Streptokok
Príznaky
Diagnóza
Patrí medzi grampozitívne baktérie, koky, ktoré tvoria retiazkové štruktúry, podľa čoho sa tiež volá (streptos - ohybný, skrútený ako reťaz).
Môžeme ich deliť na alfa hemolytické, beta hemolytické a gama hemolytické streptokoky. Toto delenie vyplýva z rastu týchto baktérií pri ich kultivácii na krvnom agare.
Alfa hemolytické streptokoky
zahŕňajú pneumokoky a viridujúce (orálne) streptokoky
Streptococcus pneumoniae - pneumokok
Je bežne prítomný v nosohltane asi 10% dospelých a 60% detí, ktorí sú zdraví.
Prenos pneumokoka sa deje kvapôčkami, teda kýchaním, kašľom. Inkubačná doba od nákazy do prejavov infekcie je asi 1-3 dni.
Streptokoková / pneumokokové ochorenie:
Pneumokok preniká do tela dýchacími cestami, ktoré osídľuje a prechádza do krvi, ktorá ho roznesie do ďalších častí tela. Môže teda spôsobiť zápaly chlopní, kĺbov i vážne zápaly mozgových blán. Z nosohltana preniká aj do nosových dutín, stredného ucha aj odtiaľ sa môže dostať priamo na mozgové plienky.
- zápal pľúc - pripisovaný pneumokokom často nasadá na vírusovú infekciu, kedy je človek oslabený. Príznaky zahŕňajú vysoké teploty, kašeľ spojený s vykašliavaním hlienu aj hnisu. Častá je prítomnosť bolesti na hrudníku, ktorá sa zvyšuje pri nádychu.
- angína - ak napadnú pneumokoky mandle je výsledkom angína. Pneumokok ale nepatrí medzi časté pôvodcu angín. Pre tieto angíny býva typická vysoká teploty, bolesť v krku zhoršujúce sa prehĺtaním, na mandliach bývajú prítomné belavé povlaky, je tiež celková vysilenosť.
- zápal stredného ucha - pneumokok často stojí za touto infekciou. Prejavuje sa bolesťami ucha, teplotami, poruchami sluchu a celkovou slabosťou
- zápal vedľajších nosových dutín - sinusitída je charakterizovaná hromadením hnisu v dutinách, čo je spojené bolestí dutín - tváre, čelo, koreň nosa, teplotou. Je časté, že liečba antibiotiká v tomto prípade nestačí a je nutné vykonať punkciu dutín, aby mohol odtiecť hromadiace sa hnis.
- meningitída - je najzávažnejšou formou pneumokokovej infekcie. Najčastejšie sa objavuje u malých detí. Väčšinou nasadá na zápal stredného ucha alebo prínosových dutín, odkiaľ sa baktérie šíria na mozgové blany. Choroba sa prejavuje vysokými horúčkami, potením, zadýchanosťou s poruchami vedomí, úpornou bolesťou hlavy a meningeálnym príznaky, tj neschopnosťou pritiahnuť bradu k hrudnej kosti, zatiaľ čo kývanie do strán nie je ťažké. Táto meningitída môže mať až 20% úmrtnosť alebo doživotné následky v podobe hluchoty.
Diagnostika - vykonáva sa štandardné vyšetrenia krvi, ale dôležitá je lumbálna punkcia a odobratie mozgovomiechového moku.
Choroba si vyžaduje hospitalizáciu a intenzívnu starostlivosť, kedy sa podávajú vysoké dávky antibiotík do žily.
Prevencia - ako obrana proti pnemumokoku existuje vakcína zložená z 23 pouzderných antigénov.
viridujúce (orálna) streptokoky
sú súčasťou prirodzenej mikroflóry ústnej dutiny, patrí medzi ne S.sanquis, S. salivarius, S. mutans, S. Millera.
Infekciu spôsobujú vtedy, keď tomu predchádza iná infekcia. Z úst sa potom môžu šíriť ďalej do tela a spôsobiť k bakteriémii, meningitídy, pneumóniu, endokarditídy či abscesy. S. mutans napomáha vzniku zubného kazu.
beta hemolytické streptokoky
Streptococcus pyogenes - sk. A
Pyogénne streptokok vyniká mnohými virulentnými faktormi - najznámejší je streptolyzín O - ktorý má na svedomí deštrukciu buniek, čím je usmrcuje, je toxický pre srdce, tvoria sa proti nemu protilátky známe ako ASLO, ktoré sa používajú u diagnostiky tohto druhu streptokoka.
Infekcia sa prenáša kvapôčkovou cestou, potravou aj kontaktom.
Pôsobí hlavne choroby horných dýchacích ciest
- Typická je streptokoková angína - tonsilidita, infekcia je sprevádzaná zápalom mandlí, na ktorých sú čapy, bolesťou v krku, nádchou, zdurením podčeľustných uzlín, kašeľ nebýva prítomný na rozdiel od celkových príznakov - únava atď
- Šarlach spôsobená streptokoky čiže skarlatina sa rozvíja pri prvom kontakte so S. pyogenes. Je spojená s vyrážkou, ktorá je drobnoskrvnitá. Vyrážka je následkom toxínu, ktorý baktérie uvoľňuje. Viaže sa totiž na steny kapilár v slizniciach a kožou. V období rekonvalescencie sa potom môže koža odlupovať.
- Zápal stredného ucha
Je pôvodcom ochorenia kože
Jedná sa o impetigo - čo je silne nákazlivá kožná infekcia pripisovaná streptokokom. Prejavuje sa dvoma formami: bulózne a nebulozní.
Bulózne impetigo je charakteristické výsevom veľkých pľuzgierov, ktoré sú naplnené čírou neskalenou tekutinou. Pľuzgiere rýchlo praskajú.
Pre nebulozní impetigo je typický výsev malých pľuzgierikov, ktoré praskajú a tvoria sa na nich krusta. Rýchlo sa šíri a je potrebné zahájiť bezodkladne liečbu antibiotikami. Podla rozšírenie buď topická v podobe alebo systémové.
Ruža - erysipel je druhom streptokokového zápalu kože, kde dominujú červené škvrny a má charakter flegmóny, tj neohraničeného zápalu s celkovými príznakmi.
Spôsobuje aj ochorenie hlbokých tkanív
Celulitída - zápal podkožia spôsobený streptokokmi. Postihnuté miesto je na dotyk horúce, začervenané, opuchnuté. Sú celkové príznaky s teplotou, potením, zadýchanosťou. Môže dôjsť až k nekrotizujúca fasciitídy, čo je život ohrozujúce infekcie svalových koží. Tu je už potreba chirurgického zákroku.
Nie sú prítomné len priame dôsledky infekcie, ale môžu byť tzv sterilné následky, ktoré sa vyvíja až v čase, keď je už organizmus bez streptokokov. Ide o reakciu imunitného systému, ktorý vytvoril protilátky proti streptokokov a jeho toxínom. Tie sa spojili s patogénnymi antigénmi, ale tiež s antigénmi vlastných tkanív. Vytvára sa komplexy antigén - protilátka, ktoré sa ukladajú do tkanív. Tie sú týmto poškodzované. Prejavy tohto stavu sú
Reumatická horúčka - poststreptokoková spojená s postihnutím kĺbov, srdca, kedy často vznikajú poruchy chlopní, ale aj poškodením mozgu s poruchou motoriky, tzv tanec svätého Víta. Tieto príznaky sa objavujú cca 1 až 3 týždne po odznení infekcie.
Glomerulonefritída - i tu sa jedná o postihnutie imunokomplexy, ktoré sa ukladajú do obličkového tkaniva - v bazálnej membráne glomerulov a aktivujú imunitný systém, ktorá membránu deštruuje. Medzi prejavy tohto procesu patrí bolesť v bedrách, bielkoviny a krv v moči. Môžu byť aj poruchy krvného tlaku.
Liečba streptokokových infekcií
Na obranu proti streptokokom sú predpisované antibiotiká podľa citlivosti streptokoka, ktorý je zistený kultiváciou u vykonaného výteru. Najčastejšie sú to penicilíny, cefalosporíny alebo makrolidy.
Streptococcus agalactiae - sk. B
Často kolonizuje sliznice zažívacieho traktu, pošvy, mandlí a kůže.Vzhledem k jeho výskytu aj v pošve je rizikom pre nakazenie novorodenca, meningitída, sepsa, pneumónia, pri prechode pôrodnými cestami, je teda nutné ženu pred pôrodom zaléčit, ak je streptokokom nakazená. Spôsobuje aj infekcie močových ciest
Liečba je antibiotická: penicilíny, makrolidy
Autor: Drahomíra Holmannová