Strata čuchu
Ďalšie názvy: anosmia
Príznaky
Týka sa časti tela
Diagnóza
Strata čuchu (anosmia) je spôsobená celým radom príčin. Spravidla sa jedná o obyčajná postihnutia nosovej dutiny, ktorá môžu napodobniť funkciu čuchového epitelu.
Jedná sa predovšetkým o rôzne typy nádchy, deviácie nosového septa alebo hypertrofie sliznice. Pri nádche sa strata čuchu časom obnoví. U deviácie septa však môže byť problém, a preto je vhodné navštíviť lekára - špecialistu ORL. Väčší problém je, keď anosmiu spôsobil nejaký problém v nervovej sústave, alebo poškodenie čuchového nervu.
Príčiny straty čuchu
Strata čuchu môže byť ako banálnym, tak i závažným príznakom. Spravidla sa jedná o sprievodný príznak rôznych druhov nádchy, ktoré sú spôsobené alergiou alebo nachladnutím, opuchom nosovej sliznice či chybným umiestnením nosovej prepážky, ktoré môže byť buď vrodené alebo získané napríklad následkom úrazu. Čuch sa môže narušiť aj u zápalu vedľajších nosových dutín alebo prítomnosťou nosových polypov.
Porucha čuchu, či už jednostranná alebo obojstranná, môže byť príznakom nádorového ochorenia mozgu, kedy rastúci nádor utláča čuchové nervy. Jedná sa hlavne o benígny (nezhubný) nádor meningiom, ktorý sa objavuje najmä u starších ľudí.
Tiež rôzne úrazy hlavy, u ktorých došlo k poraneniu prednej časti mozgu, môžu byť taktiež spojené s postihnutím čuchových nervov a nasledujúcou stratou čuchu.
Strata čuchu a COVID-19
Ďalšou príčinou straty čuchu môže byť nový koronavírus COVID-19, ktorý sa šíri ovzduším a prenosom od nakazeného jedinca, a to hlavne dýchacími cestami. Niektoré príznaky ochorenia môžu vyzerať ako banálne napadnutia veterným chladom. Avšak existujú rozdiely, ktoré sa môžu, ale aj nemusia vyskytnúť. Avšak je vhodné na ne upozorniť.
- Dych - V prípade horúce nákazy môže byť dych nepríjemne cítiť.
- Farba tváre - Môže vyzerať mastne, nečisto alebo temne.
- Jazyk - Pri nakazení má jazyk biely, akoby hrubý povlak, ale môže byť aj svetložltý.
- Ďalšie - S nepokojom spojená horúčka. Nepokoj sa môže pociťovať dobu pred začiatkom horúčky a môže nastať neobvykle nepokojný spánok.
Kedy navštíviť lekára
Ak máme len nepríjemnú nádchu, ktorá sa nezhoršuje, potom väčšinou postačí domáce ošetrenie. Pri zápale vedľajších nosových dutín je vždy potrebné navštíviť odborníka, ktorý odporučí vhodnú liečbu, rovnako tak, ako je tomu u podozrenia na nádorové ochorenie a u výskytu nosových polypov. Alergickú nádchu majú pacienti spravidla pod kontrolou, a dlhodobo užívajú lieky na tlmenie alergickej reakcie. V prípade úrazu hlavy je vždy nutné okamžite prejsť do lekárskej starostlivosti.
Autor: Lenka Klabochová