Plesne

Choroby s týmto príznakom

Týka sa časti tela

Ako plesne označujeme isté druhy organizmov, ktoré veda radí do skupiny húb. V prírode alebo farmaceutickom a chemickom priemysle to môžu byť výborní pomocníci, ale keď sa usídli na človeku, tak to väčšinou nie je známka ničoho dobrého.

Je mnoho druhov plesní a každé sú istými vlastnosťami špecifické, ale všeobecne môžeme povedať, že sa plesne vyskytujú v tmavých priestoroch s vysokou vlhkosťou. Týmto podmienkam sú vhodné zvrásnená miesta kože napríklad medziprstie, podpazušie alebo za ušami. Častými miestami výskytu sú aj porasty fúzov a chlpov ( hlava, rozkrok, tvár,... ).

Takúto pleseň môžete chytiť zo zlých alebo nedostačujúcich hygienických návykov. Zvlášť v letných mesiacoch starajte sa o svoju pokožku kvôli zvýšenej vlhkosti a potenie. Avšak niekedy vás ani prehnaná hygiena nezachráni. Plesňové ochorenia ( predovšetkým mykózy a iné ) sa pomerne ľahko prenáša. Stačí použiť hrebienok, uterák, obuv alebo rukavicu po niekom už infikovanom.

Prvým príznakom by pre vás malo byť nezvyklé svrbenie postihnutého miesta. To sa môže za niekoľko dní farebne odlišovať. Často zbelie alebo sčervená. Môže so sebou niesť charakteristický mŕtvolný zápach. Niekedy sa vytvorí chrasta vlhkej kože. Niektoré formy plesní sa môžu zamerať na necht a jeho následnú degradáciu, ak by ste túto chorobu ďalej prehliadali.

Pri zistení takéhoto parazita hneď nemusíte ponáhľať k lekárovi. Poobzerajte sa po voľne dostupných prípravkoch v lekárni alebo na Internete. Môžete použiť mastičky s bylinnými výťažkami proti plesniam. Niekomu vyhovujú obklady s dezinfekčnými účinkami alebo roztoky toho istého typu. Často zaberú hypermanganové kúpele, ktoré likvidujú nepríjemný zápach. Veľmi obľúbené sú dezinfekčné spreje. Sú malé, nenápadné a pri aplikácii sa vyhnete kontaktu s postihnutým miestom. Riziko nákazy plesňou zvýšite mechanickým poraneniach kože.

Autor: Lenka Klabochová

Mohlo by vás tiež zaujímať