Rakovina kože
Príznaky
Týka sa časti tela
Diagnóza
Veľmi častým rakovinovým ochorením je nádor kože. Hlavnou príčinou jeho vzniku je slnečné žiarenie, negatívne pôsobí aj žiarenie röntgenové alebo častý kontakt kože s určitou chemickou látkou (napríklad s umelými hnojivami). Riziko vzniku nádoru znásobujú tiež viacpočetné slnečný úpal. Častejšie toto ochorenie nájdeme u svetlovlasých ľudí s fototypom kože I a II.
U rakoviny kože sa najčastejšie stretávame s týmito tromi typmi:
Bazalióm: Najčastejší typ kožného nádoru. Vo väčšine prípadov ho nájdeme na tvári a na krku, kde sprvu vyzerá ako chrasta či malý vred. Vzniká predovšetkým u ľudí, ktorí sú (napríklad kvôli svojej profesii) slnečnému žiareniu vystavovaní neustále. Zvýšený výskyt je tiež pozorovaný u starších ľudí. Jedná sa o najlepšie liečiteľnú formu, ktorá v drvivej väčšine nemetastázujú do ďalších orgánov.
Melanóm: Najhoršie liečiteľná forma rakoviny kože s rozšírenými metastázami. K jeho výskytu nemusí dôjsť iba na koži, zaznamenané boli aj prípady melanómu v oku. Za jeho vznikom stojí rakovinotvorné bujnenie melanocytov. Nádor je agresívne a rýchlo sa rozširuje. Základom vyliečenie je zachytenie nádoru v rannom štádiu.
Spinaliom: Rovnako agresívny je tiež spinaliom. Na pohľad vyzerá podobne ako bazalióm, tiež sa vyskytuje hlavne na tvárových častiach. Líši sa však svojím metastazováním.
Príznaky rakoviny kože
Prvotné príznaky nádoru kože sú rozpoznateľné už na samotný pohľad. Vďaka ľahkému nájdenie sa teda podstatne zvyšuje aj možnosť vyliečenia. Je však potrebné návštevu lekára zvážiť ihneď, pri prvých varovných príznakoch. Na pozore by sme sa mali mať, ak vysledujeme zmenu farby či zmenu veľkosti materského znamienka. Ďalšími varovnými znakmi je bolesť, krvácanie, svrbenie alebo stvrdnutie. Pri samovyšetrenie sledujeme vlastnosti znamienka ako ohraničenie, priemer a povrch, ktoré nám môžu napovedať, či sa jedná o zhubný alebo nezhubný úkaz. Nesmieme však zabúdať, že hoci je samovyšetrenie vhodným nástrojom pre včasné objavenie choroby, nikdy nám nenahradí vyšetrenie lekárom. Až biopsia, pri ktorej je kúsok postihnutej časti poslaný k rozboru, s istotou určí, ako veľmi sú zmeny na koži závažné.
Liečba
Liečba sa odvíja od konkrétneho druhu nádoru. Zatiaľ čo u bazaliomu často stačí nádor len vyoperovať a chemoterapia nemusí byť potrebná, u melanómu je okrem operácie a chemoterapie odporúčaná i imunoterapia alebo rádioterapie. U spinaliomu je ku klasickej liečbe pridaná aj kryoterapia, počas ktorej je nádor zmrazený tekutým dusíkom. Je-li spinaliom rozsiahlejšie, dochádza aj k úplnému odstráneniu postihnuté tvárové častí ak jej nahradenie plastikou.
Prevencia
Hlavné prevenciou pred rakovinou kože je ochrana pred UV žiarením. Najmä svetlovlasí ľudia so svetlou pleťou (fototyp I a II) sú náchylnejší k spáleniu. Pred vystavovaním sa priamemu slnečnému žiareniu je potrebné použiť opaľovací krém s faktorom úmerným nášmu fototypu. Správne je začať s faktorom vyšším a až s pribúdajúcim opálením ho postupne znižovať. Aj tak by ale faktor v našich zemepisných šírkach nemal byť menší ako SPF 15. Krém nanášame aspoň polhodinu pred opaľovaním a jeho vrstvu pravidelne obnovujeme. Predovšetkým po kontakte pokožky s vodou, a to aj u vodeodolných prípravkov. Opaľovací krém dopĺňame pokrývkou hlavy a vhodným oblečením. Pehy, materské znamienka a iné pigmentové škvrny na našej pokožke by do kontaktu so slnkom nemali prísť vôbec. Slnku sa neodporúča vystavovať medzi jedenástou a pätnástou hodinou. Rovnako nebezpečné sú aj časté návštevy solária. Medzi vitamínové doplnky, ktoré pozitívne ovplyvňujú ochranu kože pred škodlivým žiarením, patrí najmä beta - karotén.
Okrem materských znamienok sa na koži niekedy vyskytujú aj ďalšie atypické kožné útvary, ktoré sa neskôr môžu premeniť vo zhubný nádor. Patrí medzi ne aktinická keratóza (zdrsnatělá škvrna, ktorá sa lúpe), aktinická cheilitída (zápal pery) alebo takzvaný kožný roh (výrastok, vyčnievajúci z kože). Pri výskyte niektorého z týchto javov je základom prevencia vyhľadať včas lekára.
Autor: Simona Knotková