Pokožka

Pokožka je poslednou vrstvou kože. Tvorí akýsi obal ľudského tela, ktorý je čiastočne tvorený z odumretých buniek, ktoré sú neustále nahradzované ďalšími. Koža samotná sa chová ako bunková membrána u tkanív nášho tela. Zaisťuje kožné dýchanie, zabraňuje vstupu niektorým nežiaducim látkam a naopak odvádza odpadové produkty von z tela. V živých vrstvách kože sú umiestnené citlivé nervy, vďaka ktorým dokážeme vnímať drsnosť, teplotu a povrch predmetu. V koži sú tiež umiestnené korienky vlasov, fúzov a chlpov. Ochranná vrstva nášho tela je vskutku veľká a je na nej závislé skutočne veľa, napriek tomu o ňu niekedy staráme málo alebo vôbec.

Najviac namáhaná pokožka je na rukách a chodidlách, pretože rukami pracujeme, jeme a vôbec robíme nespočetné množstvo úkonov. Koža na chodidlách je striedavo namáhaná na tlak, jej bunky stvrdnú a vytvoria sa silnejší tvrdšie vrstva, ktorá je odolná voči drsnejšiemu a nerovnému povrchu. Zato koža na rukách je namáhaná častým ohýbaním a trením. Preto sa bunky rýchlo obnovujú, aby zostala pokožka pružná. Vplyvom niektorých látok sa môže koža stať chúlostivejšie, čo môže viesť ku kožným vyrážkam, vysušenie a následnému praskaniu kože alebo až k atopickému ekzému. Ruke je nutné chrániť proti chemickým vplyvom a pravidelne ich hydratovať neutrálnymi krémy.

Kožné pleseň môže postihnúť vaše ruky, ale častejšie sa jedná práve o chodidlá. Je tomu tak preto, že tieto infekčné choroby vás zvyčajne stretnú po návšteve spoločných spŕch, bazéna alebo sauny. Dôležitým faktorom je tiež nedostatočná hygiena a to predovšetkým v oblasti medziprstí. Kožné plesne sa najčastejšie prejavujú svrbením a svetlými alebo vlhké miestami. Na tie je vhodné aplikovať protizápalový a regeneračný masť. Veľmi účinné sú aj spreje s podobným obsahom.

Najčastejšie vnímanú pokožkou je koža v oblasti tváre. Ta (rovnako ako na celom tele) vplyvom času postupne starne a stráca tak niektoré svoje vlastnosti. Tvoria sa na nej vrásky a začína sa prověšet. V zásade je to spôsobenú stratou alebo redukciou látky nazývané kolagén (ktorá má vplyv aj na iné časti tela ako chrupavky) ao nedostatočnú hydratáciu pleti. Obe látky možno dnes doplniť užívaním krémov na obnovu pleti. Dnešná medicína ponúka prípravky na denné aj nočné aplikáciu, ale ani tie nedokážu zázraky. Pleť starne spolu s vami a nie je prečo sa hanbiť za vrásky v pokročilom veku.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás tiež zaujímať