Psoriáza

Psoriáza, je ďalším z mnohých zápalových ochorení kože, ktoré ľudstvo trápia už odnepamäti. V strednej Európe ňou trpí približne 3% populácie a jej pôvod sa pripisuje dedičnému sklonu k odchýlkam imunitného systému a kože. Zaujímavosťou je, že postihuje výlučne ľudí, nie zvieratá.

Je zaradená medzi civilizačné choroby. O tom svedčí fakt, že v 20. storočí jej trpeli prevažne muži, avšak v dnešnej dobe postihuje ako mužov, tak aj ženy zhruba v rovnakom pomere. Psoriáza vás môže prekvapiť prakticky v akomkoľvek období života, avšak najčastejšie sa to stáva v období puberty a medzi 40. a 50. rokom života.

Spúšťací mechanizmus nie je dosiaľ celkom objasnený, ale hovorí sa o autoimunitné chorobe. To znamená že vaše lymfocyty (biele krvinky) sa vplyvom dedičnosti a vplyvov vnútorného a vonkajšieho prostredia aktivujú, čím dochádza ku kožnému zápalu.

Vplyvy vnútorného a vonkajšieho prostredia na imunitný systém, ktorý následne naštartuje biele krvinky, nazývame provokačné faktory. Tými sú najčastejšie stres, infekcie (väčšinou dýchacích ciest), rôzne druhy zranenia, zmeny klímy, niektoré lieky, kožné zápaly, hormonálne výkyvy a zlá životospráva.

Príznaky

Najčastejšími príznakmi začínajúcich psoriázy sú červené ložiská šúpajúce sa koži. Často sa objavujú vo vlasoch, na lakťoch, kolenách a v krížovej oblasti chrbta. Ide o miesta, ktoré sú oblečením alebo pohybom najviac namáhaná. V dôsledku chemického alebo fyzického poranenia sa psoriáza môže objaviť prakticky kdekoľvek.

Psoriáza sa môže prejaviť v mnohých formách výskytu. Jedným z nich je aj psoriatická artropatia, ktorá sa prejavuje podobne ako reuma. Napadá hlavne malé kĺby nôh a rúk, chrbticu, alebo mäkké tkanivo. Kĺby sú opuchnuté a stuhnuté.

Liečba psoriázy

Ak váš stav nie je vážny, môžete proti psoriáze bojovať doma, ale je namieste liečbu konzultovať s dermatológom. Na trhu je veľa voľne dostupných prípravkov na to určených. Obľúbené sú kúpele s olejmi alebo granulami na podporu regenerácie kože, vhodné sú prípravky bohaté na morskej soli alebo bylinné oleje a tiež masti alebo krémy na premasťovanie a hydratáciu. Ak máte možnosť, dbajte na optimálnu vlhkosť vzduchu doma aj v zamestnaní. Studený suchý vzduch alebo priamo prievan vám pokožku rýchlo vysuší.

Liečba závažnejších foriem psoriázy sa môže u mnohých ľudí líšiť. Špeciálnymi metódami vyšetrenie vám dermatológ nájde liečbu na mieru. Jedným sa základných liečebných metód sú lieky a vonkajšie prípravky. Tiež môžete absolvovať svetloliečbu, kedy bude vaša poškodená pokožka ožarovaná ultrafialovým žiarením.

Prevencia

Vhodnou prevenciou proti psoriáze je nebyť alkoholikom a pasívnym či aktívnym fajčiarom. Ak pracujete s chemikáliami alebo dráždivými prostriedkami, používajte ochranné pomôcky. Kožu udržujte hydratovanú. Z oblečenia preferujte bavlnené, hebké a priedušné materiály. Buďte optimistickí a ak to bude možné, vyvarujte sa dlhodobému stresu.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás tiež zaujímať