Pamäť

Anatómia

Súvisiace choroby

Pamäť je schopnosť ukladať informácie a tiež s nimi čiastočne pracovať. Je mnoho členenie pamäti. Podľa doby zapamätanie ju môžeme rozdeliť na krátkodobú a dlhodobú. Krátkodobá pamäť uchováva a filtruje nanajvýš posledných 30 sekúnd. Dlhodobá pamäť filtruje a uchováva procesy od posledných 30 sekúnd až do prvých spomienok na detstvo. Je dôležité spomenúť proces filtrovania. Pre mozog je zbytočné uchovávať každú informáciu, ktorá sa ním preženie. Preto si ponechávame len tie informácie, o ktorých si myslíme, že sú pre nás niečím dôležité.

Sú ľudia, ktorí si pamätajú málo. A potom sú ľudia, ktorí si pamätajú ešte menej. Samozrejme existujú aj ľudia, ktorí by povedali, že si pamätajú veľa, ale tých je veľmi málo. Väčšina ľudí často hovorí o situáciách, ktoré si pamätajú málo a alebo vôbec (prvé krôčiky potomka, prvý deň v triede, ...). Snažia sa tak dráždiť svoju pamäť a spomienku vyvolať. Veľakrát to nejde, pretože bola daná spomienka odfiltrovaná.

Avšak sú situácie, kedy máme našu spomienku už takmer vyvolanú, ale ona stále nikdy. Máme ju takpovediac "na jazyku". Takéto vedomostnej výpadky môžeme považovať za poruchy pamäti. Častejšie situácie tejto choroby nastáva napríklad vtedy, ak chceme vedieť, koľko je hodín. Pozrieme sa na hodinky, ale o niekoľko sekúnd neskôr zase nevieme, koľko je hodín.

Takáto nevýznamná situácia sa stala snáď každému. Horšie je, ak sa vám takéto stavy začnú opakovať alebo sa bude stupňovať / predlžovať ich trvanie. Napríklad prídete domov vyzdvihnúť manželku. Položíte peňaženku na stôl, vezmete manželke kufor, a začnete hľadať peňaženku, pretože ste zistili, že ju nemáte pri sebe. Už v takom prípade vyhľadajte lekára (a nezabudnite si vziať tú peňaženku).

Situácia, kedy idete domov vyzdvihnúť manželku a uvedomíte si, že neviete, kde býva, je priamo kritická. Bezúrazová strata pamäti je väčšinou dočasná, ale u každého trvá inak dlho. Pokúste sa zostať na bezpečnom mieste a prehľadať vrecká prípadne telefón.

Ak si začnete uvedomovať sebemenší výpadky pamäti, ktoré sú ale čím ďalej častejšie, uvedomte o tom svoje okolie. Nemusíte o tom informovať všetkých, najprv stačí len partnera alebo rodiča. S takou osobou navštívte lekára a absolvujte možné vyšetrenia. Mohlo by sa zdať, že zrazu nebudete vedieť kde ste a prečo tam ste. V takejto situácii je tu váš spoločník, ktorý sa o všetko postará. Chorôb, spôsobujúcich výpadky pamäti, je celý rad a dá sa s nimi efektívne bojovať. Bohužiaľ pre takého človeka sa aspoň na istú dobu zmení svet. Je ťažké vykonávať prácu, nemôžete nikam chodiť sami a vykonávať veľa iným úkonov. Pri zlepšení a po úspešnej liečbe sa odporúča takému človeku nechávať po istú dobu informačné papierik vo vrecku odevu, kde je napísaná adresa bydliska, meno a kontakt na rodinného príslušníka.

Choroby spôsobujúce výpadky pamäti postihujú prevažne seniorov, ale ani ostatné skupiny nie sú výnimkou. U niektorých chorôb nie je presne jasné, čo ich spôsobuje. Tieto nepriaznivé procesy vznikajú v mozgu a nie je ľahké ich zastaviť. Ako prevencia sa odporúča trénovanie pamäti. K tomu slúžia špeciálne kurzy, ale aj vedomostnej krížovky a doplňovačky. Možnými prírodnými doplnky na zlepšenie pamäti je užívanie lýtkami zvanej cholín. Je to základná stavebná látka spojov medzi nervovými bunkami. Pre zvýšený obsah cholínu jedzte vaječné žĺtky, pečeň, strukoviny a arašidové oriešky. Ďalšou obľúbenou látkou je ženšen v kombinácii s ginka dvoulaločným. Prípravky z týchto látok sú k dostaniu v lekárňach.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás tiež zaujímať