Rakovina mízních uzlin

Lymfóm - zhubný nádor lymfatického obehu, ktorý môže byť veľmi agresívny. Bohužiaľ sa stále nevie prečo vzniká a prečo sa nádorové bunky zhlukujú v lymfatických uzlín. Lymfóm sa delí na tri základné typy ochorenia. Jedná sa o Hodgkinov lymfóm, Non-Hodgkinov lymfóm a na Burkittov lymfóm. Všetky tieto choroby nie sú úplne ľahké na diagnostiku a aj liečba je obtiažna, avšak u miernych foriem je možné aj 90% šanca vyliečenie.

Na čo slúži lymfatické čiže lymfatické uzliny? Jedná sa o uzliny, ktoré vznikajú zhlukom lymfocytov a ďalších buniek. V uzlinách sa sústreďuje miazga čiže lymfa a přefiltrovává sa od škodlivín, potom ďalej prúdi do krvi. Lymfatické uzliny sú v našom tele na mnohých miestach, najviac však v podpazuší a slabinách. Ak je v tele prítomná infekcia alebo nádorové ochorenie, uzliny sa zväčší a snaží sa proti týmto chorobám bojovať vďaka lymfocytom (jeden typ bielych krviniek). Denne sa vytvorí približne 2,5 litra miazgy, ktorá má za úlohu čistiť telo od škodlivých látok. Ak lymfa neodteká dostatočne, môžu vznikať opuchy a je potrebná lymfu znova rozprúdiť, veľmi dobré sú na to lymfatické masáže.

Hodgkinov lymfóm

Táto choroba postihuje najčastejšie mladých ľudí do 30 rokov veku, najmä mužov. Príčina teda nie je stále známa, delí sa na 4 základné histopatologické typy. Medzi hlavné a prvé príznaky tohto druhu nádoru patrí zväčšené lymfatické uzliny. Spočiatku sú nebolestivé, veľmi tvrdé až gumovité, najčastejšie sa jedná o krčnej, podpazušné a podklíčkové uzliny. Medzi príznaky ďalej patrí teplota nad 38 ° C, nočné potenie, úbytok váhy. Môže sa objaviť aj neznášanlivosť alkoholu, ktorá vedie k bolesti postihnutých uzlín niekoľko minút po požití alkoholu, jedná sa o typický príznak HD choroby. Ďalej je to dýchavičnosť, kašeľ alebo svrbenie pokožky.

Diagnostika

U polovice pacientov je pri odbere krvi zaznamenaná zvýšená sedimentácia erytrocytov (červených krviniek). HD lymfóm sa šíri z jednej uzliny do druhej, preto je veľmi dôležité pri diagnostike zistiť, ktoré uzliny sú už postihnuté a ktoré nie. Pri diagnostike sa vykoná histologické vyšetrenie postihnutej uzliny. HD lymfóm sa delí na 4 štádia, v závislosti na tom, koľko uzlín a v akom rozsahu, je postihnutých. RTG, CT, ultrazvuk, PET, laboratórne odber krvi, odber kostnej drene, iné potrebné vyšetrenie pre diagnostiku a následnú liečbu HD lymfómu.

Liečba

Liečba je v tomto prípade klasická, ako u každého nádorového ochorenia, jedná sa o rádioterapii, chemoterapii, chirurgické odstránenie poškodenej uzliny. Vyliečenie je u pacientov s Hodgkinovým lymfómom až 80 - 90%. Po ukončení liečby je potrebná pravidelná kontrola uzlín, po dobu 3 rokov intenzívne.

Non - Hodgkinov lymfóm

Tento druh má pod sebou viac ako 40 ďalších nádorových ochorení lymfatickej sústavy. Jedná sa o najrozšírenejší typ, ktorý má bohužiaľ oveľa ťažšie liečbu než je tomu u Hodgkinovho lymfómu. Pokiaľ sa jedná o agresívny typ NHL je prognóza neistá a liečba je veľmi obtiažna, niektoré druhy nádorov NHL nezodpovedajú na liečbu. Tento druh lymfómu sa šíri často do čriev, štítnej žľazy alebo kože.

Príznaky sú asymptomatické a na NHL sa môže prísť až po napríklad náhlej príhode brušnej alebo inom akútnom probléme. Zväčšené uzliny môžu ale aj nemusia byť prítomné. Časté komplikácie tohto ochorenia sú rôzne infekcie, ktoré znemožňujú a hlavne spomaľujú liečbu. Tá sa môže pretiahnuť až na viac ako 2 roky. Liečba je rovnaká ako u HD lymfómu. Prečítajte si náš samostatný článok o tomto ochorení.

Burkittov lymfóm

Jedná sa o agresívny typ NHL, ktorý je typický pre africké deti a postihuje prevažne tvár. Súvislosť má s ochorením EB vírusu, ktorý ho môže spôsobiť. Diagnostika a liečba je rovnaká ako u akéhokoľvek typu lymfatického nádoru.

Hoci je zhubný nádor lymfatických uzlín veľmi dobre diagnostikovaný a liečený, nie je bohužiaľ možné žiadne preventívne opatrenia, pretože sa stále nevie, prečo tento nádor vzniká. Ak ste si našli tvrdú lymfatické uzlinu, neváhajte a navštívte lekára, môže to byť klasická infekcie alebo aj toto nepríjemné ochorenie, ktoré sa dá veľmi dobre liečiť, ak je terapia zahájená čo najskôr.

Autor: Lucie Kliková, DiS.

Mohlo by vás tiež zaujímať