Rozdiely medzi mladou a starou kožou
Starnutie kože je prirodzený jav u každého človeka. Tento fakt je podmienený mnohými faktormi, ako sú genetika, životné prostredie, strava a životný štýl všeobecne. U mladej kože dochádza k častejšie obnove buniek, približne raz za mesiac. U starej kože k tejto obnove dochádza pomalšie (cca raz za 2-3 mesiace) preto vyzerá kože starší. Vrchná vrstva kože - pokožka, sa zoslabuje. Dochádza k vysychaniu kože, ktorá nie je dostatočne hydratovaná.
Z toho dôvodu idú viac vidieť žilky, nedostatky na koži a pod. S vekom tiež klesá produkcia kolagénu a elastínu, ktoré sú zodpovedné za pružnosť kože. Koža stráca svoju pružnosť a tvoria sa vrásky. V tvári, kde je koža tenká, sú najviditeľnejšie. So starnutím dochádza k zníženiu prekrvenia a koža je menej zásobená živinami potrebných pre výživu. Často dochádza k oslabeniu cievnej steny a "praskanie žiliek", ktoré sú prevažne v tvári veľa nápadné.
Zmeny nastávajú aj v pigmentáciu kože. U niektorých jedincov (najmä vplyvom genetiky) môže dôjsť až k abnormálne pigmentácii kože. Najčastejšie sa tvoria pigmentové škvrny v tvári, na rukách a nohách. Väčšie množstvo pigmentových škvŕn a znamienok sa môže vyskytnúť u jedincov nad 50 rokov. Každú atypickú zmenu kože, znamienka či névu je potrebné starostlivo sledovať. Vystavovanie sa nadmernému slnečnému žiareniu, častý pobyt v soláriách a genetika môžu hrať úlohu vo vzniku melanómu, čo je malígny nádor kože.
Koža (cutis, derma)
Jedná sa o najväčší orgán, ktorý pokrýva celé naše telo. U dospelého človeka kože zaberá 1,6-1,8 m². Je to veľmi dôležitý orgán, ktorý chráni vnútorné prostredie pred škodlivými vplyvmi vrátane slnečného žiarenia. Koža je dostatočne pevná, a tak slúži aj proti nárazom, ale dostatočne pružná pre pohyb. Jej hrúbka je v rôzna podľa miesta od 0,3 do 4 mm. Nejtlustější je na chrbte a najtenší na očných viečkach. Koža má schopnosť vodotesnú, takže sa prispôsobí tak v horúčave, tak v daždi.
Viac informácií o stavbe pokožky.
Autor: Klára Šedová