Tehotenstvo
Väčšinou môžeme prvé príznaky tehotenstva zaznamenať najskôr v čase vynechania menštruácie, či až o týždeň - dva neskôr.
Ak nemáte presný prehľad o svojom cykle, alebo je nepravidelný, nemusíte presne vedieť, kedy očakávať menštruáciu. Ak začnete pociťovať niektorý z nasledujúcich príznakov (nemusí byť nutne všetky) - a nemáte dlhšiu dobu periódu, môžete byť tehotná a nadišiel čas vyskúšať domáci tehotenský test.
Nevoľnosť alebo zvracanie
Ak ste rovnaká ako väčšina žien, ranné nevoľnosti nedorazí skôr ako po mesiaci od oplodnenia a najšťastnejší osoby sa im vyhnú úplne. Niektoré ženy sa však začnú cítiť divne už skôr a u niekoho sa dokonca nedá hovoriť o rannej nevoľnosti, pretože by sme rovnako dobre mohli hovoriť o nevoľnosti poludňajšej a večerné, či skôr denné i nočné.
Asi polovica žien sa cíti späť vo svojej koži na začiatku druhého trimestra, pre ostatných úľava nastúpi väčšinou do ďalšieho mesiaca.
Citlivé, naliate prsia
Jeden z skorých znakov tehotenstva sú citlivé, opuchnuté prsia, v dôsledku zvyšovania hladiny hormónov. Je to výrazný pocit napätia v prsníkoch, podobne ako pri menštruácii. Vaša nepohodlie môže viesť až k nutnosti nosiť podprsenku skoro nepretržite. Dobrá správa je, že po prvom trimestri tento pocit väčšinou vymizne, ako si telo na zvýšenú hladinu hormónov zvykne.
Pocit nafúknutie
Hormonálne zmeny na začiatku tehotenstva vo vás môžu vyvolať pocit nafúknutia, možno podobný, ako zažívate pred príchodom menštruácie. To je dôvod, prečo vám niektoré oblečenie môže byť užšie v páse, aj keď vaša maternica je stále relatívne malá.
Únava
Nie je celkom známe, čo spôsobuje náhlu únavu v začiatku tehotenstva, ale pravdepodobne za to môže prudko stúpajúca hladina progesterónu. V kútiku duše verím, že úlohou tejto spavej choroby je chrániť mamu i bábätko. Mama šetrí sily a bábätko hniezdia. Vaša energia sa vám pravdepodobne vráti v druhom trimestri, únava asi naopak v treťom, kedy budete zápasiť s nárastom hmotnosti a nepokojným nočným spánkom.
Jemné krvácanie počas uhniezdenie vajíčka
Niektoré ženy majú mierne vaginálne krvácanie okolo 11 - 12 dňa po oplodnení. Príčinou je pravdepodobne uhniezdenie oplodneného vajíčka do prekrvené steny vašej maternice. Tento proces začína zhruba 6 dní po oplodnení.
Krvácanie je len veľmi slabé (drobné červené škvrny alebo ružovo - hnedastý výtok) a trvá deň - dva.
Pozor! upozornite svojho lekára / ku, pokiaľ krvácate alebo špine, najmä ak je to sprevádzané bolesťou, môže sa jednať o mimomaternicové tehotenstvo.
Zvýšená citlivosť na pachy
Poznám mnoho žien, ktoré pojali "podozrenie" keď im ich nevyhnutná ranná káva naraz nadvihla žalúdok. Určite poznáte veľa príbehov o obľúbených i neobľúbených vôňach, problémoch s kolegami v tropickom lete, obľúbených jedlách, ktoré ste zrazu nemohli ani cítiť.
Pravdepodobne za to môže stúpanie hladiny estrogénu. Ak áno, nazvala by som ho aj bezpečnostné hormón, pretože často zapína alarm v situáciách, ktorým by sme sa mali vyhnúť, aj keď možno ešte netušíme prečo (káva, zafajčené a nevetrané priestory, staršie jedlo).
Časté močenie
Veľmi rýchlo po otehotnení zrazu zistíte, že sa kúpeľňa stáva pre vás kľúčovou miestností. Prečo? Jedným z dôvodov je, že počas tehotenstva hladina telesných tekutín (napr. Krvi) narastá, čo zvyšuje tvorbu moču v obličkách a následne jej vylučovanie močovým mechúrom.
Tento syndróm môže začať asi po šiestich týždňoch prvého tirmestru a pravdepodobne sa bude postupne zhoršovať, ako rastúce bábätko bude tlačiť na močový mechúr.
Bazálna teplota zostáva zvýšená
Ak si meriate svoju bazálnu teplotu a zistíte, že zostala zvýšená 18 dní na jednej úrovni, ste pravdepodobne tehotná.
Vynechanie menštruácie
Ak máte pravidelný cyklus a vaša perióda nepríde včas, pravdepodobne si urobíte tehotenský test oveľa skôr, než spozorujete niektorý z predchádzajúcich symptómov.
Ak však cyklus nemáte pravidelný, alebo ho až tak presne nesledujte, je pravdepodobné, že na tehotenstvo vás upozorní práve nevoľnosť, napätie v prsníkoch a časté cesty na záchod.
Tehotenský test
Napriek tomu, čo sa dočítate na obale, mnoho tehotenských testov nie je dostatočne citlivé na to, aby zachytili väčšinu tehotenstva skôr ako týždeň po vynechaní menštruácie. Takže ak sa rozhodnete vyskúšať ho skôr a výsledok je negatívny, môžete to vyskúšať za pár dní znova.
Ak držíte v ruke pozitívny výsledok, dohodnite si stretnutie so svojou gynekologičkou / gynekológom.
Choroby v tehotenstve
Aj taká banálna záležitosť, akou je napríklad chrípka, môže pre tehotnú ženu a jej budúce bábätko znamenať nepríjemné zdravotné komplikácie a riziko. Ak sa navyše u niektorých žien prejavia ďalšie rizikové faktory, majú vyššiu pravdepodobnosť, že ich tehotenstvo neskončí úspešne.
K poškodeniu plodu dieťaťa môže viesť rad ochorení, medzi ktoré patrí chrípka, prechladnutie, ružienka, syfilis, toxoplazmóza alebo cytomegalovírus. Nebezpečenstvo toxoplazmózy spočíva najmä v tom, že môže spôsobiť poškodenie zraku a funkcií mozgu dieťaťa.
Rubeola môže spôsobiť dokonca samovoľný potrat, v lepšom prípade môže viesť k poškodeniu plodu, ktorý môže mať problémy so sluchom, srdcom alebo zrakom. Vzhľadom k očkovanie proti tejto chorobe by však jej výskyt mal byť veľmi nízky.
Autor: Lenka Klabochová