Poruchy štítnej žľazy
Príznaky
Týka sa časti tela
Diagnóza
Štítna žľaza je endokrinná žľaza, ktorá je v ľudskom organizme dôležitá z hľadiska vytvárania hormónu trijódtyronínu, tyroxínu a kalcitonínu. Tieto hormóny sa podieľa na správnej funkcii metabolizmu a vývoji človeka. Celý proces je riadený hypothalamom (časťou medzimozgu). Pri nesprávnom fungovanie štítnej žľazy vznikajú závažné ochorenia.
Struma (vole) - vzniká pri nedostatku jódu alebo pri nadbytku strumigenů, čo sú látky vyskytujúce sa napríklad v kapuste, keli či sóje. Prejavom choroby je znížená funkcia (hypofunkcia) štítnej žľazy a jej zväčšenie, ktoré je často viditeľné aj na krku. Pri závažnejších stavoch sa môže zväčšená žľaza rozšíriť až do mediastína oblasti. Človeku postihnutému strumou sa zle prehĺta, dochádza tiež k zlému dýchanie. Lieči sa operácií, pri ktorej je štítna žľaza odstránená (strumektómiou). Po zvyšok života je potom lekárom nasadená substitučná liečba. Struma v tehotenstve spôsobuje u plodu kreténizmus. V niektorých prípadoch je struma príznakom nádoru, najčastejšie nezhubného adenómu.
Hypotyreóza - funkcia štítnej žľazy je znížená, produkuje menej hormónov. Telo proti nej vytvára protilátky. Vzniká buď primárne alebo sekundárne.
- Primárna hypotyreóza : Znížená funkcia štítnej žľazy, ktorej príčina je v samotnom orgáne. Za vznikom môže stať napríklad zápal štítnej žľazy.
- Sekundárne hypotyreóza : Vzniká ako sekundárny príčina primárnej poruchy hypotalamu. Pri tomto stave sa v adenohypofýze začne tvoriť menšie množstvo hormónu stimulujúceho štítnu žľazu, ktoré následne vedie k hypotyreóze.
Hypotyreóza sa prejavuje výskytom väčšej únavy, bolestí kĺbov a spomalením srdcovej frekvencie. Chorý je utlmený, je mu zima. Zväčšuje sa mu hladina cholesterolu v krvi a zväčšuje sa mu tiež srdce.
Hypertyreóza - funkcia štítnej žľazy je zvýšená, produkuje viac hormónov. Zvyšuje sa najmä množstvo hormónu tyroxínu a trijódtyronínu. Častejšie vzniká u žien ako u mužov. Medzi príznaky hypertyreózy patrí tachykardia, zvýšená únava, potenie. Hoci pacient viac jej, kvôli zrýchlenému metabolizmu ubúda na váhe a môžu sa u neho vyskytovať oči vystúpené z jamiek (exoftalmus). Zlé spí, je podráždený a silno mu vadí teplo. Zvýšenú funkciu vykazuje tiež autonómny nervový systém. Ak nie je toto ochorenie zavčas liečené, hrozí tyreotoxická kríza, pri ktorej dochádza k vysokej srdcovej arytmii a neskôr k bezvedomiu až smrti.
Vrodené vývojové chyby štítnej žľazy - zisťujú sa piaty deň po narodení dieťaťa. Odoberá sa im krv z päty a následne putuje na skríning.
- Aplázia : Štítna žľaza nie je vyvinutá.
- Hypolázie : Štítna žľaza vyvinutá je, ale nedostatočne.
U detí s vrodenými vadami štítnej žľazy sa najčastejšie stretávame s kreténizmom. Jeho výskyt je zaznamenaný aj dedične a môže postihovať viac členov rodiny. Prejavuje sa poruchou rastu, spomaleným duševným aj telesným vývojom, tupým výrazom v tvári, zníženou inteligenciou, v niektorých prípadoch sa stretávame aj s hluchotou alebo slepotou.
Tyreoiditida - zápal štítnej žľazy. Jedná sa o autoimunitné ochorenie, ktoré môže byť akútne aj chronické podoby. Najčastejší výskyt zaznamenáva takzvaná Hashimotova tyreoiditida. Táto porucha štítnej žľazy sa objavuje najviac u žien a je génového pôvodu. Prejavuje sa strumou a zvýšenou, neskôr zníženou funkciou orgánu. Pri prehĺtaní a otáčanie hlavy chorý cíti bolesť.
Liečba porúch štítnej žľazy
Liečba sa odvíja od druhu ochorenia. Najčastejšie podávame príslušné hormóny a jód. Závažnejšie poruchy sa liečia chirurgicky.
Autor: Simona Knotková