Stav intoxikácie vyvolaný alkoholovými nápojmi
Predávkovať sa alkoholom je jednoduché. Keď je človek opitý, nemôže sa sám o seba postarať v v nadchádzajúcich hodinách. Preto ich musí z reštaurácie, diskotéky či firemného večierku dostať domov niekto iný. Väčšinou je to kamarát, druh, družka, priatelia či kolega z práce, ktorý sa takého človeka ujme. Vždy sa niekto nájde, ktorý takému človeku pomôže v tých najhorších situáciách, ako je ohrozenie ľudského života.
Prvé štádium otravy je tradične spojené s pitím alkoholu. Túto aktivitu si človek dopraje v pekné a priateľskom prostredí, niekedy však neuhádne svoju mieru a pije ďalej. Láka ho k tomu veselá a uvoľnená atmosféra. Vďaka alkoholu sa ľahšie v spoločnosti láme ľady a borí sa veľmi rýchlo zábrany. Človek má zrazu zvýšené sebavedomie. Vystupuje ako silný jedinec a je nadmieru spokojný. Nemá potrebu sa na veci pozerať z kritického hľadiska. Vytráca sa u neho zmysel pre zodpovednosť. V tejto alkoholovej etape možno hovoriť aj o ďalších problémoch, medzi ktoré sa radí obmedzená pohybová schopnosť.
Tento stupeň alkoholového opojenia môže mať v niektorých situáciách dramatické následky. Napríklad človek sa usadí za volať v tomto stave a začne riadiť auto. Jeho pozorovacie schopnosti sú oslabené a tak ľahšie môže spôsobiť nejakú nehodu.
Ďalší fázou intoxikácie je stav, v ktorom čaká takého jedinca striedanie nálad i chovanie. Eufória je razom tuta a človek sa stretáva s útlmom. U intoxikované osoby prevládajú vrávoravej pohyby či ľahostajnosť. Niekedy sa môže dostaviť nepríjemný pocit nevoľnosti, malátnosť či zvracanie. Od ostatných ľudí možno takého človeka spoznať ľahko podľa ďalších príznakov. Jedným takým je aj zhoršená schopnosť artikulácie. Prezradiť ho môže tiež začervenaná koža v tvári. Okrem toho človeka trápi dvojité videnie alebo závrat. Ľudské telo sa musí popasovať so stúpajúcim krvným tlakom a tepovou frekvenciou. Jedinec musí často absolvovať návštevy na záchode. V neposlednom rade možno upozorniť na to, že intoxikované osoba sa začína správať pasívne a prestáva vnímať realitu okolo seba.
Nastáva komatózne fáza, v ktorej človeka čaká spomalené dýchanie. Motorické funkcie začínajú úplne ochabovať. Ak jedinec zvracia, môže ľahko vdýchnuť zvratky. Tým pádom sa u neho prejaví zástava dychu. Človek sa pomaly udusí.
Vo veľmi vážnych prípadoch sa taká osoba nevyhne hospitalizáciu. Vedľa kŕčov a podchladenie hrozí jedinci útlm dýchacieho centra a zrútenie obehovej sústavy.
Konzumácia alkoholu
Mnoho ľudí sa neudrží a dá si týždenne niekoľko pohárikov tvrdého alkoholu. Postupne sa z toho stáva pravidlo. Mimo klasického dvanástich či desiatich stupňové piva si hrdlo ľudia prelievajú vínom, likérom a inými destiláty. Populárne sú tiež lahodné kokteily zmiešané silnejšie dávkou alkoholu.
Akonáhle si jedinec dá alkohol, jeho účinok nastupuje veľmi rýchlo. Trvá to niekoľko minút. Ale záleží to od mnohých faktorov. Alkoholový účinok sa urýchli, ak človek pije nalačno. Ďalším činiteľom je tiež, koľko toho vlastne človek vypije. Niektorí znesú veľa, iní po jednej poháriku sa nachádza v podguráženom stave. Spravidla sa účinok dostavuje zhruba do pol hodiny. Niekto pociťuje vedľajší efekt z alkoholu až po hodine a pol. Je to individuálna záležitosť. Účinok alkoholu môžu ešte umocniť látky vyskytujúce sa v tabletkách na spanie či na upokojenie organizmu. Ďalej sú to prípravky proti alergiám, lieky zo skupiny fenotiazínov či liečivá stimulujúce receptory opiátov.
Avšak proces odbúranie alkoholu sa odohráva v pečeni a má konštantný charakter. Bežne činí táto priemerná doba okolo 0,15 promile za hodinu. V tomto prípade môžu byť podané lieky s blokujúcim alkoholovým efektom. Jedným takým prípravkom je produkt s účinnou zložkou zvanú disulfiram či tolbutamid.
Ak človek tu a tam preženie to s alkoholom, potom sa u neho rozvinie akútna otrava. Pri tomto stave mu hrozí, že môže nechtiac vdýchnuť dávenie obsah tráviaceho systému. Toto nebezpečenstvo by mal človek radšej vždy predchádzať. Okrem toho v chladnejšom prostredí dramaticky rýchlo nastupuje celkovej prechladnutiu organizmu. Pri ťažších prípadov je dobré odviesť pacienta do nemocnice, kde začne symptomatickú liečbu a budú sledovať jeho základné životné funkcie.
Prvá pomoc u prípadu akútnej intoxikácie
Prvá pomoc človeku s akútnou otravou sa stáva z niekoľkých prvotných krokov. Po prvé účastník takejto situácie by mal otráveného umiestniť do správnej polohy. Pre tento prípad je to poloha na bok. Pokiaľ je pri ruke nejaký predmet, potom by ním mal podoprieť otrávenou osobou najlepšie z oboch strán. Dajme tomu môže k tomu využiť čokoľvek. Niekomu môžu poslúžiť v daný okamih objemné tašky, iný zase siahne po klasických vankúšoch či poskladaných dekách.
Dále je zapotřebí, upravit hlavu pacienta tak, aby jeho ústa pod mírným úhlem směřovali k podlaze. Právě díky tomu se nemůže stát, že by člověk vdechnul svoje zvratky. Odborníci v tomto případě nedoporučují vyvolat zvracení. Mohlo by dojít k ohrožení lidského života. Je ale důležité takovému člověku uvolnit dýchací cesty. Má-li muž uvázanou kravatu kolek krku, pak je nutné ji povolit. Nebo jeli košile zapnutá až ke krku, pak stačí knoflíčky odepnout.
Je-li člověk při vědomí, může dostat tekutinou. Většinou se podává slazený nápoj. O dalším postupu se může dotyčná osoba poradit s odborníkem. Někteří zavolají na linku rychlé pomoci, jiní vytočí Toxikologické informační středisko. V neposlední řadě se pacient udržuje v teple do příjezdu sanitky se zdravotníky.
Chronická otrava alkoholem
Tento stav se u lidí rozvíjí v důsledku delšího užívání alkoholu. Zvlášť na něm si lidé vypěstují po určité době velkou závislost. Ta se odehrává po fyzické i psychické stránce. Fyzická závislost se dá jednoduše popsat jako stav, v němž se potýká dané osoba s celou řadou abstinenčních příznaků. Vedle bolesti hlavy trápí člověka třes rukou, různé trávicí potíže a mnoho jiných zdravotních problémů. Zato o psychické závislosti se dá mluvit v případě, pokud člověka popadne silná touha po alkoholu, kterou nelze nikterak ovládnout.
Tato chronická podoba otravy se vyznačuje základnými stádii, jimiž člověk prochází. První forma stádia souvisí s konzumací alkoholu přinášející nejednomu uživateli jakési příznivé účinky. Všeobecně jde například o navození radostného pocitu. Mluví se také o posílení sebevědomí. Anebo někteří považují za pozitivní účinek kupříkladu vyvolání relaxačního stavu. Bohužel chce-li člověk dosáhnout tohoto vytouženého cíle, musí vypít vyšší dávky alkoholu.
Následuje stádium, kde už se u člověka objevují první varovné signály, že s ním něco není v pořádku. Tento stav doprovází ve většině případů opilecké výstupy. Ty jsou časté. Jde ve své podstatě o období, ve kterém si nikdo neuvědomuje, jaké z toho mohou pramenit důsledky. Navíc každým dalším opileckým dobrodružstvím narůstá nebezpečí vzniku zdravotních problémů. Člověk se v danou chvíli poohlíží po jiném alkoholickém nápoji než je pivo a víno a přechází k tvrdšímu alkoholu.
V dalším stádiu se rozvíjí poruchy paměti. Lidé mají snahu přestat s pitím alkoholu, to jim však jistou dobu vydrží, ale nakonec většina z nich spadne opět do alkoholové spirály.
V posledním stádiu trpí člověk vážnějšími zdravotními obtížemi. U některých se rozjeté onemocnění jater, jiní se potýkají s celou řadou dalších nemocí. Přestávají fungovat ledviny a plíce. U takového pacienta se začne bortit imunitní systém. Mimoto dochází tu k neuropsychickým projevům, jenž v některých případech mohou vyústit až k závažnému duševnímu stavu.
Autor: Lenka Klabochová