Nohy
Anatómia
Súvisiace choroby
Príznaky
Nohy sú spodné končatiny, ktoré nám umožňujú pohyb v vzpriamenej polohe, ktorému hovoríme chôdze. Rýchlejšie verzií tohto pohybu je beh. Vplyvom odlišných kultúr a zmenou technológie sme nohami schopní vykonávať prakticky akýkoľvek druh pohybu. Dokážeme plávať, skákať, liezť a jazdiť po mnohých druhoch povrchov vrátane vody. Avšak vplyvom niektorých chorôb môžeme byť o tieto radovánky rýchlo pripravení.
Ak pominieme stratu funkčnosti nôh z dôvodov porušenej miechy alebo mozgu, môžeme za najčastejšie postihnuté časti nôh považovať kĺby (bedrové, kolenné a členkový). Je tomu tak hneď z niekoľkých dôvodov. Kĺby, a najmä ten najmenší členkový, sú najviac namáhané časti tela, pretože nesú celú váhu človeka. Celú, nie polku, ikdyž máme skutočne dve nohy. Pri chôdzi sa jedna noha dvíha k ďalšiemu kroku a druhá zostáva na zemi a udržuje rovnováhu tela. Preto je len otázka času, kedy vás kĺbové ťažkosti dostihnú, ak máte nadváhu alebo trpíte obezitou. Takto namáhaný kĺb je oveľa viac namáhaný a môže dôjsť ku kĺbovému zápalu.
Druhým dôvodom, prečo sú kĺby nejporuchovější, je necitlivosť chrupavky, ktorá je na konci každej kosti v kĺbovom puzdre. Funguje ako trecia plocha a zvlhčuje ju kĺbový maz Vplyvom ochorení ako je dna a artróza je chrupavka poškodzovaná a postupne degeneruje. Avšak kvôli jej necitlivosti si toho mnohokrát začneme všímať, až keď už je neskoro.
Ďalšou skupinou postihujúce naše nohy sú choroby svalov. Nie sú tak časté a možno preto sú v tieni kĺbových chorôb aj v dnešnej dobe toľko prehliadané. Je dôležité vedieť, že samotný pohyb nevyvolávajú kĺby, ale svaly svojimi protichodnými pohybmi. Svaly sú ku kostiam upnuté šľachami. Problém nastáva, keď šľacha alebo samotný sval prasknú v dôsledku prílišnej námahy. Sval sa dokáže napnúť až na niekoľkonásobnú veľkosť seba samého tak ako môže prasknúť, pomyslíte si. Isté svaly túto schopnosť skutočne majú, ale je im k ničomu, keď sval nie je dostatočne prekrvený a pripravený na výkon. Tejto chyby sa dopúšťajú najčastejšie športovci amatéri. Navrátiť takto postihnutý sval alebo šľachu na pôvodné miesto je chirurgická záležitosť. Rekonvalescencia môže trvať pokojne aj rok a aj potom váš sval už nikdy nemusí fungovať na 100%.
Ak si sval či šľachu neodtrhne, môže dôjsť k natiahnutiu, ktoré vás tiež na dlhšiu dobu vyradí z hry. Časté namáhanie svalov a nedostatok správnej výživy môžu spôsobiť svalovú horúčku alebo zápal svalu. Svalová horúčka vás zbaví kontroly nad svalom a ak do niekoľkých dne nevymiznú, môže prejsť v zápal svalu. Takýto sval pôsobí pri pohybe veľkú bolesť, často sa zväčší a zmení farbu do červena. Niekedy sa môže rozšíriť na okolité svaly, ak nepodstúpite profesionálny liečbu.
Aby svaly správne fungovali, je nutné ich zásobovať látkami bohatými na živiny. Túto úlohu majú na starosti cievy. V nohách máme žily vnútorné, ktoré sa prepletajú svalom, a vonkajšie. Tie sú viditeľné priamo pod pokožkou a majú za úlohu odvádzať odkysličenú krv s odpadovými látkami k iným orgánom. Vplyvom genetickej predispozície a nesprávnej životosprávy sa tieto vonkajšie žily môžu rozšíriť. Chlopne, ktoré by zabraňovali vracania krvi, nefungujú správne a krv sa začína v žilách hromadiť. Náporom na tenkú žilovú stenu tak vzniká vydutie, ktoré vo väčšom množstve nazývame kŕčové žily. Tie spôsobujú napuchnutiu nôh, častú únavu, niekedy kŕče a bolesti.
Štvrtým typom ťažkostí nôh sú plesne a opary z dôvodov nedostatočnej alebo nevhodnej hygieny. Tieto formy svrabu a mykóz sa najčastejšie objavujú v medziprstí, kde tvorí suché alebo mokvajúce ložiská. Koža často zapácha a svrbia. Môže sa objaviť aj v podkolennej jamke, menej častejšie aj kdekoľvek inde. Ak si pravidelne umývate nohy po športe alebo inej záťaži, meníte ponožky a obuv, potom ste tieto mikroorganizmy chytili na podlahe spoločných spŕch alebo doma. Použite dezinfekčné prostriedky v podobe mastí a sprejov na vaše nohy a obuv. S manželkou preberte dezinfekciu pokoupelových šľapákov a sprchovacieho kúta, v lepšom prípade celej kúpeľne. Uteráky meňte po jednom použití. Obmedzte na nejakú dobu dlhšiu športové výlety a preferujte vzdušnú obuv.
Ikdyž si to málokto uvedomuje, nohy sú veľmi chúlostivé a citlivé na vnútorné a vonkajšie faktory. Je dôležité vyvarovať sa fyzickým zranením kvôli poškodeniu kosti, tkaniva alebo možnej infekcii. Každé ochorenie nôh sa môže stať aj zdĺhavým nepriateľom mnoho ďalších rokov. Preto používajte ochranné pomôcky a nepreceňujte sa. Vyberajte si športy, pri ktorých tvrdo nedopadajú alebo neskáče po kurte. Načúvajte potrebám svojich nôh a nebojte sa navštíviť lekára kvôli zdanlivé prkotine. Deväť zbytočných návštev ordinácie a jedna "práve včas" vám v starobe môžu ušetriť nejednu operáciu alebo niekoľko rokov na vozíku.
Autor: Lenka Klabochová