Rozdiely medzi dojčením a umelou výživou
Dojčenie je jedným z nepřirozenějších procesov ako u novopečené mamičky, tak jej dieťaťa. Dojčenie bolo označené ako jeden z najdôležitejších faktorov pre zdravie dieťaťa. Predpokladá sa, že dojčenie znižuje riziko podvýživy, infekcie a obezity u detí a zlepšuje ich kognitívne a emočný vývoj.
Ďalej je tiež spojené s pozitívnymi účinkami na duševné zdravie matky. Znižuje riziko rakoviny prsníka, maternice a vaječníkov u ženy. Znižuje tiež riziko potenciálneho vysokého krvného tlaku, diabetes mellitus a kardiovaskulárnych ochorení. Dojčením tiež žena spaľuje kalórie a pomáha zmenšiť maternicu po pôrode, preto sú dojčiace matky schopné vrátiť sa k svojej hmotnosti pred otehotnením rýchlejšie. Nedávna štúdia ukázala, že včasné začatie dojčenia by mohlo znížiť novorodeneckú úmrtnosť o 22%. Materské mlieko je odporúčané ako zdroj výživy pre novorodencov a poťažmo dojčatá najmenej po dobu prvých 6. mesiacov života. Od 6. mesiaca je vhodné zavádzať príkrmy, ale odporúča sa ďalej s dojčením pokračovať do 2 rokov veku dieťaťa.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča včasné začatie dojčenia (do jednej hodiny od pôrodu). Dodávka materského mlieka spĺňajú prakticky všetky nutričné potreby dojčiat minimálne na 6. mesiacov života dieťaťa. Materské mlieko sa v priebehu rastu dieťaťa mení, vzhľadom i zložením. Na počiatku (ihneď po pôrode) sa tvorí tzv. Mledzivo (kolostrum), ktoré slúžia na uhasenie smädu dieťaťa. Neskôr sa tvoria prechodné mlieko a konečne zrelé mlieko. Každý typ je prispôsobený potrebám novorodenca a neskôr dojčatá, všetky tri typy sú vysoko kvalitné. Niektoré štúdie hovoria o tom, že dojčené deti majú nižší výskyt aterosklerózy a hypertenzie v neskoršom veku. Materské mlieko tiež zabraňuje alergiám a rozvíja imunitu dieťaťa.
Dojčenie je výhodné najmä pre predčasne narodené deti. Ich tráviaci systém nie je úplne vyvinutý a trávenie materského mlieka je oveľa jednoduchšie ako trávenie umelej výživy. Lepšia stráviteľnosť materského mlieka eliminuje u dieťaťa kolikovité záchvaty, hnačky alebo zápchu. Materské mlieko tiež prirodzene obsahuje veľa vitamínov a minerálnych látok, ktoré novorodenec potrebuje. Materské mlieko má žena stále pri sebe, nemusí ho ohrievať a je úplne zadarmo. Kým náklady na umelé mlieko sú relatívne veľa veľké. Dojčené deti sú menej choré, pretože majú od matky potrebné látky pre zachovanie imunity. Niektoré štúdie tiež naznačujú, že deti, ktoré boli výlučne dojčené, majú mierne vyššie IQ ako deti, ktoré boli kŕmené umelým mliekom. Ďalšou obrovskou výhodou je tzv. Skin-to-skin kontakt (koža na kože). Mnoho dojčiacich matiek si naozaj vychutnáva zážitok, kedy sú v tesnom spojení so svojím dieťaťom. Tento kontakt môže zlepšiť citové puto medzi matkou a dieťaťom.
Umelá výživa
Umelá výživa je komerčne pripravovaná dojčenská strava. Je vyživujúcú alternatívou materského mlieka, dokonca obsahuje niektoré vitamíny a živiny, ktoré materské mlieko neobsahuje. Je vyrobená za sterilných podmienok. Ide o zmes proteínov, cukrov, tukov a vitamínov, ktoré napodobňujú zloženie materského mlieka. Samotné zloženie materského mlieka nebolo ešte úplne rozlúštené, teda ani umelé mlieko nemôže byť adekvátne pripravené požiadavkám dojčaťa. Navyše zloženie niektorých umelých mliek nie je úplne optimálny. Napríklad odmastenie kravského mlieka a dodanie rastlinných oleje ako je repkový či palmový. Ďalej prítomnosť mnohých jednoduchých cukrov atp.
Dôvodov, prečo ženy nedojčí, môže byť veľa. Okrem zdravotných dôvodov sa môže jednať o fakt, že je pre nich dojčenie príliš ťažké alebo stresujúce. Niektoré ženy nedojčí preto, že sa chcú čoskoro vrátiť do práce a umelá výživa pre nich predstavuje jednoduchšie metódu. Kŕmenie dojčatá tak môže zvládnu ktokoľvek. Keďže je umelé mlieko ťažšie stráviteľné, zvyčajne dojča nepotrebuje jesť tak často. Umelé mlieko však obsahuje nedostatok protilátok. Žiadna z protilátok nájdených v materskom mlieku nie je v umelom mlieku zastúpená v adekvátnom množstve. Tým pádom nemôže poskytnúť dieťaťu potrebnú ochranu proti infekciám. Je zrejmé, že ani to najstarostlivejšie upravené a vyrobené umelé mlieko nikdy nemôže nahradiť materské mlieko.
Rozhodnutie čomu dať prednosť je len na žene. Je však vhodné sa o dojčení aspoň pokúsiť, zvládnuť počiatočné ťažkosti a prekážky a vedieť, že je dieťaťu zabezpečená tá nepřirozenější a najzdravšie strava.
Autor: Klára Šedová