zrejmá druhá čiarka. Radšej si urobte tehotenský test až deň po vynechaní menštruácie, budete mať väčšiu istotu
11. - 13. DPO - blastocysta sa zanára a na konci 2. týždňa je už úplne zanorená do sliznice. Embryo je veľké alebo skôr malé 0,1 - 0,2 mm. Gestačný vačok je veľký cca 5 mm. Vznikajú dve vrstvy ektoderm a endoderm.
Ektoderm - z tejto časti sa vyvíja koža, nervová sústava a zmyslové orgány
Endoderm - z tejto časti sa vyvíja dýchací a tráviaci trakt
Niektoré veľmi citlivé ženy môžu pociťovať miernu zmenu nálady, divné pichanie v podbrušku, návaly horúčavy či citlivosť prsníkov. Na celkové príznaky je však ešte veľmi skoro.
Autor: Lucie Kliková, DiS.