Spánková apnoe
Syndróm spánkového apnoe je jednou z najčastejších porúch dýchania, ktorá sa vyskytuje v spánku. V populácii trpí týmto syndrómom asi 5-8% ľudia. Najviac sú to potom muži medzi 40-59 rokmi. Apnoe znamená - bezdeší / zástava dychu.
Apnoe delíme na:
- obštrukčné - vyvolanú obštrukciou, prekážkou v dýchacích cestách, dychové úsilie je zachované,
- centrálne - príčina apnoe leží v centrálnej nervovej sústave, kedy je poškodené dýchacie centrum, vymizne dychové úsilie,
- zmiešanú - obsahuje v sebe ako prekážku v dýchacích cestách, tak vymiznutie dychového úsilia.
Vznik obštrukčná apnoe
Čiastočný alebo plný uzáver dýchacích ciest sa objaví v prípade, že nie je v dýchacích cestách udržaný dostatočný priesvit, proti silám vyregulovaním priesvit, tj. Svalom, pôsobia iné, napr. Negatívny tlak pri nádychu; dýchacie cesty zužuje zhrubnutá tkanivo, zväčšené mandle, predĺžené mäkké poschodie, veľký jazyk, nádorové hmota, opuchy pri zápale, tukové vankúše v oblasti krku u obéznych ľudí, skrátená čeľusť. Obštrukcie môže byť aj v nose. Apnoe je ukončená prebudením.
Rizikové faktory vzniku apnoe
- nadváha
- nadmerný príjem potravy pred spaním
- príjem alkoholu či liekov na spanie
- fajčenie
- nepravidelný spánok
- muž
- výskyt apnoe v rodine
Príznaky apnoického syndrómu
- zvýšená denná spavosť, zaspávanie a únava
- nočné prebúdzanie
- znížená pracovná výkonnosť a pozornosť
- chrápanie; prerušované, intenzívne
- nočné lapanie po dychu, krátkodobé zástavy dychu
- ranné bolesti hlavy
- ranné sucho v ústach
- zlá nálada, depresia
Diagnostika
Na stanovenie diagnózy spánkového apnoe je nutné celonočné monitoring pacienta. Je zaznamenávaný prúd dýchaného vzduchu pred ústami a nosom, dýchacie pohyby, saturácia krvi kyslíkom, EKG, môže byť tiež vykonávané aj EEG, EMG pohybov očí a svalov dolných končatín (polysomnografia). Pri zachytení 5 a viac apnoických páuz za 1 hodinu je stavom patologickým. Okrem monitorovania spánku je vykonávané aj ORL vyšetrenie na zistenie možných obštrukcií, zúženie v horných dýchacích cestách, a to pomocou laryngoskopie či RTG prínosových dutín. Ako doplňujúce vyšetrenie je možné vylúčiť chronickú bronchitídu, zníženú funkciu štítnej žľazy ai.
Liečba
Základnou liečebnou metódou udržania pretlaku v dýchacích cestách počas spánku, tj. CPAP (Continuous Positive Airway Pressure). Ide o prístroj, ktorý vháňa do nosovej masky vzduch o vyššom tlaku, čím bráni uzavretiu dýchacích ciest. Pre každého pacienta je tlak vzduchu idúceho z prístroja nastavený individuálne. Pacient musí byť podrobne inštruovaný. Chorý dochádza na pravidelné prehliadky do spánkovej ambulancie. Je tiež nutné odstrániť príčiny spôsobujúce spánkovou apnoe, ak sú nájdené. Dôležité je zníženie hmotnosti, nepoužívanie hypnotík a sedatív. Odstránenie zápalových procesov, zdurených mandlí, je možné vykonať aj plastiku uvuly (maternice) alebo mäkkého podnebia, rovnako ako septoplastika ai.
Prognóza
Pokiaľ nie je syndróm spánkového apnoe liečený, môže viesť až k závažným ochoreniam, či dokonca k smrti. Komplikáciou môže byť pravostranné srdcové zlyhávanie, zvyšuje sa riziko mozgových príhod. Je teda nutné tento problém liečiť.
Autor: Drahomíra Holmannová