Zvýšená telesná teplota
Choroby s týmto príznakom
Zvýšená telesná teplota (subfebrílie) je u mnohých chorôb prirodzenou reakciou ktorá signalizuje, že telo bojuje s infekciou. Dôležité je vedieť, že mierne zvýšenú telesnú teplotu neznižujeme automaticky liekmi. Teplota do 38 stupňov Celzia je totiž optimálna pre priebeh obranných reakcií tela.
Normálna teplota tela sa pohybuje v rozmedzí 36 - 37 stupňov Celzia, pričom najnižšia je skoro ráno a najvyššia neskoro popoludní. Všeobecne hovoríme o zvýšenej teplote do 38 stupňov Celzia ao horúčke nad 38 stupňov Celzia.
Pri zvýšenej teplote sa človek cíti unavený, často bolia svaly a kĺby. Príznaky nie sú ale natoľko výrazné ako u horúčky.
Zvýšená teplota môže byť prejavom rôznych ochorení, najčastejšie bakteriálne alebo vírusové infekcie. Chrípke či angíne sprevádzané horúčkou sa za svoj život nevyhne asi nikto. Horúčka je však príznakom aj iných chorôb. Môžu ju spôsobiť onkologické choroby, autoimunitné ochorenia, rôzne vzácne choroby, ale aj obyčajné očkovanie. Aj metabolicko - endokrinné poruchy môžu byť sprevádzané zvýšenou teplotou alebo horúčkou.
Kde sa teplota meria ?
- Rektálne - najspoľahlivejšie meranie vnútornej teploty je možné získať vložením teplomeru do konečníka (rektálne meranie). Toto meranie je presné a má malý rozptyl výsledkov. Normálny rozsah teplôt je približne : 36,2 ° C - 37,7 ° C.
- Orálny - meranie môže byť vykonané ako lícne meraní alebo ako pod jazykové meranie (pod jazykom). Výsledky oboch meraní sú voči výsledkom rektálneho meranie nižšie približne o 0,3 ° C - 0,8 ° C, pričom pod jazykovej merania je vhodnejší než lícne meranie.
- Podpazušia - ruka je pritlačená k telu aby sa zamedzilo ovplyvňovaniu meranie okolitou teplotou. Avšak takého merania je úspešné len v obmedzených prípadoch a ich nevýhodou je dlhý čas merania. U dospelých je hodnota podpazuchových meranie voči rektálne meranie nižšia približne o 0,5 ° C až 1,5 ° C ! U detí sú tieto rozdiely v porovnaní s rektálnom meraním oveľa menšie.