Sodík

Sodík je minerálna látka, ktorú by bolo možné označiť za minerál, ktorý je pre náš organizmus nevyhnutný a súčasne nebezpečný.

Má však v našom organizme dôležité postavenie. Najviac sa vyskytuje v mimobunkových tekutinách, kde má vplyv na ich osmolaritu, objem a stabilitu vnútorného prostredia. Sodík je tiež tzv. biogénny prvok vyskytujúcí sa v bunkách živočíšnych a rastlinných tkanív.

Výskyt sodíka

Sodík sa tiež nachádza, aj keď len v malom množstve, tiež vo vnútornom prostredí buniek, kde je dôležitý predovšetkým pre priebeh enzymatických aktivít. Náš organizmus si sodík udržuje v stálom množstve, a pri zvýšení alebo poklese jeho hodnôt v tele dochádza k ovplyvňovaniu činnosti obličiek, ktoré tvorbou moču sodík vylučujú či zadržiavajú.

Sodík je k dostaniu vo forme kuchynskej soli (chlorid sodný - NaCl). Nachádza sa aj v iných zlúčeninách, ako je napríklad fosforečnan trisodný (preháňadlo), mliečnan sodný (je súčasťou intravenózne výživy), alebo hydrogénuhličitan sodný (obsiahnutý v liekoch proti prekysleniu žalúdka - antacidách). Význam sodíka tkvie v tom, že sa spolu s draslíkom zúčastňuje kontroly vedenia nervových vzruchov, hospodárenia s vodou v našom organizme, svalových kontrakcií alebo udržania štandardného srdcového rytmu.

Ďalej sa sodík nachádza vo všetkých potravinách ako ich prírodná zložka či ako ingrediencia, ktorá sa do nich pridáva počas ich spracovania. Hlavným zdrojom sú spracované potraviny, kuchynská soľ, chlieb, syry, nakladané, údené a konzervované ryby a mäso. Vysoký obsah sodíka má tiež nakladaná zelenina, zemiakové lupienky a olivy. Jednoznačné množstvo sodíka na deň nie je určené, lekármi odporúčaná denná dávka sa pohybuje v rozmedzí 1 až 3 gramy denne. Pre porovnanie - jedna kávová lyžička soli obsahuje asi 2g sodíka.

Prejavy nedostatku sodíka

Sodík sa stráca potením, vracaním a stolicou, najmä pri hnačkových ochoreniach. Nedostatok sodíka, ktorý je spôsobený diétou, sa prejavuje vcelku ojedinele.

Medzi základné príznaky nedostatku sodíka patrí:

  • letargia
  • závraty
  • zmätenosť
  • zvýšená únava
  • významné zníženie krvného tlaku
  • kŕče v dolných končatinách
  • strata vedomia

Prejavy nadbytku sodíka

  1. pocit smädu
  2. bolesti hlavy
  3. kŕče
  4. poruchy vedomia

Bez neho to taky nejde

Ak sa pozrieme na sodík z druhej "dobré" stránky, potom zistíme, že je pre náš organizmus celkom nevyhnutný. Je potrebný hlavne pri tvorbe kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku, bez ktorej by sa nedalo tráviť a tiež pri tvorbe červených krviniek.

Okrem toho stimuluje obličkovou činnosť, je nutný pre rast, zamedzuje tvorbe obličkových kameňov, účinkuje proti svalovým kŕčom a pod.

Kde je teda správny príjmový priemer?

Škodí ako nadmiera, tak tiež nedostatok. Ako teda nájsť tú správnu výšku hladiny, ktorá je pre nás ideálna? Nie je to tak zložité, ak budete dodržiavať uvedené dávky. Pre deti do 1 roka je odporúčaná denná dávka 130 - 180 mg, pre deti a dospievajúcich 300 - 550 mg a pre dospelých 450 - 2000 mg.

Ak ste priaznivcom solenia, a soľničku beriete do ruky s ktorýmkoľvek pokrmom, potom vyberajte na konzumáciu potraviny s nízkym obsahom sodíka. Do takejto skupiny patrí napr. ryža, cestoviny, ovocie, ovsené vločky, zelenina, mäso či ryby a zemiaky.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás tiež zaujímať