Syndróm chorých budov
Nielen ľudia a zvieratá trpia na rôzne choroby. Ochorieť môžu aj budovy. Sme to my, kto pozná negatívne dôsledky. Syndróm chorých budov sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie týka až 60% ľudí, ktorých trápi kašeľ, alergie a dýchacie ťažkosti. Ako proti nemu bojovať?
Koncentrácia peľu, prachu a plesní
Hlavne vo väčších mestách sa stále zvyšuje podiel nebezpečných oxidov uhlíka. Ak zabúdate dostatočne vetrať, máte zamiesené na problém. Váš domov či kanceláriu sa rýchlo zaplní prachom, peľom, roztoče a plesňami. V najväčšom ohrození sú kúpeľne, kuchyne a ďalšie miestnosti, kde sa kopí prebytočná vlhkosť.
Choré budovy spôsobujú dýchacie ťažkosti aj kašeľ
Obyvateľov chorých domov väčšinou trápi suché sliznice, dráždivý kašeľ, dýchacie ťažkosti, sucho v ústach a pálenie očí. Ak v takomto prostredí zdržiavate dlhšie, riskujete vznik astmy, alergií a ochorenia dýchacích ciest. Podľa lekárov môžu choré budovy spôsobovať aj niektoré typy rakoviny.
Žijete v chorom dome?
Chcete zistiť, v akom stave je vaše bývanie? Pre základný prehľad si vystačíte s obyčajnou meteostanicou. Ukáže vám teplotu vzduchu a stupeň vlhkosti v jednotlivých miestnostiach. Optimálna koncentrácia vlhkosti by sa mala v zdravej budove pohybovať v rozmedzí 40 a 60%. Kúpiť si môžete aj merač koncentrácie oxidu uhoľnatého.
Ako sa syndrómu chorých budov zbaviť?
Zistili ste, že žijete v chorom dome? Pusťte sa do boja. S tými správnymi metódami máte veľkú šancu zvíťaziť.
1. Dbajte na pravidelné vetranie
Veľkú službu preukážete svojmu domu pravidelným vetraním. Vlhkosť sa nevytvára len pri kúpaní a varení. Už obyčajné dýchanie uvoľňuje do vzduchu veľkú dávku vlhkosti, ktorú treba odvádzať preč. V zimných mesiacoch bohato stačí, keď 2 × za deň krátko, ale intenzívne vyvetráte.
2. Upratujte chytro
Nemusíte poletovať každý deň po dome s vysávačom a handrou v ruke. Pravidelné upratovanie je však základom zdravého prostredia. Aspoň raz týždenne povysávajte a utrite prach na nábytku. Ak máte domáceho maznáčika, pokoji radšej 2 × týždenne.
Vynechajte zametanie zmetákom, ktorý prach len rozvíri. Obmedzte v domácnosti textílie, ktoré fungujú ako lapače prachu a dráždi nielen alergikov a astmatikov. Jedná sa hlavne o záclony, závesy a tiež rôzne deky, dekoratívne vankúšiky pod.
3. Pozor na nebezpečnú chémiu
Hlavne na prchavé zlúčeniny uhlíka a dusíka. Vždy skladujte čistiace prostriedky, laky, farby i riedidlá starostlivo uzavreté a na jednom mieste. Pravidelne vynášajte odpadky, kde sa tiež rozmnožujú rôzne škodliviny. Máte v rodine fajčiara? Poproste ho, aby chodil fajčiť von. Ak bývate blízko rušnej cesty, premýšľajte o obstaranie čističky vzduchu alebo nástenné klimatizácie s výkonným filtrom.
4. Zbavte sa alergénov
Klimatizačná jednotka vám vďaka špeciálnym filtrom pomôže zbaviť vzduch prachu, peľu, baktérií i vírusov. Uľahčí život alergikom, astmatikom, malým deťom, seniorom a všetkým, ktorí bojujú s dýchacími ťažkosťami.
Čistý vzduch s Virus Doctor
Ak premýšľate o obstaranie klimatizácie, nemala by vám uniknúť značka Samsung s novou funkciou Virus Doctor. Zastáva funkciu výkonnej čističky. Nasaje vzduch a špeciálny filter ho zbaví všetkých nečistôt, prachu, peľu a rôznych škodlivín. Zatočíte tak s alergénmi, plesňami, vírusmi aj baktériami. Pobyt v čistom vzduchu vás zbaví nadmernej únavy aj bolestí hlavy.
Podľa vykonaných testov odstráni táto klimatizácia cez 99% vírusov chrípky. Funkciu Vírus Doctor tak oceníte aj v chrípkovej sezóne. Stačí jednotku na chvíľu zapnúť a nechať vzduch vyčistiť.
Autor: Lenka Klabochová