Alergie na bodnutí hmyzem
Odborníci uvádzajú, že bodnutie hmyzom pre väčšinu obyvateľov nie je nebezpečné, ale je skôr nepríjemnou záležitosťou. Pre jedno percento detí a tri percentá dospelých trpiacich alergiou môže mať vážne následky. Malé deti sa tomuto bodnutí nemôžu nijako brániť, lebo v prírode poletuje sem a tam rozmanitý hmyz, ktorý zháňa potravu.
Blanokrídly háveď možno pozorovať na kvetinách, v tráve, na stromoch, rozkvitnutých kríkoch a mnohých iných objektoch. Občas sa niektorý z hmyzích jedincov zatúla na pieskovisko, do detského domčeka, na lavičku, hojdačku či preliezku, a ak inštinktívne vycíti nebezpečenstvo, tak sa začne brániť. Malý človiečik zrazu ucíti prudké bodnutie a začne jačať. Dieťa si krikom privolá rodičia, ktorí mu poskytnú prvú pomoc. Aj dospelého jedinca môže pri neopatrnom pohybe pobodať hmyz. Blanokrídly bodavý hmyz neodolá obzvlášť rôznym sladkostiam a sladeným nápojom.
Štandardne alergiu vyvoláva bodnutie včelou, osou a sršňom, vzácnosťou nie je ani bodnutie čmeliakov. U nás sú tieto prípady výnimočné. Ľudia môžu byť obťažovaní parazitmi z hmyzej ríše (ploštice alebo blchou). Alergiu môže tiež vyvolať banálne uštipnutie komárom či mravcom.
Hmyzie jed sa dostáva spravidla prostredníctvom žihadlá pod kožu a ďalej sa šíri do ľudského organizmus. Tu spôsobuje toxickú reakciu. Koža v miestach vpichu sčervená a opuchne. Človek môže pociťovať svrbenie a miernu bolesť. Tieto spomínané prejavy ustúpia do niekoľkých hodín. Toto je popis bežného priebehu po bodnutí hmyzom. U niektorých jedincov sa môžu dostaviť miernejšie formy reakcií alebo aj oveľa ťažšie prejavy.
Prvá pomoc po bodnutí hmyzom
Prvá pomoc po bodnutí hmyzom sa stáva z niekoľkých krokov. Ako prvý sa prezrie miesto po vpichu, ak sa tu nachádza žihadlo, vytiahne sa čo najrýchlejšie. Potom sa koža po vpichu zaleduje. Na postihnuté miesto sa môže aplikovať mastička s hydrokortizónom. Osvedčené sú aj ďalšie recepty našich babičiek. Rozkrojí sa cibule a priloží sa na miesto po bodnutí. Využiť možno aj citrónovú šťavu alebo olivový olej. Bolesť sa dá zmierniť namočeným čistým vreckovkou do studenej vody, do ktorej sa pridá ešte štipka jedlej sódy. Na bodnutie hmyzom pomáha tiež masť z nechtíka, lístok rozdrveného skorocelu či tinktúra z aloe vera. Na trhu sú k dostaniu osvedčené upokojujúce gély ako Fenistil, Dapis, Alpa, BOCHKO a AROMATICA. Vynikajúci je aj gél Rosen Octan, After Bite, SWISS Novosil, Antisectin, Rosen moskytmi. V lekárňach sa predáva aj sérum Biovitality Insectsol, roztok roll on Phyteneo a mnoho iných prípravkov.
Po bodnutí hmyzom sa ľudský organizmus snaží vyrovnať po svojom. Medzi mierne alergické reakcie patrí začervenanie, svrbenie, vyrážka v podobe vyrážky, mierny až stredne ťažký opuch. Miesto vpichu je znateľne teplejšia než okolité pokožka.
V praxi sa možno často stretnúť s ľuďmi, ktorí môžu byť alergickí na osie bodnutie, zato bodnutie včelou im nerobí žiadne ťažkosti alebo naopak.
U vážnejších reakcií sa môže dostaviť hnačka, bolesť brucha, vracanie, brnenie jazyka, svalová kŕč a závrat. Ďalším prejavom je zhoršenie dýchanie, zrýchlenie srdcovej činnosti, pokles krvného tlaku a zmätenosť. Alergik po bodnutí hmyzom sa môže za veľmi krátku dobu ocitnúť v ohrození svojho života, prerobí tzv. Anafylaktický šok. Táto prudká reakcia nastupuje veľmi rýchlo do niekoľkých málo minút po bodnutí, a preto je nutné takej osobe zavolať lekársku pomoc. Ak je to potrebné, tak sa jej poskytne aj prvú pomoc. Ak sa osoba dusí, je bezvedomie či modrá, je potrebná u nej spriechodniť vstup do priedušnice. To možno jednoducho vykonať bez pomôcok. Avšak spriechodnenie dýchacích ciest je možné vykonať pomocou praktické pomôcky a tou sa môže stať rukoväť lyžice. Ideálne na to je model lyžičky s oblejšími hranami, ktorý sa zasunie po SPŠE plôške jazyka hlbšie do krku. V tomto mieste sa potom rukoväť lyžičky s veľkým citom a náramnú opatrnosťou stláča smerom dole, tak aby sa dýchacie cesty zprůchodnily. Následne sa dá osoba do stabilizujúce polohy. V situáciách ako je opuch krku, sa umiestňuje osoba do sedavé polohy. V prípade že človek tápe s prvou pomocou, nápomocný je mu operátor záchrannej služby. Ktorý dotknutej osobe poradia do telefónu, ako má postupovať v rámci stabilizácie, než príde vozidlo záchrannej služby. Operátora zaujíma v prvom rade miesto a akútny stav, na základe týchto informácií vyhodnotí celú situáciu a môže dať podmet osobe zachraňujúcu pacienta, aby sa pozrel do jeho vreciek či cestovnej batožiny, či tam nie je injekčná pero s adrenalínom, inhalačné liek či krabička liekov blokujúci účinok histamínu. Ľudia môžu nosiť pri sebe tiež tablety potláčajúci alergický zápal v podobe kortikosteroidov.
Ako sa chrániť
Pred hmyzím bodnutím sa dá prakticky chrániť. Klinček je výborný odpudzovače hmyzu. Domáce výluh či olejček z klinčekov sa pripravuje ľahko a jednoducho. Na tieto prípravky bude človek potrebovať niekoľko kusov čerstvých klinčekov a čistý lieh z lekárne. Namiesto liehu môže postačiť tiež neochutený alkohol. Tieto ingrediencie sa zmiešajú do zaváraninový menšej pohára, zaklopia sa a nechajú sa lúhovať po dobu asi troch týždňov. Potom sa výsledný výluh precedí cez plátno a preleje sa buď do plastovej nádoby alebo do šikovného skleneného flakóne s rozprašovačom. Pred aplikáciou sa vždy hnedočervená tinktúra pretrepe. V reáli sa dá využiť vylúhovaný a scedený klinček, ten sa preloží na podložku. Tú potom ľudia umiestňujú na okenný parapet, zem či záhradné stolík. Skvelý hmyzie odpudzovač je cesnak a palina. Blanokrídly hmyz odpudzuje eukalyptus, štipľavé korenie (korenie a chilli paprička). Tieto odpudzovače si môže každý človek vyrobiť sám v pokoji svojho domova alebo existuje na trhu množstvo obľúbených a funkčných prípravkov na prírodnej báze. Obchodníci tiež ponúkajú rôzne mucholapky, spreje a peny proti hmyzu. V ich ponuke sú zaradené elektronické odpudzovače hmyzu, repelentné náramky, vône a mydla. Nájsť tu možno aj siete proti hmyzu.
Autor: Lenka Klabochová