Nádcha
Latinsky: Rhinitis
Ďalšie názvy: zápal nosovej sliznice, alergická rinitída, chronická katarálná rinitída, rinorea, rhinorrhoea, rinitída
Choroby s týmto príznakom
Príznaky
Týka sa časti tela
Diagnóza
Nádcha (odborne zápal nosovej sliznice) je bežné ochorenie, ktoré postihne snáď každého prevažne v jesennom a zimnom období. Je výsledkom zápalu sliznice dutiny nosnej. Odolnosť nosovej sliznice môže znížiť prechladnutie, výkyvy teplôt, civilizačné faktory, stres a vegetatívna labilita. Väčšina ľudí trpela nádchou infekčnú spôsobenú vírusy, ktoré napadnú našu nosovú sliznicu a vďaka oslabenému organizmu sa premnožia a prepuká nádcha. Sú známe aj bakteriálne alebo plesňové nádchy.
Častou príčinnú jej vzniku je infekcia spôsobená vírusmi alebo je prejavom alergie. Z vírusov je za vznik nádchy zodpovedný andenovirus, vírus parainfluenzy a asi 70 druhov rinovírov.
Nádcha sa prejavuje výtokom z nosa. Ten je spočiatku vodnatý, neskôr hlienovitý až hnisavý. Prvými príznakmi vírusovej nádchy býva kýchanie, kedy sa naša sliznica pokúša zbaviť hlienu. Znížená priechodnosť nosových dutín je už následkom zahlienení. Vreckovka sa na istú dobu stáva našou povinnou výbavou, pretože z nosa prakticky stále tečie hlien. Ďalšími znakmi môže byť únava, zvýšená teplota alebo pocit zvýšeného tlaku v okolí nosa.
Na začiatku tohto ochorenia je zápal sliznice dutiny nosnej. Zápal spôsobí, že sliznice je prekrvená a začne produkovať tekutinu. Tekutina môže byť infikovaná baktériami a bielymi krvinkami, sekrét sa stane bielym. Okrem toho dôjde k infikovaniu nosohltana a prinosových dutín.
Inými príznaky sa prejavuje nádcha spôsobená baktériami. Tá je často ďalším stupňom nádchy vírusovej. Oslabená nosová sliznice je napadnutá baktériami, ktoré spôsobí zhustnutia hlienu. Cítime upchatý nos, ale nemôžeme sa vysmrkať. Hlien je hustejší. Má zelenú alebo žltú farbu. Rozprávanie sa stáva ťažké. Niektoré hlásky nemôžeme správne vysloviť kvôli upchatému nosu. Zaléhá nám v ušiach. Tento typ nádchy môže byť spojený so zápalom prínosových dutín.
Alergická nádcha
Okrem klasickej nádchy je veľmi častá aj alergická nádcha. Tá je spôsobená časnou precitlivenosťou.
Zradná u tohto ochorenia je skutočnosť, že pri nedoliečení môže vzniknúť chronický zápal nosovej dutiny a rozvinúť sa chronická katarálna nádcha.
Pri zápale prínosových dutín chorého jedinca trápi nádcha, bolesť hlavy a bolestivo o sebe môže dať vedieť trojklaný nerv.
Chronická nádcha
Chronická nádcha patria medzi najčastejšie choroby detského veku. Chronická nádcha môže byť katarálná, hypertrofická, atrofická, alergická. Vzniknúť môže z dôvodu deviácie nosového septa, pri prechode akútnej nádchy v chronickou, zväčšením adenoidnej vegetácie a z dôvodu srdcovo-cievnych porúch.
Prejavy
Nádcha má mnoho prejavov. Jedinec môže pociťovať celkovú únavu, schvátenosť, objaviť sa môže aj teplota, úporná bolesť hlavy, človeku sa zle dýcha, má pocit svrbenia v nose, trpí nechutenstvom. Po prvotných príznakoch sa objaví spomínaná vodnatá sekrécia, v neskoršej fáze ochorenia vystriedaná hlienovitou, hlienohnisavou až hnisavú sekréciou. Jedinec má upchatý nos, dýchanie nosom je sťažené, objavuje sa kašeľ a nočné chrápanie. Pri nádche spôsobené adenovírusy má človek začervenané spojivky a trápi h o zvýšená produkcia sĺz. Nádcha trvá asi 5 až 7 dní.
Pri nádche je nutné často smrkať. Smrkanie by nemalo byť agresívné a násilné. Pri pokračovaniu ochorení, či vzniku komplikácií sa odporúča navštíviť lekára. Vyšetrenie sa skladá z rady krokov. Na začiatku pacient oznámi lekári svoje ťažkosti a opíše mu aspekty ochorenia. Lekár potom zavedie nosové zrkadielko, skontroluje uši a krk a zistí, či sa zápal nedostal do stredného ucha. Zápal sa do stredného ucha dostáva tzv. Eustachovou trubicou, tá je prepojená s nosohltanom.
Liečba nádchy
Nádcha sa lieči antipyretikami, dostatkom tekutín, a zvýšeným množstvom vitamínov. Predovšetkým dôležitým vitamínom je vitamín C. U detí, ktoré nevedia samy smrkať, je nevyhnutné nosový sekrét niekoľkokrát za deň odsať. Základné zbraňou pri boji s nádchou sú nosné kvapky. Nosové kvapky udržujú nosové priechodnosť a tým zabraňujú vzniku komplikácií. Nosové kvapky sa nesmú používať dlhšie ako týždeň. Pri dlhšom užívaní totiž hrozí vznik návyku. Nevyužité nosové kvapky by sa nemali znovu používať, pretože u nich hrozí, že sa na nich bude infekcie držať. Okrem nosných kvapiek pomáha aj nosn & ia cute; sprcha alebo výplach nosa vhodným soľným roztokom. Pri akútnej nádche nie je lekárska liečba nutná. Stačí pokoj na lôžku a užívanie nosových kvapiek. U nádchy, ktorá sa zvrhne v bakteriálnú infekcii, sa nasadzujú antibiotiká.
Ak pocítite začínajúce príznaky alebo už vás nádcha plne dostihla, vytaste zbrane z lekárničky. Aspoň na chvíľkové pretiahnutie dutín sú vhodné nosové kvapky. Väčšina sa dnes predáva aj vo forme spreja, čo zvyšuje efektivitu a môžete ich použiť prakticky všade. Niektoré sú obohatené výťažky z eukalyptu, mäty alebo iných esenciálnych látok. Zvýšte príjem vitamínu C a tekutín, ktoré vaše telo potrebuje. Ak sa dostaví zvýšená teplota, siahnite po odskúšaným liekom na jej zníženie.
Vzniku nádchy možno aj predchádzať. Základom je otužovanie a vyvážená strava bohatá na vitamíny. Preventívnym opatrením je aj častá výmena vreckoviek a umývanie rúk.
Autor: Lenka Klabochová