Šedý zákal

Názov pre toto ochorenie pochádza z gréčtiny, zo slova katarrhaktes. Katarakta je znížená transparentnosť očnej šošovky, ktorá prestáva byť čírou.

Príčiny

Vznik šedého zákalu je spojený so starnutím. Jeho výskyt sa zvyšuje u osôb na 65 rokov. K rozvoju katarakty prispievajú tieto faktory - cukrovka, úrazy oka, vplyv ultrafialových lúčov, niektoré lieky ako cytostatiká a kortikoidy, fajčenie ai. Šedý zákal môže byť aj vrodený, táto patológia je však vzácna, býva spojený s genetickou predispozíciou alebo infekciou matky v čase tehotenstva.

Príznaky šedého zákalu

Pri zakalenie očnej šošovky sa zmenší množstvo svetla, ktoré dopadá na sietnicu. Videnie je potom neostré, akoby v hmle, obrysy sú neostré a farby nie sú sýte, majú iný odtieň. Pohľad jedným okom môže vytvárať zdvojený obraz. Rozvoj postihnutie spojené so šedým zákalom môže viesť ik slepote. Iné ťažkosti nebývajú.

Liečba katarakty

Jediný spôsob, ako liečiť kataraktu, je náhrada zakalené šošovky. Tá býva odstránená pomocou lasera alebo ultrazvuku a nahradená umelou vnútroočnou šošovkou. Operácie sivého zákalu sa vykonáva v topickej, miestnej anestézii, keď sa nakvapkajú očné kvapky na rohovku a spojivku. Tie necitlivý oko. Očná šošovka sa rozdrobí, najčastejšie femtosekundovým laserom a pomocou podtlaku z oka odstráni. Do puzdra, ktoré po šošovke zostalo, sa vsadí náhrada. Šošovka môže mať rovnakú optickú mohutnosť ako odstránená šošovka alebo môže mať korekčný účinok a odstraňovať krátko-, ďalekozrakosť. Aj napriek tomu, že operácia prebieha väčšinou bez ťažkostí, aj tu sa môžu objaviť pooperačné komplikácie v podobe zvýšenia vnútroočného tlaku, opuchu rohovky, bakteriálneho zápalu, odlúčenie sietnice a rozvoju druhotného šedého zákalu.

Prevencia šedého zákalu

Predchádzať predčasnému vzniku šedého zákalu je možné pomocou ochrany očí pred UV žiarením a tiež potravou, ktorá je bohatá na antioxidanty, akými sú vitamíny A, C a E.

Autor: Drahomíra Holmannová

Mohlo by vás tiež zaujímať