Kurie oko

Zrohovatená koža na dolnej končatine spôsobená zlou obuvou. Tak by sa dalo jednoducho charakterizovať ochorenia s názvom Kurie oko. Ľudia si ho môžu pliesť s iným ochorením ako sú napríklad bradavice, opary či iné novotvary na koži.

Tiež mozole sú veľmi podobné kuriem okám, avšak tie vnikajú skôr na bruškách prstov, naopak Kurie oká vznikajú výhradne na kĺboch či výčnělcích kostí. Kurie oko je samostatné ochorenie, ktoré sa nemôže prenášať a vzniká čisto vďaka našej neopatrnosti.

Príčina vzniku

Príčinou je teda nevhodne zvolená obuv, predovšetkým úzke topánky, ktoré vás môžu drieť a obmedzovať v pohybe. Výnimkou nie sú ani lodičky či iné spoločenské topánky.

Liečba kurieho oka

Liečba je podobne ako u bradavíc možná vďaka babským radám alebo lekárskej pomoci. Pokiaľ si zvládnete kurie oko odlúpnuť sami a nevadí vám bolesť, je to len dobre. Skúsení pediatri by vám Kurie oko tiež mali v pohode odstrániť. Ak si nie ste istí, zájdite k lekárovi, ktorý vám Kurie oko odstráni buď laserom alebo skalpelom.

Celá procedúra trvá len niekoľko málo minút, nie je potreba umŕtvení (to by vás bolelo oveľa viac ako samotný zákrok), po zákroku je časť sterilne prikrytá a nie je potrebné ďalšie návštevy. Dbajte na dostatočnú hygienu a vyhnite sa nosenie úzkych topánok, či tých konkrétnych topánok, ktoré vám Kurie oko spôsobili.

Ak nechcete navštíviť lekára, môžete si Kurie oko odstrániť sami. Je dobré nohu najprv namočiť do horúcej vody. Potom odstráňte Kurie oko nožnicami a na odhalenú časť nastriekajte dezinfekciu, zalepte a nechce niekoľko hodín v kľude bez topánok.

Prevencia

Kurie oká sa môžu niekedy vracať, je to dané tým, že stále nosíte zlú obuv. Ak sa chcete tomuto nepríjemnému a bolestivému ochoreniu vyhnúť, vyberajte si kvalitnú obuv, ktorá vás nebude tlačiť.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

Mohlo by vás tiež zaujímať