Suchý a dráždivý kašeľ u detí
Kašeľ možno všeobecne považovať za prvotný príznak infekcie dýchacích ciest. Touto ako ochranou, tak i obranou reakciou trpia najčastejšie deti. Prejavy tejto formy choroby sa nevyhýbajú ani dospelým jedincom.
U detí má kašeľ v počiatočnej fáze suchú a veľmi dráždivú podobu. Obyčajne sa vyznačuje krátkymi a chrapľavým prejavy. Tento stav obťažuje malého pacienta hlave tým, že ho do určitej miery vysiľuje. Pri kašli človiečik väčšinou namáha hornú časť trupu, ako je hrudník. Zapája však veľa aj brušné svalstvo. V neskoršej fáze sa u dieťaťa objavuje vlhká verzie kašľa. Tá sa vyznačuje zvýšenou produkciou hlienu.
Štandardné kašeľ odznejú do niekoľkých týždňov. Obvykle za ním stojí vírusové ochorenie. Tým môže byť nielen akútne nádcha, ale aj zápal priedušiek (tzv. Bronchitída), zápal nosohltanu čiže nazofaryngitída, zápal hrtana (laryngitída) a mnoho ďalších infekcií. Tento typ kašľa sa u dieťaťa zhoršuje vo večerných hodinách a to v momente, keď dieťa ľahne k spánku.
Lieky proti kašľu
Pri kašli sa dieťaťu podávajú lieky. Jedným taký je aj Stoptussin, ktorý sa v praxi využíva na liečbu suchého a dráždivého kašľa. Pacientom môže tento produkt poslúžiť tiež na intenzívnejšie problémy s kašľom, za ktorými stojí rôzny pôvod. Tak napríklad Stoptussin sirup do dieťaťa dostanú jeho rodičia veľmi ľahko. Tento liek s objemom 100 až 180 ml sa odmeria za pomocou dávkovacej vecičky (odmerky či pipety) a aplikuje sa priamo na detskú lyžičku. Tej neodolá ani jeden drobček. Sirup sa zapije potrebnou dávkou tekutiny, aby lepšie skĺzol do žalúdka dieťaťa.
Ďalším výborným produktom sú kvapky rovnakého názvu. Liečivá dávka sa zmieša s vodou, šťavou či čajom. U 50 ml balenie je súčasťou aj pipeta.
V lekárni sú k dostaniu tiež tablety tej istej obchodnej značky. Jedno balenie má až dvadsať tabliet. Tie sa pred podávaním u detí môžu najprv rozdrviť na naozaj jemný prášok. Tento prípravok je vhodný pre deti od dvanástich rokov, ale využívať ho môžu aj sami dospelí. Liek nesmú brať citlivejšie jednicu, ktorým vadí látky obsiahnuté v tabletách.
Autor: Lenka Klabochová