Vitamíny B
Komplexné označenie všetkých typov vitamínu B je B-komplex. Jedná sa o esenciálne látky rozpustné vo vode zaisťujúce správne fungovanie celého organizmu, metabolizmu, nervovej sústavy a ďalej priaznivo pôsobí na pokožku a sliznice.
Vitamínov B je celkom osem a každý z nich má svoj charakteristický prínos pre náš organizmus. Vitamín B objavil roku 1912 v ryžových otrubách poľský biochemik Kazimierz Funk.
Skupina vitamínov B obsahuje tieto druhy vitamínov:
- Vitamín B1 - tiamín
- Vitamín B2 - riboflavín
- Vitamín B3 - niacín
- Vitamín B5 - kyselina pantoténová
- Vitamín B6 - pyridoxín,
- Vitamín B7 - biotín (vitamín H)
- Vitamín B9 - kyselina listová (folacín, folát)
- Vitamín B12 - kobalamín
Vitamíny skupiny B
Ako prvý vitamín zo skupiny B vitamínov bol objavený vitamín B1 čiže tiamín, ktorý sa zároveň považuje za prvý objavený vitamín vôbec. Dal tiež celej skupine pre život potrebných látok meno "vitamín". Toto slovo má pôvod v latinčine a pozostáva zo výrazov, vital a amine, čo znamená "život" a "amíny", čiže životne dôležité amíny. Aj keď už vieme, že sa nejedná o amíny, názov vitamíny už zostal ...
Vitamín B1 (tiamín)
Potreba vitamínu B1 stúpa pri strese a námahe. Je nevyhnutnou súčasťou našej výživy, pretože sa v ľudskom organizme neukladá a jeho zásoba postačí približne na týždeň. Množstvo vitamínu B1 sa znižuje pitím veľkého množstva čaju a kávy. Obsah tiamínu sa nachádza v mede, mäse, orechoch alebo nelúpaných obilninách. Vitamínu B1 je potrebný pre štiepenie škrobov a cukrov, a to znamená, že významne prispieva k energetickému metabolizmu. Ďalej sa tiež podieľa na psychickej činnosti, činnosti nervovej a srdcové sústavy.
Vitamín B2 (riboflavín)
Ide o žlté až oranžovožltej prírodné farbivo, ktoré odoláva vysokým teplotám, avšak rozkladá sa pri pôsobení svetla. Uvádza sa, že tento vitamín je dôležitý pre dobrý stav očí, kože, funkciu srdca a ďalších orgánov. Zvýšenú potrebu vitamínu B2 majú ľudia, ktorí sa liečia antibiotikami, trpia celiakiou, chorobami štítnej žľazy, cukrovkou alebo cirhózou pečene.
Aj vitamín B2 sa podieľa na metabolizme a súčasne prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy, k udržaniu zdravej pokožky, slizníc, zraku alebo červených krviniek. Riboflavín je obsiahnutý v pečeni, mäse, obličkách, vajciach, rybách, mlieku, teda v potravinách živočíšneho pôvodu.
Vitamín B3 (niacín, nikotínamid, vitamín PP)
Vitamín B3 je ďalším z vitamínov B-komplexu, ktorý má dôležitú úlohu v energetickom metabolizme. Pretože je v tele jeho syntéza obmedzená, je potrebné prijímať ho z potravy alebo jej doplnkov. Vitamín B3 sa nachádza napríklad v pečeni, v tuniakovi, v morčacím mäse, listovej zelenine, mlieku, strukovinách a vajciach.
Odporúča sa prijímať niacín spoločne s ostatnými B vitamínmi. Jeho potreba je vyššia pri infekciách, horúčkach, v tehotenstve a pri dojčení, pri zvýšenej fyzickej a psychickej námahe a v starobe.
Vitamín B3 podporuje zníženie miery vyčerpania a únavy, udržiavanie stavu slizníc a pokožky a tiež pozitívne pôsobí na činnosť nervovej sústavy a psychickú činnosť.
Vitamín B5 (kyselina pantoténová)
Vitamín B5 je podľa svojho názvu nazývaný ako všadeprítomný vitamín, pretože slovo "pantothenát" pochádza z gréčtiny a značí "všade sa nachádzajúce". Vitamín B5 sa podieľa na metabolizme všetkých živín a jeho aktívna forma je nevyhnutná predovšetkým pri premene tukov a sacharidov, ale tiež pri syntéze životne dôležitých látok. Kyselina pantoténová sa podieľa na znížení únavy a vyčerpania, ale aj na normálnej mentálnej činnosti. Zlepšuje kvalitu pokožky, nechtov a vlasov. Vitamín B5 je obsiahnutý najmä v mäse a vo vnútornostiach, avšak tiež v celozrnnom pečive alebo strukovinách.
Vitamín B6 (pyridoxín, pyridoxal, pyridoxol, pyridoxamín)
Ide o vitamín, ktorý je vo väčšej miere nutný pre športovcov, ktorí konzumujú vysoké množstvo bielkovín, pre ženy požívajúce hormonálnu antikoncepciu, alebo jedinca trpiacim celiakiou. Pyridoxín totiž podporuje reguláciu hormonálnej aktivity a prispieva k metabolizmu aminokyselín, znižuje únavu a vyčerpanie a podieľa sa aj na funkcii imunitného systému. Vitamín B6 sa nachádza v rade potravín od vnútorností a bravčového mäsa až po strukoviny, obilniny, orechy alebo zeleninu (kel, mrkva, špenát, kapusta). Tepelnou úpravou sa však jeho množstvo výrazne znižuje.
Vitamín B7 (biotín, vitamín H)
Ako jeden z predstaviteľov B-komplexu sa v našom organizme podieľa na metabolizme, avšak pozitívne pôsobí aj na sliznice, vlasy a pokožku. Vitamín B7 je dobré prijímať spoločne s ďalšími vitamínmi skupiny B, s ktorými sa pri ich vstrebávaniu dobre dopĺňa.
Vitamín B9 (kyselina listová, folacín, folát)
Kvôli horšiej absorpcii kyseliny listovej z potravín odborníci odporúčajú užívať kyselinu listovú formou doplnkov stravy, a to predovšetkým počas tehotenstva, lepšie ešte pár týždňov pred ním, pretože je dávaná do spojitosti s vývojom plodu. Kým vstrebávanie kyseliny listovej z potravín je približne 50% a tepelnou úpravou sa takmer všetky zničí, v doplnkoch stravy je jej vstrebateľnosť takmer 100%.
Podľa názvu sa dá usúdiť, že bohatým zdrojom vitamínu B9 je listová zelenina, ako napr. kel a šaláty. Ale kyselinu listovú obsahuj aj ďalšie druhy zeleniny (brokolica, karfiol, uhorky, paradajky) a ovocia (banány, avokádo, mango), obilniny, vnútornosti alebo orechy.
Vitamín B12 (kobalamín)
Vitamín B12 je posledným z vitamínov B-komplexu a je obsiahnutý len v živočíšnych potravinách. Jeho príjem by mali užívať vo forme doplnkov stravy predovšetkým vegáni, u ktorých sa dá dostatok tohto vitamínu ťažko zabezpečiť inak. Jeho vplyv na náš organizmus je pritom veľmi dôležitý - vitamín B12 sa zúčastňuje priebehu delenia buniek, podporuje zníženie miery vyčerpania a únavy, podieľa sa aj na funkcii nervovej sústavy, imunitného systému alebo na vzniku červených krviniek. Je tiež súčasťou liekov na ochorenie čriev, pečene a pankreasu. Významným zdrojom vitamínu B12 v potrave sú syry, vajcia, mlieko, vnútornosti a mäso.
Kde vitamíny B hľadať?
Spoľahlivým zdrojom vitamínov B sú doplnky stravy, ktoré sa navzájom vyskytujú a zvonka podporujú. Všetky skupiny vitamínov B dokopy s ďalšími látkami sú obsiahnuté v multivitamínových prípravkoch, ktoré sú bežne k dostaniu v obchodných reťazcoch a drogériách pod značkou MaxiVita. Sú to napríklad tablety k prehĺtanie MaxiVita Multivitamín alebo šumivé tablety MaxiVita Exclusive Multivitamín. Skvelým zdrojom B vitamínov je tiež MaxiVita B-komplex forte, ktorý je obohatený ešte vitamínom C.
Ako spoznáte, že vám vitamín B chýba?
Ak robíte všetko pre to, aby ste dodržiavali zdravý životný štýl, ale aj napriek tomu zápasíte s rôznymi nešváry, ako je napríklad akné alebo padanie vlasov? Ste unavení, často zabúdate alebo nemôžete spať? Za všetkými týmito ťažkosti sa môže skrývať nedostatok niektorého z vitamínov B. Ide totiž o látky, ktoré zaisťujú správne fungovanie nášho organizmu. Ak zistíte, ktorý druh vitamínu B vám a doplníte ho, môžete si ušetriť veľa ťažkostí.
Nedostatok vitamínu B sa môže prejaviť ako:
- ekzémy
- afty
- padanie vlasov
- zlá nálada
- únava
- častá zábudlivosť
Existuje viac typov vitamínu B a každý pôsobí na ľudské zdravie trochu inak. Za najdôležitejšie sú považované vitamíny B2 (riboflavín), B5 (kyselina pantoténová), B6 (pyridoxín) a B12 (kobalamín). Ich spoločnou vlastnosťou je predovšetkým rozpustnosť vo vode a zásluhou toho nie je riziko predávkovania tak veľké ako u iných typov vitamínov.
Autor: Lenka Klabochová