Detská žľaza
Detská žľaza (lat. thymus), čiže tiež týmus, je primárny (centrálný) lymfatický orgán, ktorý sa nachádza v hrudnom koši. Tu získavajú T-lymfocyty autotolerancii a imunologickú imunokompetenciu. Zárodočný pôvod týmusu je dvojaký - entodermový, epitelové báza sa vytvára zo 3. a 4. žiabrové výchlipky a lymfocyty vznikajú z mezenchymu lymfopoesou.
Poloha a tvar
Thymus sa nachádza v hornom prednom mediastíne. Jeho veľkosť sa s vekom mení. Najväčšieho vývoja dosahuje v detstve, od puberty pomaly zaniká a je nahradzovaný tukovým tkanivom. U dieťaťa siaha v podstate od štítnej žľazy k perikardu, zatiaľ čo u dospelého leží len v malom úseku za manubriem sterna.
Syntopia
Detská žľaza sa nachádza v bezprostrednej blízkosti za sternom. Za ním nasleduje vrstva žíl a potom vrstva tepien. V detskom veku, kedy dosahuje až na krk, je krytý infrahoidními svaly. Z pravej a ľavej strany je formovaný orgány mediastínu, najmä pleury (prípadne pľúcami).
Funkcia týmusu
Hlavnou funkciou týmusu je premena lymfocytov v imunokompetentné T-lymfocyty, teda lymfocyty, ktoré majú schopnosť brániť organizmus. U novorodenca ovplyvňuje vznik a následný vývoj lymfatického tkaniva v ostatných orgánoch a lymfatických uzlinách. Ďalšou jeho funkciou je kontrola proliferácie, teda lymfopoesy, vyzrievanie, získavanie imunokompetencie lymfocytov a ich diferenciácie v rámci samotného týmusu, ale aj v ďalších lymfatických orgánoch.
Makroskopická stavba
Detská žľaza sa skladá z dvoch rôzne veľkých, väzivom spojených lalokov (lobus dexter et sinister), ľavý lalok býva väčší. Povrch týmusu je pružnými a mäkký, pokrytý tenkou väzivovou blanou (capsula), ktorá vstupuje dovnútra týmusu. Väzivové výbežky vytvára septa, ktorá rozdeľuje laloky na menšie lalôčiky (lobuli). Rozdelenie na lalôčiky je na povrchu týmusu zreteľné. Ďalej sa lalôčiky delí na primárný a sekundárný s veľkosťou 0,2-5 mm.
Mikroskopická stavba
Detská žľaza je centrálný lymfatický orgán, a preto je jeho stróma tvorené retikulárnom epitelom. V sieťovito usporiadanom epitelu sú zachytené vniknuté lymfocyty, ktoré tu nevznikajú. Každý lobulus má 2 časti:
- kôra (cortex) - na okrajoch lalôčika je tmavší;
- dreň (medulla) - vnútri lalôčika je svetlejší.