Horúčka
Choroby s týmto príznakom
Horúčka alebo zvýšená teplota môže byť prejavom rôznych ochorení. Až v 90% je však na príčine infekcia, najčastejšie bakteriálne alebo vírusová. Chrípke či angíne sprevádzanej horúčkou sa za svoj život nevyhne asi nikto. Horúčka je však príznakom aj iných chorôb. Môžu ju spôsobiť onkologické choroby, autoimunitné ochorenia, rôzne vzácne choroby, ale aj obyčajné očkovanie. Aj metabolicko-endokrinné poruchy môžu byť sprevádzané zvýšenou teplotou alebo horúčkou.
Príčiny zvýšenej teploty
Na svedomí ju majú tzv pyrogény a toto pomenovanie si nevyslúžili náhodou. Pochádza z gréckeho slova "pyros", ktoré znamená oheň. Ak máte pocit, že horíte, spôsobili to práve tieto látky. Teda nie celkom. Stojí na začiatku celého reťazca dejov, ktorého výsledkom je horúčka, únava, bolesti hlavy a všetky tie nepríjemné príznaky chrípky či iných ochorení.
Odkiaľ sa pyrogénov berú? Do nášho tela vniknú väčšinou z vonkajšieho prostredia, ako súčasť mikroorganizmov spôsobujúcich infekcie. Biele krvinky sa zaktivizujú a začnú vytvárať látky, ktoré v mozgu stimulujú tvorbu prostaglandínov, čo spôsobí, že sa termoregulačné centrum v mozgu prestaví na vyššiu teplotu. Toto centrum sa nachádza v hypotalame a funguje ako akýsi vnútorný termostat. Keď sa účinkom prostaglandínu prestaví na vyššiu teplotu, celý organizmus začne na jej zvýšenie pracovať. Pocity, ktoré to vyvoláva, poznáme všetci. Zdá sa nám, že je nám zima a niekedy dostaneme dokonca triašku, pretože kontrakcie svalov produkujú teplo. K zabráneniu vzniku prostaglandínov a tým aj horúčky sa podáva acylpyrín, paracetamol alebo ibuprofen. Všetky tieto liečivá totiž blokujú ich tvorbu, a tým účinne tlmí horúčku.
Meranie teploty
Aj keď sa za normu považuje 36,7 º C, nejde o absolútnu hodnotu. Normálna teplota sa individuálne líši a pohybuje sa v závislosti na dennej alebo nočnej hodine. Teplotu môže ovplyvniť aj príliš teplé oblečenie, nálada alebo fyzická námaha.
Ak máte teplotu 37,5 º C až 37,9 ° C, ide o zvýšenú teplotu o viac ako 1 ° C nad normu. Ak teplomer ukáže 38,5 º C, tak máte horúčku. Uvedené hodnoty sa týkajú meraní v podpazuší. Ak sa teplota meria v konečníku, získané hodnoty sú v priemere o 0,5 º C vyššia.
od 36,5 do 37,0 ° C – priemerná telesná teplota
od 37,5 do 38,0 ° C – zvýšená teplota (nazýva sa subfebrilita)
od 38,0 do 39,5 ° C – ľahká horúčka
nad 39,5 º C – vysoká horúčka
Starostlivosť o dieťaťa s teplotou
- Pri mierne zvýšenej teplote do 38 º C nepodávame antipyretiká (lieky na znižovanie teploty). Dbáme na dostatočný prísun tekutín a opakovaným meraním teploty sledujeme jej vývoj.
-
Pri ľahkej horúčke nad 38 ° C zahájime liečbu antipyretikami.
- Do 10. roku života dieťaťa nepodávame kyselinu acetylsalicylovú. Poznáme ju ako Acylpyrin, Superpyrin, Atilen sirup.
- Pre deti je určený paracetamol. Táto účinná látka je v rôznych prípravkoch pod názvom Paralen, Panadol, Plicet, Mexalen, Calpe, Coldrex, Guyany, Korylan, Scutamyl, Valetol.
- Paracetamol je tiež v rôznej liekovej forme: tabletky, čapíky čiže čípky, sirupy.
- Ak dieťa má hnačku, podáme mu tabletku. Ak dieťa zvracia, podáme mu čípok.
- Ďalším antipyretiká je ibuprofén, v liekovej forme Brufen sirup.
- Tiež musíme dbať na to, aby sme v panike nepodali naraz celodennú dávku, pretože aj antipyretiká môžu dieťa otráviť pri predávkovaní.
Zrážanie teploty
Ak teplota napriek podanie antipyretiká neklesá do 30 minút, začneme teplotu zrážať pomocou vlažnej vody - sprchy alebo zábalu. Teplotu zrážame pokiaľ neklesne na 38,5 º C. Teplotu zrážame pomalšie, nie prudko.
Ako robiť zábaly:
- plienku alebo uterák namočíme vo vlažnej vode,
- obtočíme hrudník dieťaťa od podpazušia po dolný okraj rebier,
- neschladzujeme bruško, nohy, ruky. Pri schladzovanie rúk a nôh by sme mohli vyvolať periférny šok. Ruky a nohy sú pre poruchy cirkulácie pri vysokých teplotách aj tak chladné,
- zábaly vymieňame približne po 5 min,
- snažíme sa vždy po 10 - 15 min. teplotu premerať,
- so zábaly alebo sprchou skončíme po poklese teploty na 38,5 º C.
Sprchu majú niektoré deti radšej, pretože to berú ako kúpanie. Použijeme vlažnú, nie studenú vodu. Nenecháme dieťa sedieť vo vlažnej vode, aby neprechladli na močové cesty.
Kedy navštíviť lekára?
- Ak sa horúčka dostaví u dieťaťa mladšieho ako 4 mesiace. U detí mladších ako 6 rokov môže horúčka 39 º C a viac (meraná v ústach) vyvolať kŕče
- Pri horúčke vám tuhne krk
- Telesná teplota je vyššia než 40 º C a nepomáhajú žiadne domáce metódy
- Horúčka trvá viac ako 5 dní