Zväčšenie prostaty
Latinsky: Hyperplasia prostatae
Ďalšie názvy: zápal prostaty, prostata, zväčšenie prostaty, hyperplázia prostaty, benígna hyperplázia prostaty, BHP, adenomatóza, adenomyomatóza prostaty
Príznaky
Diagnóza
Prostata, čiže predstojná žľaza, je jedným z orgánov rozmnožovacie sústavy. Vyskytuje sa iba u mužov a je uložená medzi konečníkom a močovým mechúrom. U zdravých jedincov je veľká zhruba ako vlašský orech. Žľazové tkanivo prostaty vytvára belavú tekutinu, ktorá tvorí nejobjemnější časť ejakulátu.
Príznaky zväčšenie prostaty
Veľkosť prostaty sa mení vzhľadom na vek. Bohužiaľ u čím ďalej viac mužov nastáva proces takzvaného zväčšenia prostaty, kedy dochádza k ďalšiemu rastu a tým k tlaku na močový mechúr a tiež močovú trubicu. Práve ťažkosti pri močení sú najčastejším indikátorom prostatických ťažkostí. Hovoríme o prerušovanom močenie, slabom prúdu moču a pocitu nevyprázdnenie po vymočení. Môže nastať aj častejšie močenie v krátkych intervaloch po sebe, naliehavá potreba močiť a alebo bolesť či dráždenie pri močení.
- Časté močenie,
- slabý prúd a odkvapkávanie moču po vymočení,
- problematické vyprázdňovanie,
- bolesti a pálenie pri močení,
- v pokročilom štádiu močovej kamienky v močovom mechúre alebo ťažký chronický zápal močovej trubice,
- spätné vtekanie moču do obličiek.
Vyšetrenie
Po 40. roku života by všetci muži mali absolvovať jedno z uvedených vyšetrení:
- Rozhovor s lekárom - zhodnotenie poruchy a jej vplyvu na kvalitu života.
- Vyšetrenie per rectum - lekár pri ňom vsunie prst do konečníka a zisťuje veľkosť, povrch, nerovnosti a uzly v prostate. Takéto vyšetrenie by sa malo vykonávať raz za rok.
- Krvné testy - u nich sa meria hladina špeicifického prostatického antigénu (PSA). Zvýšené hodnoty ukazujú na hypertrofiu prostaty a vysoké hladiny bývajú pri rakovine prostaty. Tento test by mal opakovať raz za rok po 50. roku života.
- Laboratórne vyšetrenia - všeobecné vyšetrenie moču, biochémie, koncentrácia špecifického antigénu prostaty v sére, atď ..
Pri podozrení na zväčšenie prostaty sú potrebné ďalšie testy:
- Retenčný test - do močového mechúra sa po vymočení zavedie cievka a odmeria sa objem moču, ktorý tam ešte zostal.
- Ultrazvukové vyšetrenie - pomocou ultrazvukových vĺn s vysokou frekvenciou sa zobrazí prostata a okolité orgány malej panvy.
- Cystoskopia - optické vyšetrenie močového mechúra sa špeciálnym prístrojom.
Liečba
Pri neliečení takého stavu môže dôjsť až v situácii, keď je močová trubica natoľko priškrtená zväčšenou prostatou, že z nej odteká malé množstvo až vtedy, keď je močový mechúr plný. Tento stav je veľmi bolestivý a máte pocit, že sa každú chvíľu pomocíé. Takto pokročilý stav si vyžaduje radikálnú liečbu.
Pri liečbe močových infekcií sa používajú antibiotiká a preparáty zlepšujúce tok moču a znižujúce frekvenciu nutkanie močenie.
Asi v 10% prípadov zväčšenie prostaty sa odporúča chirurgický zákrok, ktorý spočíva v odstránení prekážky, ktorá bola spôsobená zväčšenú žľazou.
Prevencia
Neexistuje žiadna prevencia, ale zväčšovanie prostaty možno ovplyvniť užívaním liekov alebo bylinkových preparátov. Komplikáciám sa dá predísť, keď sa muž po 40. roku života pravidelne podrobuje vyšetrením.
Prostatická ochorenia sa prejavujú dlhodobo. Ak vás trápia problémy s močením a stupňujú sa alebo neustávajú, navštívte lekára. Mnoho mužov tieto problémy prechádza, pretože sa hanbia s nimi zájsť k odborníkovi. To určite nie je namieste. Ak prídete včas, môže liečba prebiehať len požívaním práškov prípadne doplnkových produktov ako sú rôzne čaje a kvapky. V závažnejších prípadoch sa môže jednať o operatívne postupy.
Autor: Lenka Klabochová