Zubné náhrady
Zubné náhrady alebo tiež zubné protézy predstavujú zdravotnícku pomôcku, ktorá kompenzuje stratu vlastných zubov. Môže nahrádzať jeden, viac alebo všetky zuby. Pri úplných náhradách zubov môže byť nahradená jedna alebo obe čeľuste. Metóda môže byť iba dočasná alebo trvalá. Dôvodom je predovšetkým funkčnosť chrupu, estetika a psychické dôvody.
Príčiny chýbanie zuba / zubov
- rozsiahle zubné kazy
- nehoda spojená s vypadnutím zubu
- choroba, súvisiace s vypadávaním zubov
- vek (opotrebovanie, poškodenie)
Možnosti
1. Zubné výplne, vložka
Používajú sa iba tam, kde chýba len malý kúsok zuba. Ide o bežný, ľahký úkon v ordinácii zubára. Vložky sú vyrobené z plastu, zlata, keramiky, zirkónia, neušlechtilého kovu (zubné oceľ) alebo titánu. Do tejto skupiny patria tiež úplne obyčajná plomba, ktorá nahrádza zubné korunku. Plombu pozná takmer každý. Je vyrobená zo zmesi striebra a ortuti (tzv. Amalgám). V dnešnej dobe sa kvôli bielemu sfarbenie často využíva živice, imituje dokonale vzhľad zuba, a preto sa stala veľmi obľúbenou. Výhoda spočíva v tom, že výkon nie je nijako zložitý, len pre niektorých pacientov bolestivý.
2. Polokorunky (onlay)
Onlay (alebo tiež klenuté výplne) je metóda, ktorá nahrádza oslabené alebo poškodené zuby z väčšej časti. Využíva sa vtedy, keď by zubnú výplň nestačila. Sú vyrábané z rovnakých materiálov ako vložky.
3. Zubná koruna
Korunky nahrádzajú väčšej časti zubov, keď je zub ťažko poškodený, ale stále pevne ukotvený a stabilný. Pôvodný zub sa obrúsia na pahýľ a naň je pripojená "protéza". Dokončená korunka je trvalo pripevnená ku zvyškovému zuba špeciálnym lepidlom alebo zubným cementom. K dispozícii sú pevné kovové korunky alebo zliatiny drahých kovov, korunky z dyhovaného plastu, keramické dyhované korunky a zubné korunky zo zirkónu a alebo celokeramické. U zubné korunky je pacient chránený pred recidívou (znovuobjavenie) kazu. Korunka však má obmedzenú dobu používania.
4. Zubný mostík
Mostíky nahrádzajú jeden alebo viac chýbajúcich zubov. Môžeme rozlíšiť lepiace mostíky, ktoré sú však menej stabilné, a preto sa nepoužívajú tak často, ako bežné zubné mosty. Používajú sa ako dočasné riešenie u mladých pacientov. Pevné zubné mostíky sú trvale fixované v zube stomatologickým cementom. Mostíky sa skladajú zo samostatného mosta, spojovacích prostriedkov a umelých zubov. Podľa toho, koľko zubov je vymenené, hovorí zubár o jednomiestnom alebo viacmiestne zubným moste. Dočasné mostíky sú najčastejšie vyrobené z plastu alebo kovu, zatiaľ čo pri trvalých je používaná dýhovaná keramika. Zubné mostíky sú v porovnaní s implantátmi lacnejšie. Nevýhodou je, že na okrajoch mostíku vznikajú často kazy, preto je dôležité starostlivo dbať na ústnu hygienu.
5. Čiastočne snímateľná zubná protéza
Čiastočné protézy nahrádzajú viac chýbajúcich zubov. Napriek tomu musí byť stále prítomná prirodzená zubnej látka. Každá takto vyrobená náhrada má svoju individuálnu základňu a priložené umelé zuby. Čiastočné zubné náhrady môžu byť upevnené na oporné zuby sa sponami alebo odnímateľnými protetickými korunkami na zubné implantáty. Vyrába sa zo známych stomatologických materiálov - od plastov a drahých kovov a ich zliatin cez keramiku až k vysoko výkonným plastom.
6. Plne snímateľná zubná náhrada
Plné zubné protézy sa využívajú u ľudí, kde nezostali žiadne prirodzené zuby. Existujú plné zubné protézy pre hornú čeľusť a dolná čeľusť. Tradičné odnímateľná plná zubná náhrada drží v dutine ústnej pod tlakom gumy. Plné zubné protézy môžu byť tiež implantované. Pre tento účel sa na čeľuste používa niekoľko implantátov. Z počiatku sa ako nevýhoda môže javiť ťažké rozprávanie a žuvanie, po čase si však pacient zvykne a protéza plne nahradzuje vlastné zuby.
7. Zubný implantát
Zubné implantáty sú zložené z umelého zubného koreňa, tela a korunky. Koreň je pevne primontovaný v čeľustnej kosti. Môžu byť veľmi dobrou alternatívou k mostíkom, čiastočným zubným protézam alebo plným protézam. Vzhľadom k tomu, že sú ukotvené v čeľustnej kosti, vyžaduje upevnenie menšie zákrok. Zubné implantáty a ich príslušné opory patrí k modernému zubnému lekárstva a k možnosti náhrady zubov budúcnosti.
Starostlivosť o zubné náhrady
Čo sa týka zubných výplní, koruniek, mostíkov a implantátov starostlivosť o ústnu dutinu nie je v ničom odlišná oproti starostlivosť s vlastnými zubami. Zahŕňa minimálne čistenie zubov 2x denne, po dobu 3 minút. Správna voľba zubnej kefky je tiež dôležitým bodom. Vhodné je používať tiež ďalšie pomôcky na dočistenie zubov, ako sú zubné nite, medzizubné kefky a ústna voda.
V prípade, že máte čiastočne alebo plne snímateľnú zubnú náhradu, starostlivosť o ústnu dutinu sa o niečo rozširuje. Nejedná sa však o nič zložitého. V prvom rade je dôležité vybrať náhradu z úst a kefkou ju poriadne vyčistiť. Možno použiť iba čistá voda, mydlo alebo zubná pasta. Záleží len na vás. Po vyčistení zubné protézy je dôležité uskutočniť tiež vyčistenie vašej ústnej dutiny. Niekto používa iba vodu na vypláchnutie, niekto pridáva aj pastu či ústnu vodu. Spôsobov je niekoľko a záleží len na vás, ktorý si vyberiete. Najdôležitejšie však je nepodceňovať starostlivosť o zubnú náhradu, ak si prajete, aby bola jej životnosť čo najdlhšia.
Autor: Klára Šedová