Opar

Latinsky: Herpes, Herpes simplex, Herpes labialis, Herpes nasalis, Herpes genitalis

Ďalšie názvy: Jednoduchý opar

Príznaky

chrasta pupienky

Týka sa časti tela

Diagnóza

Opar, čiže herspes, je označenie pre 3 druhy kožného ochorenia, ktoré spôsobuje rôzne typy herspes vírusov.

Druhy oparov

Opar pier

Najčastejším typom tohto ochorenia je opar piery. Tvorí červené ložiská podobná malému zápalu. Ľudí trpiacich týmto druhom neustále pribúda, hovorí sa až o 90% dospelej populácie. Je tomu tak preto, že kožné ložisko po niekoľkých dňoch zmizne, ale vírus v nás prebýva ďalej v oddychovej forme. Oslabená imunita alebo dlhodobý stres ho môžu opäť vyvolať. Nakaziť sa môžete od už nakazené osoby bozkom, používaním rovnakých prostriedkov na hygienu a úpravu pier (zubná kefka, rúž, ...), ale aj zo vzduchu, kde môžu byť herpes vírusy prítomné.

Genitálny opar

Druhým typom je opar na genitálií. Kvôli možnosti prenosu na inú osobu je radený medzi pohlavne prenosné choroby. V dnešnej dobe sa jedná o celosvetový problém a veľmi časté ochorenie. Niekedy sa o ňom hovorí ako o dôvode, ktorý v 60. rokoch 20. storočia zastavil sexuálnu revolúciu. Aj tu sa vírus trvalo udržuje v tele a môže za vhodných podmienok opäť prepuknúť.

Pásový opar

Tretím ochoreniem je takzvaný pásový opar. Je spôsobon opäť iným druhom herpes vírusu. Môže sa objaviť na akejkoľvek časti tela. Často sa prejavuje na väčšej ploche, kde sú potom viditeľné červené pľuzgiere. Pásový opar vzniká vplyvom rovnakého vírusu, ktorá spôsobuje kiahne. Práve prvým kontaktom s týmto vírusom kiahne v mladosti vznikajú.

Liečba oparu

Pokiaľ s opary máte skúsenosti a cítite, že sa vám začínajú na genitáliách alebo perách tvoriť, použite masť, ktorá obsahuje virostatikum. To zastaví množenie vírusov a so zvyškom si za normálnych okolností poradia organizmus sám. Ak však dôjde k premnoženiu vírusu, tieto látky zaberať nebudú. V takom prípade je lepšie tieto miesta vysušovať a chrániť pred útokom iných baktérií. K vysušovaniu použite antiseptický roztok alebo pastu s ichtamolom (nie zubnú pastu). Pokiaľ taká liečivá doma nemáte, poraďte sa radšej s lekárom alebo lekárnikom.

Prevencia

Zabrániť vzniku oparu je veľmi ťažké. Ak už opar máme, je dôležité zabrániť prenosu na inú časť tela, alebo ďalšie osoby.

Je dôležité:

  • vyhýbať sa osobám ktorí trpia oparom
  • dodržiavať hygienu a vyvarovať sa spoločnému používaniu osobných vecí
  • vyhýbať sa stresovým situáciám
  • nepoužívať opaľovací krém a nevystavovať sa priamemu slnku
  • dodržiavať zdravú životosprávu
Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás tiež zaujímať