Riziká liposukcie
Hitom moderného sveta je skrášľovanie, drastické chudnutie a značkové oblečenie. Kto nemá čas, ale má peniaze, môže sa ponoriť do sveta plastickej chirurgie a dopriať si luxusné telo bez práce. Plastická chirurgia je v súčasnej dobe na vzostupe a nie je skoro nič, čo by nezvládla zmeniť.
Moderné chudnutie a tvarovanie brucha vo forme liposukcie zažíva v posledných rokoch veľký boom. Ale riziká spojené s touto procedúrou sú niekedy veľmi bolestivá a dlhotrvajúci. Po prečítaní tohto článku si rozmyslite, či vám stojí za to ísť na liposukciu a alebo sa radšej uspokojíte so svojou postavou a skúsite zmeniť životný štýl tak, aby ste schudli aj bez zákroku chirurgov.
Čo je to liposukcia
Liposukcia čiže tumescenčná liposukcia je zákrok, pri ktorom sa odsáva podkožný tuk z problémových partií, ako je brucho, stehná, zadok či boky. Do tela sa vpraví ihla, ktorá znecitlivie tukové bunky a následne sú tenkou kanylou odsaté preč. Liposukcia sa smie robiť len na dvoch miestach súčasne a môže sa odsať len 3% z celkovej váhy človeka. Liposukcia sa vykonáva mnohými technikami, od bezbolestné ultrazvukové, až po klasickú s odsatím tuku kanylou.
Ako zákrok prebieha a doba hojenia
Samotný zákrok nezaberie viac ako hodinu, po vykonaní zákroku budete odvezení na izbu a večer už môžete opustiť nemocnicu. Pretože je zákrok miniinvazívny netreba vykonať ani šitie rán. Jeden až dva dni budete mať miesto sterilne prikryté a budete si musieť pravidelne meniť obväzy. Bude vám presakovať aplikovaná tekutina a uvoľnený tuk (nemusíte sa báť, množstvo tekutiny nebude vysoké). Zákrok nie je hradený poisťovňou, musíte počítať s 20 - 25 tisíc Sk za operáciu. Po troch dňoch budete už môcť normálne navštevovať zamestnanie. Po dobu 6 mesiacov sa neodporúča vykonávať novú liposukciu, s výnimkou ultrazvukové, tá sa môže opakovať po mesiaci.
Najčastejšie komplikácie
Pri klasickej liposukcii sú možné všetky komplikácie, tak ako je tomu u normálnej operácie. Čo znamená infekcie alebo krvácanie. Samotná liposukcia je bohatá na rôzne komplikácie, predovšetkým sa jedná o nepravidelné zakrivenie pokožky, nedostatočné odsatie tuku a hromadeniu v jednom mieste, voľná kože v mieste odobratie tuku (možno spravit kompresnými pančuchami či bielizňou), necitlivosť kože, tuková embólia (tuk sa dostane do porušenej cievy), zmeny sfarbenia kože, nadmerné odsatie tuku (deformity, priehlbiny, nerovnosť) alebo kožné nekróza.
V prípade, že pozorujete v mieste vpichu tieto príznaky, je potrebné okamžite informovať lekára, ktorý vám zákrok vykonával a objednať sa na kontrolu postihnutého miesta.
Autor: Lucie Kliková, DiS