Struma
Choroby s týmto príznakom
Príznaky
Týka sa časti tela
Strumou označujeme akékoľvek zväčšenie štítnej žľazy bez ohľadu na to, tu je sprevádzané zníženou alebo zvýšenou funkciou a produkciou hormónov.
Strumy môžeme deliť podľa ich funkcie:
- Struma s normálnou funkciou štítnej žľazy - eufunkčnej
- Struma so zvýšenou funkciou štítnej žľazy -hyperfunkční
- Struma so zníženou funkciou štítnej žľazy - hypofunkčné
- Ložisková (uzlovitá) struma - zväčšená ložiská.
- Difúzna struma - štítna žľaza býva zväčšená ako celok.
Príznaky strumy
Zväčšenie štítnej žľazy - môže byť viditeľné už pohľadom, či až palpačne, alebo dokonca iba ultrazvukom, keď sa šíri za hrudnú kosť. Zväčšená štítna žľaza môže utláčať okolité štruktúry - cievy, nervy, dýchacie cesty. Dostavujú sa teda poruchy prehĺtania, bolesti v krku, dýchavičnosť, chrapot. V prípade zníženej funkcie štítnej žľazy sa príznaky odvíja od množstva produkovaných hormónov; hypo-, hyperfunkcia.
Diagnostika
Fyzikálne vyšetrenie pozostáva z palpácia na krku, laboratórne sa robí vyšetrenie hladín hormónov štítnej žľazy a hypofýzy. Zobrazovacie metódy na zachytenie strumy je hlavne ultrazvuk. V prípade nutnosti objasniť pôvod, zloženie uzla tvoriaceho strumu sa vykonáva cielená aspiračná biopsia tenkou ihlou od ultrazvukovej kontroly (FNAB).
Liečba strumy
Struma sa lieči podľa príčin jej vzniku, produkcia hormónov a útlaku ostatných tkanív. V prípade strumy vzniknuté z nedostatku jódu postačí doplniť deficit tohto minerálu. V prípade, že za strumou stojí zhubný nádor, je indikovaný na odstránenie. Rovnako tak je operácia vykonávaná, ak struma utláča okolité tkanivá. Môže sa jednať o odstránení celej štítnej žľazy (strumektómiou) či len jej laloku. Pri nedostatočnej funkcii štítnej žľazy sú podávané umelo vyrobené hormóny, a naopak u zvýšenej funkcie je snaha tvorbu hormónov blokovať.
Autor: Drahomíra Holmannová