Meniskus

Meniskus je súčasťou zložitého kĺbu kolena. Jedná sa o chrupavkovitý útvar, ktorý sa nachádza vo vnútri kolenného kĺbu. V každom kolennom kĺbe sú dva menisky, jeden mediálne väčší (má poloměsíčitý tvar) a jeden menší laterálnej (je skoro kruhový). Menisky sú veľmi pružné, ale pevné, sú využívané predovšetkým na tlmenie nárazov, prenášanie a rozkladanie váhy tela a bráni ničeniu kĺbovej chrupavky.

Ochorenia a úrazy menisku

Kolenný kĺb je na bežnú záťaž zvyknutý a ak ho nebudete vystavovať opakované záťaži, nemali by ste mať s kolenami ani meniskom problém. Samozrejme iná kapitola je ten fakt, ak trpíte ochorením kostí a kĺbov. To je potom celková štruktúra narušená a úraz je viac ako možný. Menisky najčastejšie roztrhne, keď stojíte rovno a nečakane otočíte kolenom. Prejde vami vlna bolesti a koleno vám môže vypovedať službu úplne, a vy tak môžete skončiť na zemi. Na menisku môžeme pozorovať 6 základných druhov poranenia. Jedná sa o rôzne tržné rany, odlúčenie, natrhnutie, a tak ďalej.

Príznaky poškodenia meniskov

Akonáhle dôjde k úrazu meniskov ucítite bolesť, lupnutie alebo prasknutie kolena. To vám môže tiež vyskočiť, ďalej sa objavuje opuch, nahromadenie tekutiny alebo krvi v kolene, strata hybnosti, zvýšená lokálna teplota. Po podaní ľadového obkladu sa môže opuch a bolesť zmierniť, bolesť sa však dostavuje pri zvýšenej záťaži. Poškodenie ďalej postupuje a jedného dňa už ľadovania nepomôže a musíte nastoliť konzervatívny alebo dokonca operačnú liečbu.

Diagnostika a liečba

Akonáhle sa vám stane úraz kolena a opuch sa do niekoľkých dní nezlepší a nepomáha ani ľadová, zájdite si radšej k lekárovi. Ten vám koleno najprv preskúma, rôzne snívam zatočí a potom vás pošle na RTG, aby sa zistilo, či nemáte poškodené či zlomené okolitej kosti. CT a magnetická rezonancia sa vykonáva len výnimočne a ultrazvuk nie je úplne spoľahlivý. Lekár stanový diagnózu len za pomocou pohmate a fyzikálneho vyšetrenia.

Ak nie je poranenie menisku závažné, budete mať koleno znehybnené a bude vám nastolený kľudový režim. Akonáhle je však meniskus poškodený opakovane, musí sa pristúpiť k operačnému riešeniu. Artroskopia je šetrná liečba, kedy sa vypustí výpotok a rovno sa môže ošetriť aj poranený meniskus. Kedy sa čiastočne odstráni poškodená časť alebo sa celý nahradí od iného darcu. Táto operácia sa u nás vykonáva ambulantne, pacient je ráno prijatý do nemocnice, podstúpi operačný miniinvazívnej zákrok a večer môže ísť domov.

Meniskus sa neodstraňuje celý, bolo zistené, že jeho odstránenie vedie k poškodeniu chrupaviek a to potom k artróze. Preto sa odstraňuje len poškodená časť.

Po operácii je nastolený 4 - 6 týždňov kľudový režim, kedy je obmedzený pohyb na minimum. Potom sa začína s rehabilitáciou, ktorá trvá rovnako dlhú dobu, potom môže pacient začať chodiť bez bariel. Návrat k aktívnemu športovaniu je v tomto prípade pomalý a neistý.

Autor: Lucie Kliková DiS.

Mohlo by vás tiež zaujímať