Zinok
Zinok je jedným zo stopových prvkov, čo znamená, že sa jedná o prvok, ktorý náš organizmus potrebuje k správnemu vývoju, aj keď len v malom množstve.
Zinok je po horčíku najdôležitejším minerálom ovplyvňujúcim viac ako 300 biochemických reakcií v našom tele. Naše telo si však zinok samo vyrobiť nedokáže, a preto musí byť prijímaný v potrave a doplnkoch stravy. Po železe je zinok druhým najčastejším minerálom v tele a nachádza sa v každej bunke. Hrá dôležitú úlohu vo funkcii a vývoji imunitných buniek. Je tiež dôležitou minerálnou látkou pre zdravú kožu, produkciu bielkovín a syntézu DNA. Podieľa sa na raste svalov a vývoji tela, lebo hrá tiež významnú úlohu v raste buniek a bunkovom delení. V tele sa nachádza približne 2g zinku, z ktorých je drvivá väčšina uložená v červených krvinkách.
Zinok sa významne podieľa na:
- správnom metabolizmu kyselín a zásad
- správnom metabolizmu sacharidov
- normálnych rozpoznávacích funkciách
- správne syntéze DNA
- správne plodnosti a reprodukcii
- správnom metabolizmu makroživín
- správnom metabolizme mastných kyselín
- správnom metabolizmu vitamínu A
- syntéze bielkovín
- udržaniu zdravých vlasov
- udržaniu zdravých kostí
- udržaniu zdravej pokožky
- udržaniu správnej hladiny testosterónu
- udržaniu zdravých očí
- správnej funkcii imunitného systému
- ochrane buniek pred oxidačným stresom
Účinky zinku
Zinok zastáva v našom organizme veľmi dôležité procesy a funkcie, ktorými sú:
- Enzymatické reakcie: V biologických sústavách sa našlo viac ako 300 zinočnatých enzýmov.
- Imunitné funkcie: Zinok je nutný pre správnu funkciu imunitných buniek. Dostatok zinku významne znižuje vznik infekcií a podporuje imunitný systém u starších ľudí. Jeho nedostatok môže spôsobiť oslabenie imunity.
- Proteosyntéza: Kľúčový je zinok pre syntézu nukleových kyselín, jeho deficit má vplyv na rýchlosť delenia buniek, regeneráci, rastu a hojeniu.
- Trávenie: Zinok sa zúčastňuje mnohých gastrointestinálnych činností. Pri jeho výraznom nedostatku by naše telo nemohlo správne tráviť potravu ani absorbovať živiny.
- Hojenie rán: Deficit zinku môže byť príčinou pomalého hojenia rán.
- Rast a správny vývoj počas dospievania: Zinok je v období rastu nepostrádateľný, pretože jeho dlhodobý nedostatok môže zapríčiniť spomalenie rastu
- Protizápalové účinky: Zinok má antioxidačné účinky, stabilizuje membrány buniek a významne sa podieľa na zabezpečeniu antioxidačnej ochrany organizmu.
- Detoxikačné účinky: Znižuje toxicitu kadmia a olova.
- Využitie glukózy a tvorbu inzulínu: Podporuje udržanie stabilnej hladiny cukru v krvi.
- Plodnosť a reprodukcie: Nízka hladina zinku súvisí tiež s nízkym množstvo a kvalitou spermií.
- Regenerácia pokožky: Zinok má podiel na veľmi zložitom procese prispievajúcim k regenerácii pokožky a zvýšeniu jej elasticity.
Kde hľadať zinok?
Najprv treba povedať, že zinok sa najlepšie prijíma z potravín živočíšneho pôvodu, kde sa tiež nachádza vo väčšom množstve než v rastlinných potravinách. Bohatými zdrojmi zinku je napr. červené mäso, vnútornosti (pečeň), vajcia, mlieko, morské živočíchy. Z rastlinných produktov sú to potom orechy, tekvicové semienka, fazuľa, hrach, celozrnné produkty alebo ovsené vločky. A potom je samozrejme možné doplniť zinok vo forme doplnkov stravy.
Dávkovanie zinku
Odporúčaná denná dávka zinku činí cca 8 - 15 mg v závislosti na veku a pohlaviu. U osôb, ktoré majú stresové zamestnanie, sa odporúča dávka v rozmedzí 15 - 30 mg. V prípade oslabenej imunity alebo začínajúcej choroby možno dávku zvýšiť aj na 50 mg. Potreba zinku sa zvyšuje v období tehotenstva, pri dojčení a tiež v období dospievania.
Autor: Lenka Klabochová