Relaxácia a regenerácia
Relaxácia je harmonický stav tela a mysle, kedy uvoľňujeme napätie ako svalové tak psychické. Snažíme sa tak odbúrať stres a negatívnu energiu, ktorá sa v nás postupne hromadí. Podľa prieskumov sa sťažujeme na nedostatok času viac ako naši predkovia a napriek tomu sme to my, ktorí hospodárime s našim časom. Mali by sme si vziať príklad z histórie. Mnoho národov malo a dodnes ešte má vymedzený nejaký deň alebo dennú dobu na oddych a relaxáciu. Aj Boh stvoril Svet za šesť dní a siedmy odpočíval.
Je jasné, že v dnešnej dobe nemôžeme venovať relaxáciu celý deň. Väčšinou to ani nie je potrebné, pretože najefektívnejší odpočinok možno získať v rozmedzí maximálne niekoľkých hodín. Dlhšia doba by priniesla únavu alebo pocit nudy.
Ikdyž sme v úvode hovorili o uvoľnení psychickej a svalovej stránky, nie je tomu tak vždy. Mnoho ľudí, ktorí vykonávajú sedavú kancelársku prácu, by nezistilo za relaxáciu pustiť si v televízii obľúbený film alebo seriál. Takáto skupina ľudí môže relaxovať basketbalom s priateľmi alebo ranným behom. Naopak fyzicky unavení ľudia (a predovšetkým ženy) ocenia kúpeľ s bylinnými výťažkami či kúpeľovými soli. Fyzická neaktivita je tu veľmi dôležitá. Veľmi obľúbenou formou relaxácie je prechádzka v prírode. Všeobecne sa jedná o obľúbené činnosti, ktorých si človek váži práve preto, že mu dávajú niečo, čo po väčšinu času nemá.
Regenerácia je stav podobný relaxáciu. V prenesenom slova zmysle sa jedná o hojenie namáhaných centier ľudskej činnosti. Ľudí môžeme rozdeliť do dvoch kategórií podľa ich zamestnania na tých, ktorí sa živia prácou prevažne fyzickú a prevažne psychickú.
Ľudia, ktorí vykonávajú psychickú prácu, majú po dlhšej dobe často ťažkosti s koncentráciou a sťažujú sa na bolesti hlavy. Niet divu, že doma už nechcú pracovať takpovediac hlavou a preto si vyhľadávajú záľuby, ktoré uskutočňujú fyzicky. Typickým príkladom je behanie alebo záhradka. Pri takýchto činnostiach si namáhaný mozog veľmi odpočinie a načerpá sily do ďalších dní.
Fyzicky pracujúci ľudia naopak potrebujú uľaviť svojim svalom. Tu je obľúbené lúštenie krížoviek, čítanie alebo maľovanie, ktoré rozvíjajú fantáziu a logiku pri fyzicky veľmi nízkej aktivite. Oproti psychicky pracujúcim sú tu ďalšie možnosti obnovy. Svalové tkanivo je možné stimulovať mnohými druhmi voľne dostupných prostriedkov. V zásade sa jedná o bylinné masti a oleje, ktoré majú za úlohu upokojiť namáhané svalstvo.
Autor: Lenka Klabochová