Rakovina prsníka
Príznaky
Diagnóza
Rakovina prsníka (karcinóm prsníka, mammakarcinom) je najčastejším nádorovým ochorením u žien. Zriedkavo sa môže objaviť aj u mužov.
Je charakteristická svojím rýchlym rastom a skorým metastazováním do pľúc, pečene, mozgu alebo napríklad kostí. Dôležitú úlohu v jej rozvoji zohráva vek (riziko sa úmerne zvyšuje s pribúdajúcim vekom, pred tridsiatym rokom sa karcinóm vyskytuje zriedkavo), výskyt choroby v rodinnej anamnéze, hyperplázia (zväčšenie prsníka) a nadmerné pôsobenie estrogénu. K nemu dochádza u žien, ktoré začali menštruovať už pred dvanástym rokom života, u žien s malým počtom tehotenstva, s veľmi neskorým tehotenstvom alebo napríklad neskoré menopauzou. Nepriaznivý vplyv na rozvoj rakoviny má ďalej alkohol, fajčenie, ožarovanie röntgenom, časté vystavovanie sa vplyvu chemických látok alebo obezita.
Príznaky rakoviny prsníka
Medzi varovné znamenie patrí nájdenie hrčky, hrboľa či iného stuhnutého miesta. Okom môžeme vypozorovať zmenu na koži, zmenenú veľkosť a tvar prsníka, výtok z bradavky. Uzliny podpazuší sú napuchnuté, zväčšené a bolestivé. Ďalej dochádza napríklad k úbytku váhy a bolesti kostí.
Liečba
Základom je chirurgické odstránenie nádoru s postihnutou tkanív. U pokročilejších nádorov sa pristupuje k mastektómii, po ktorej je odstránený celý prsník aj s uzlinami v podpazuší. Nasleduje chemoterapia a hormonálna liečba. V následnom liečení po chirurgickom zákroku býva tiež uplatňovať imunoterapia, rádioterapia alebo biologická terapia.
Prevencia
Základom prevencie je samovyšetrenie, ktoré by žena mala od svojich dvadsiatich piatich rokov vykonávať vždy pár dní po skončení menštruácie. Preventívnu prehliadku pohmatom ďalej robí gynekológ. Zvýšená pozornosť sa venuje hlavne ženám po menopauze, u ktorých je riziko výskytu karcinómu prsia väčšie. Nie všetky nájdené hrčky však musí byť zhubné. V niektorých prípadoch sa jedná len o nezhubné cysty. Pôvod hrčky odhalí až mamografický skríning, ktorý dokáže zachytiť aj na pohmat Nenájdený nádor. Ženám nad štyridsať päť rokov ho raz za dva roky hradí poisťovňa.
Rovnako tak je potrebné sa vyhnúť fajčeniu, nadmernej konzumácii alkoholu a obezite.
Autor: Simona Knotková