Suchý kašeľ

Suchý kašeľ je veľmi obťažujúce, ale varuje nás, že sa v našom tele niečo deje. Nie vždy by ste ho mali tlmiť, pretože niekedy ustúpi sám od seba. Ak sa spojí s bolesťou, mali by ste navštívil lekára. Lekári upozorňujú, že akýkoľvek kašeľ, ktorý trvá dlhšie ako niekoľko dní, zhoršuje sa alebo ho sprevádza zmena dýchanie či bolesť, vyžaduje návštevu v ambulancii. Odborník ho zhodnotí podľa sluchu, skontroluje dýchanie, pľúca a stanoví diagnózu.

Jedným z najčastejších druhov kašľa je suchý a dráždivý. Objavuje sa na začiatku prechladnutia a vyvoláva ho zápal sliznice dolných dýchacích ciest. Dráždivý kašeľ často provokuje aj hlien stekajúci z nosohltanu, takzvaná zadná nádcha. Prejavuje sa neustálou potrebou odkašliavať. Liečba takéhoto kašľa je viazaná na liečbu dýchacích ciest. Dlhodobý suchý kašeľ, sprevádzaný horúčkou, býva často príznakom zápalu pľúc. Ak sa ku kašľu pridruží aj chrapot, môže ísť o zápal hrtana alebo hlasiviek.

Brať lieky na tlmenie kašľa sa odporúča najmä pred spaním. Naopak lieky, ktoré vykašliavanie podporujú, takzvané expektoranciá, sa pred spaním užívať neodporúča. Užite je najneskôr do šiestej hodiny popoludní.

Slabší kašeľ, najmä ten, ktorý spôsobilo prechladnutie, väčšinou ustúpi sám od seba, niekedy aj bez liečby. Mnoho lekárov nepovažuje za užitočné kašeľ vždy tlmiť, pretože v podstate pomáha odstrániť z dýchacích ciest škodlivé látky. Utlmiť kašeľ odporúčajú len ak je pacient vyčerpaný, nemôže spať alebo má iné zdravotné problémy, ktoré sa úporným kašľom môžu zhoršovať. Pri kašli spojenom s prechladnutím túto dilemu riešiť nemusíme. Väčšinou si vystačíme s nosovými kvapkami, ktoré znižujú produkciu hlienu v nose. Ten potom nesteká do hrdla a kašeľ sa nezhoršuje. Výborne pomáhajú aj teplé nápoje s medom a citrónom alebo bylinky.

 

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás tiež zaujímať