Alergia na laktózu
Väčšina ľudí sa domnieva, že alergiu na laktózu je to rovnaké ako laktózová intolerancia. Tak tomu nie je. Uvedená ochorenie sa od seba odlišujú, aj keď ich symptómy bývajú podobné. Obe formy sa radia do potravinových alergií, avšak každá z týchto chorôb sa vyznačuje rozdielnu príčinou vzniku.
Prejavy alergie na laktózu
Alergia na laktózu je vo svojej podstate neprimeraná reakcia nášho organizmus, ktorý nie je schopný střebávat bielkovinu obsiahnutú v kravskom mlieku. Alergiou na laktózu trpia predovšetkým dojčatá a batoľatá, ktoré sú v tomto veku závislé na dojčenskej výžive. Veľakrát to býva ich základné strava, a preto produkty z kravského mlieka nemožno vyradiť z ich jedálnička. Alergia na laktózu sa u detí prejavuje atypickým ekzémom, tráviacimi ťažkosťami a hocikedy sa u nich dostaviť môžu tiež dýchacie ťažkosti či anafylaktický šok. Hnačka, vracanie a krv v stolici sa radí k bežným tráviacim ťažkostiam súvisiacim s alergiou na laktózu. Dostaviť sa môžu tiež bolesti brucha a nadúvanie. Je tu nutné poznamenať, že vo väčšine prípadov sa alergia na laktózu v detskom veku vytratí. Dieťa môže začať konzumovať kravské mlieko niekde medzi druhým a štvrtým rokom. U každého jedinca je to ale individuálne.
Najmenším deťom s alergiou na laktózu sa potom podáva umelá výživa, ktorá prešla špeciálnou technologickou úpravou. Tieto výrobky sa dajú zohnať v lekárňach, tak aj v drogistických predajniach a eshopoch. Instantné výživy (Nutrilon Allergy Care, Althéra i.) Sú oveľa drahšie ako klasické produkty a radí sa do skupiny dietetických potravín určené pre dojčatá.
Aj dospelého človeka môže potrápiť alergia na kravské mlieko a mliečne výrobky. U neho sa môžu dostaviť stredne ťažšie až ťažké formy alergií. Stretnúť sa možno aj s chronickými zápalmi tráviaceho traktu. Tie môžu spôsobiť až rapídne zníženie telesnej hmotnosti a v niektorých prípadoch vyvolávajú výživové poruchy. Preto sa odporúča, aby ľudia s týmto alergickým postihnutím zo svojho jedálnička odstránili kravské mlieko a nahradili ho sójovým či kozím mliekom.
Alergická reakcia na laktózu sa u jedincov dostavuje zhruba do dvoch hodín po konzumácii potraviny obsahujúce kravské mlieko. Nájdu sa však prípady, keď sa alergický proces prejaví v tele naplno do 48 hodín.
Priebeh alergie
Naše telo môže mať problém s trávením mliečneho cukru a tento jav je odborne označovaný ako intolerancia laktózy. Nie je to klasická alergia na potraviny, ale ide o metabolickú poruchu, pri ktorej nedochádza k štiepeniu mliečneho cukru. Intolerancia laktózy sa objavuje u jedincov, ktoré v črevnom prostredí nedisponujú enzýmom laktáza. Tu totiž dochádza k tomu, že po konzumácii sa mliečny cukor neštiepi a organizmus naň začína reagovať. Nerozštiepená cukor v zažívacom ústrojenstve prechádza kvasným pochodom a tým pádom sa v tele vytvára nadmerné množstvo plynov. V dôsledku toho potom človeka trápi nadúvanie, hnačka a bolesť brucha. U osoby sa môže okrem slabosti vyskytnúť tiež úbytok na váhe či nepravidelná stolica. Táto porucha sa objavuje v našej populácii veľmi zriedka. Všeobecne možno povedať, že s rastúcim vekom dochádza k tomu, že aktivita enzýmov sa prudko znižuje. Ako už ale bolo naznačené, táto choroba postihuje nielen dospelých, ale aj deti.
Ľudia s ľahkou intoleranciou laktózy si môžu tu a tam pochutnať na kyslých mliečnych výrobkoch (kefíru, cmar, kyslom mlieku či jogurtoch). Neuškodí im tiež ďalšie potraviny ako maslo, syry, klasické jogurty či plnotučné mlieko. Títo ľudia by však mali spomínané potraviny konzumovať s väčšou obozretnosťou. Dobre im urobia vyzreté syry. Pri ťažších foriem intolerancie laktózy sa ľudia nevyhnout striktné bezlaktózové diéte. Osoby by mali predovšetkým znížiť alebo zo svojej stravy vyradiť potraviny obsahujúce laktózu. Do skupiny vylúčených potravín taktiež produkty sa srvátkovú zložkou. Títo ľudia by sa mali zamerať výlučne na bezlaktózové výrobky. Dnes sa dá v obchodoch bez problémov zohnať bezlaktózové mlieko, špeciálne smotana do kávy, rastlinné mlieko, tiež aj ryžové, ovocné, špaldové a sójové mlieko. Klasické syry môžu ľudia nahradiť Tofee. Prv než si človek kúpi nejakú bezlaktózovú potravinu, mal by si prejsť údaje na jej obale. Aby sa nikomu nestalo, že si domov nechtiac prinesie výrobok obsahujúci stopy laktózy (zemiakové lupienky, zmrzlinu, mliečnu čokoládu, morskej, sladké pečivo atď.).
Diagnostika
Či ide o alergiu na laktózu alebo o laktózovou intolerancii, mali by ľudia navštíviť svojho praktického lekára a rodičia alergika potom pediatra. Ten určí konečnú diagnózu na základni podrobného lekárskeho vyšetrenia. V niektorých prípadoch sa jedinci nevyhnú ani návšteve u špecialistu (alergológa či gastroenterológa). To sa deje vždy na odporúčanie daného lekára. Najskôr si lekár porozprávajú s pacientom, poprípade s rodičmi. Tieto informácie poskytujú lekárovi čo najucelenejší pohľad na zdravotné ťažkosti danej osoby. Následne lekár pristúpi k samotnému vyšetreniu.
Vyšetrenie alergie
U alergického pacienta na bielkovinu kravské mlieko vykoná lekár krvné testy, kožné testy, eliminačná testy a eliminačný-expozičnej test. Môže nasadiť hypoalergénne eliminačnú diétu. Krvný test je jedným z nevyhnutných vyšetrovacích metód slúžiace na stanovenie správnej diagnózy. Toto laboratórne vyšetrenie z patričného množstva biologického materiálu podáva lekári dôležité informácie o zdravotnom stave pacienta.
- Kožné testy patrí medzi štandardné diagnostické metódy, pri ktorých pacient musí obmedziť alebo úplne vysadiť niektoré medikamenty. Zhruba sedem dní pred plánovým testovaním sa preruší dávkovanie u liekov ako Aerius, Fenistil a mnoho ďalších. Potom sa pristupuje ku kožným prick testom. Na koži sa aplikuje alergén, vykoná sa vpich a čaká sa na reakciu. U citlivejších jedincov sa reakcia prejaví do pätnástich minút. Testované miesto na koži sa počas niekoľkých ďalších minút ešte kontroluje.
- Lekár u pacienta môže vykonať aj atopický patch test (APT). V tomto prípade sa na koži priloží konkrétnu vzorku potravinového alergénu. Testované miesto sa starostlivo prekryje a lekár je skontroluje za dva či tri dni.
- Eliminačnej test je zásadné vyšetrovacia metóda, pri ktorej testovaná osoba vyradí zo svojho jedálnička kravské mlieko a ďalšie súvisiace produkty asi na dobu jedného mesiaca.
- Eliminačnej-expozičnej test je naopak metóda, kedy pacient do svojho stravovacieho plánu opätovne priradí určitú dávku vyradených potravín. Pacient všetko konzultuje s lekárom a postupuje pritom s najvyššou možnou opatrnosťou.
Pre okamžitú úľavu predpíše lekár pacientovi antihistaminikum prvej generácie, kromoglykát či kortikosteroid. Pichnúť mu môže adrenalín.
Osoba citlivá na laktózu si môže obstarať v lekárni voľnopredajné liečivá a doplnky stravy, ako sú antihistaminiká druhej generácie, kortikosteroidy, probiotiká a beta-glukány.
Zato podozrenie na intoleranciu laktózy sa u pacienta diagnostikuje vodíkovým dychovým testom a laktózovej-intolerančním vyšetrením. Lekári siahajú tiež po pH hnačkové stolici či vyšetrenie odobratej vzorky v rámci črevnej biopsia. Následne pacient dostane rady ohľadne bezlaktózové diéty. Z ordinácie si človek odnesie množstvo odporúčaní. Potom jeho kroky smerujú do lekárne, v ktorej si zakúpia vhodný typ potravinových doplnkov obsahujúce enzým laktózy. Tu sa môže poobzerať po probiotiku či prebiotiku. Uvedené preparáty sa vyrába vo forme tabliet, kapsúl a kvapiek.
V lekárňach sa predávajú aj sirupy na kašeľ bez laktózy, lieky na horúčkovité stavy neobsahujúce mliečny cukor, vitamíny bez laktózy, preparáty na prevenciu zubného kazu neobsahujúce laktózu, preparáty na posilnenie imunity bez laktózy, prípravky obsahujúce vyššiu dávku vápnika bez mliečneho cukru.
Autor: Lenka Klabochová