Pľúcna embólia
- Príznaky pľúcnej embólie
- Rizikové faktory
- Diagnostika a liečba pľúcnej embólie
- Liečba pľúcnej embólie
- Prevencia
Príznaky
Týka sa časti tela
Diagnóza
Mnoho článkov bolo napísané o infarktu myokardu či o cievnej mozgovej príhode. Pľúcna embólia je ochorenie na rovnakom princípe, ako tieto choroby, avšak ako už názov napovedá jedná sa tu o embolus, ktorý bráni prietoku krvi v pľúcach.
Je jedno aký úsek je zasiahnutý, záleží len na tom ako veľký kus je postihnutý a ako veľká je nekróza. Včasná diagnostika vedie k úspešnej liečbe, opak však vedie k celkovému šoku organizmu, neschopnosti dýchať ak následnej smrti.
Príznaky pľúcnej embólie
Príčinou pľúcna embólia býva až z 90% akútnej žilová trombóza dolných končatín. Kedy sa trombus uvoľní, vznikne embolus a ten doputuje až do pľúc, kde sa zaklinia v pľúcnej tepne. Ďalej môže pľúcna embólia vzniknú nádorovými bunky, plodovú vodou, cudzím telesom (čiastočky z krvnej infúzie), ďalej je tiež rozšírená tuková či vzduchová embólia.
Príznaky vznikajú úplne náhle, jedná sa o dýchavičnosť, bolesť na hrudi, nemožnosť nadýchnuť sa, sípavý hlas, úzkosť, strach, nízky krvný tlak, zvýšený tep, plytké povrchové lapavé dýchanie, bledosť až cyanóza, zvýšená náplň krčných žíl, náhle straty vedomia, opocenost.
Rizikové faktory
Obezita, fajčenie, hormonálna antikoncepcia, tehotenstvo, dlhá pooperačné rekonvalescencie, imobilizácia, nedoliečený zápal pľúc, genetické dispozície, nádorové ochorenia, vysoký krvný tlak.
Diagnostika a liečba pľúcnej embólie
V prvom rade je dôležité čo najskôr postihnutého dopraviť do nemocnice alebo lepšie zavolať záchrannú službu. Lekár vyšetrí chorého pohľadom a natočí mu EKG, bude napojený na kyslík a neustále monitorovaný. Po vyšetrení RTG či CT je zistená lokácie upchatie tepny a postihnutý sa podrobí buď operatívnemu zákroku (ktorý býva veľmi ojedinelý) a alebo farmakologickej liečbe. Sú podávané antikoagulanciá, fibrinolytika, antiagreganciá, tieto lieky majú za úlohu rozpustiť embolus.
Komplikácií tejto choroby bývajú krvácavé stavy pri zlom dodržiavaní dávkovanie liekov. Smrť pri masívnej embóliu pľúc býva až v 30% prípadov. Jedná sa o veľmi závažné ochorenie, ktoré by sa prevažne v dnešnej dobe nemalo podceňovať. Ak máte v rodine niekoho kto trpí na kŕčové žily, mali by ste zvážiť ďalšie rizikové faktory a vyvarovať sa im a skúsiť zlepšiť životný štýl kým je čas.
- Pohľadom - zrýchlené dýchanie, modrasté sfarbenie pier a prstov, známky žilovej trombózy, zrejme naplnené a pulzujúca krčnej žily. Každá nevysvetliteľná náhle vzniknutá dýchavičnosť - podozrenie na pľúcnu embóliu!
- Počúvaním - oslabené dýchanie, trecie šelesty, nepravidelný rytmus dýchania.
- EKG - môže doplniť celkovú diagnostiku, ale výpovedná hodnota je príliš malá na určenie PE.
- RTG - rovnako ako EKG je pre diagnostiku nedostačujúca.
- Ultrazvuk - slúži na zobrazenie krvnej zrazeniny v žilách dolných končatín.
- CT angiografia - vyšetrenie ciev pomocou zobrazovacie metódy, zásadné vyšetrovacia metóda pri podozrení na PE, môže určiť lokalizáciu a rozsah cievneho uzáveru
- Scintigrafia pľúc - diagnostické metódy využívaná v nukleárnej medicíne, produkuje trojrozmerný obraz
- Laboratórne vyšetrenia
Pri závažnom podozrení au preukázateľné pľúcna embólia je pokoj na lôžku a včasná liečba oveľa dôležitejšie ako ďalšie diagnostické vyšetrovanie.
Liečba pľúcnej embólie
Liečba je vždy volená podľa závažnosti stavu pacienta. Pri závažných stavov sú to vždy protišokové opatrenia, prevencia zlyhávanie srdca, u veľmi závažných stavov je to kardiopulmonálnej resuscitácie (masáž srdca).
Ak je pacient stabilizovaná, volia sa absolútny pokoj na lôžku a kompresné obväzy dolných končatín. Ďalej sa aplikuje prívod kyslíka nosovej sondou alebo maskou.
Z farmakoterapie (liečenie pomocou liekov), sú využívané lieky k trombolýze (rozpustenie trombov) a antikoaguláciu (zníženie zrážanlivosti krvi). Pre tíšenie bolesti pacienta sa využívajú opiáty
(pr. Morfin), analgetiká (pr. Dolsin) a tiež sedatíva, ktorá navodzujú celkové upokojenie, uvoľnenie a zmenšenie strachu (pr. Diazepam, obchodný názov Valium).
V prípadoch, keď nie je možné začať vyššie spomínaná liečba, možno využiť operatívneho zákroku, pri ktorom sa trombus odstráni z cievy, ktorá je upchatá. Táto operácia sa nazýva chirurgická embolektómiu (operácia podľa Trendelenburg).
Dĺžka liečby PE sa líši prípad od prípadu, od 3měsíční až po celoživotné.
Prevencia
Mechanická:
- kompresné elastické pančuchy dolných končatín
- ak je človek po operácii → včasná rehabilitácia a mobilizácie
Farmakologická:
- podávanie heparínu (z dôvodu antitrombolytického účinku)
Iná:
- aplikácie kaválního filtra (do dolnej dutej žily je zavedený filter vpichom z trieslovinové žily, ktorý slúži na zabránenie vzniku krvných zrazenín). Využíva sa pri opakujúcich sa PE.
Autor: Lucie Kliková DiS.