Ušné barotrauma
Týka sa časti tela
Diagnóza
Pre milovníkov potápania je ušné barotrauma jednou z najčastejších úrazov, ktoré sa im môžu stať. Pre ľudí, ktorým potápanie nič nehovorí, sa barotrauma môže objaviť v lietadle alebo pri vehementným Valsalvom manévri. Potápači mi dajú iste za pravdu, že toto ochorenie je veľmi nepríjemné, ak sa nezasiahne včas môže viesť až k definitívnej hluchote. Pri zmene tlaku môže vzniknúť prasklina v bubienku, ktorá sa lieči veľmi ťažko a zanecháva jazvy, ktoré sa často opakovane trhajú.
Ušné barotrauma - príčiny
Všeobecne môžeme povedať, že barotrauma je spôsobené rýchlou zmenou tlaku okolitého prostredia.
- potápanie
- let lietadlom
- zoskok padákom
- miestnosť z podtlakom
- rýchly vzostup vnútrolebečného tlaku
- vehementne vykonávaný Valsalvov manéver
Príznaky ušného barotrauma
Akonáhle spozorujete, že začínate zle počuť a dostaví sa typické zaľahnutia uší alebo jedného ucha je dobré buď začať s technikami, ktoré uvoľňujú tlak a alebo prestať s činnosťou, ktorá vedie k tomuto postihnutia.
Eustachova trubica nie je schopná rýchlo reagovať a vyrovnávať tlak. Pri nitroušním barotraumatu dochádza k narušeniu tekutín a ich hydrodynamiky v strednom uchu.
Prevencia
Existuje niekoľko techník, ktoré sa začínajúci potápači učia povinne zvládať. Je dobré mať v rezerve viac techník naraz, pretože nie všetky fungujú vždy.
- Valsalvov manéver - najznámejší technika, ktorú robí väčšina ľudí automaticky. Upchatie nosa, zatvorenie úst a fúknutí dokáže uvoľniť tlaky a pomôžu zväčšiť Eustachovu trubicu, ktorá sa lepšie vyrovnáva so zlým tlakom.
- Náklon hlavy - postihnuté ucho bude vyššie, tým sa opäť roztiahne otvor Eustachovej trubice.
- Zívanie a prehĺtanie - nie nadarmo sa hovorí, že by si každý mal do lietadla na štart vziať cukrík a cmúľať. Tiež zívanie je dobrou prevenciou k poškodeniu ušného bubienka.
Liečba ušného barotrauma
Akonáhle dôjde k barovému traumatu je dobré nepokračovať s činnosťou, ktorá viedla k poškodeniu. V opačnom prípade môže prísť oveľa závažnejšie poranenia a poškodenia sluchu. Účinná a definitívna liečba neexistuje, trvá niekoľko dní, kým sa tlak v ušiach opäť vyrovná a vám nezostáva nič iné ako sa pomaly vracať do normálu. Rozhodne sa nesnažte násilím dutiny prefukovať, kvapkať kvapôčky či používať vatu do uší.
Vo väčšine prípadov barotrauma pominie po niekoľkých dňoch, vo vzácnych a ťažkých stavoch po niekoľkých týždňoch, tam už je ale na mieste zájsť k lekárovi. Ten by mal skontrolovať, či nedošlo k poškodeniu bubienka.
Autor: Lucie Kliková, DiS.