Nachladnutie

Týka sa časti tela

Nachladnutie mal v živote snáď každý a nie je dôvod z toho robiť vedu, poviete si. Horšie to je, keď vám lekár do zdravotnej karty napíše, že trpíte akútnym vírusovým zápalom nosa a hltanu, to už kde kto zbystria. V skutočnosti nie je dôvod na obavy, tieto názvy znamenajú jednu a tú istú chorobu.

V zásade sa jedná o neschopnosť nášho tela brániť sa všadeprítomným organizmom ako sú vírusy a mikróby. Nachladnutie sa týka horných dýchacích ciest a môže sa prejavovať rôzne. Väčšinou sa jedná o nádchu, kašeľ, teplotu, upchatý nos a bolesť v krku. Táto choroba môže postihnúť jednu časť dýchacej sústavy, ale väčšinou sa rozšíri na ďalšie a vy si tak prežijete celú choroba naplno. Dobrou správou je, že prechladnutie u väčšiny ľudí trvá 5 až 7 dní. Po takej dobe sa naše telo začne brániť a vírusy, ktoré boli uchytená na našich slizniciach, sú na ústupe. Nádcha môže pretrvať ešte niekoľko týždňov po prechladnutí.

Podľa štatistík sa s týmto problémom stretáva bežný človek v strednej Európe priemerne 4x ročne. Dieťa potom až 12x vďaka väčšiemu výskytu nákazy v škole. Ak viete, že sa blíži obdobie, na ktoré ste čo sa týka prechladnutia náchylní, môžete sa na to pripraviť. Medzi základy prevenčné liečby patrí hlavne zvýšený príjem vitamínu C. Môžete ho prijímať v podobe tabliet, ale zo zdravého ovocia a zeleniny získate tiež iné telu prospešné látky. Avšak je pravda, že udržať odporúčanú hladinu vitamínov (500 až 1000 mg denne) by samotným ovocím bolo veľmi náročné. Ďalším spôsobom, ako sa vyhnúť prechladnutiu, je udržiavanie stáleho optimizmu. Niekomu sa to zdá ako otrepane, ale na tom strese skutočne niečo bude. Vyhýbať sa takto nachlazeným ľuďom sa môže jednoducho odporučiť, ale v zimných mesiacoch vírusovej epidémie sa to ťažko urobí. Ak máte možnosť a chuť vyberať si, vedľa koho budete sedieť v autobuse či v škole, smelo do toho. Ďalšou možnosťou je otužovanie. Správnymi technikami tak nadobudnete na odolnosti proti striedaniu teplôt. Ale neskúšajte manželke tvrdiť, že sa otužujete, ak sa vám pokúša vnútiť rukavice s čiapkou na ceste do práce. Budúci ráno by ste mohli stráviť rozcvičkou v zasneženej záhrade.

Obliekania je v dnešnej dobe veľkým bratom prechladnutia. Predovšetkým mladí ľudia sa nevenujú ortuti teplomera ale tomu, čo je IN. Ktorý mladík by dnes nosil čiapku na svojich nagelovaných vlasoch. Starší muži sú na tom podobne, aj keď často nemajú čo gélovat. Práve nechránená hlava a krk sú v zimných mesiacoch najčastejším dôvodom prechladnutia a pritom stačí tak málo. Nádcha je síce problém, ale neumriete na ňu, čo sa nedá povedať o krvnej zrazenine. Lebku obopína mnoho cievok a žil priamo pod kožou, preto je tu riziko zrazeniny tak vysoké.

Ženy a dievčatá majú často vlasy a ešte častejšie nosia nejakú pokrývku hlavy. Tu je nedostatok šatstva kompenzovaný v oblasti bedier. Bunda k pásu, sveter nad pás a tričko pod prsia, hlásajú módne prehliadky už niekoľko rokov. Krvná zrazenina často nehrozí, zato prechladnutia z prechladnutia a predovšetkým zápaly obličiek a močových ciest určite áno.

Niekedy je vám zima aj keď ste oblečenie nepodcenili. Predovšetkým noci končiaceho leta a nadchádzajúcej jesene môžu byť až neskutočne chladné. Ak ste rybár alebo policajt, je vhodné sa na také večery pripraviť. Vhodným prípravkom sú takzvané konské masti, ktoré spôsobí rýchle prehriatie a prekrvenie svalov. Je dobré si taký prípravok vyskúšať nanečisto. Niektoré masti môžu mať veľmi silný účinok podobný pocitu pálenia kože.

Ak už pociťujete známky prechladnutia, pite veľa tekutín (skôr vlažné ako studené, lepšie však teplé). Existujú rôzne čaje priamo určené na liečbu prechladnutia. Nádchu môžete zmierniť inhaláciou soľných a bylinných roztokov pod uterákom alebo kvapkami, ktoré môžete kúpiť aj vo forme spreja. Použitie je diskrétne, rýchle a možné prakticky kedykoľvek a kdekoľvek.

Sú ľudia, ktorí z určitých dôvodov neradi používajú umelo pripravené lieky a spoliehajú sa na alternatívnu liečbu alebo vlastný imunitný systém. Ovšem ak vás prechladnutie neprejde po týždni alebo sa začne zhoršovať, zájdite si radšej k lekárovi. Mohlo by sa jednať o začínajúce štádium iné choroby, ktorú by sa nemuselo vyplatiť ignorovať.

Autor: Lenka Klabochová