Zápal ďasna (gingivitída)

Zápal ďasná je veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré dokáže potrápiť nejedného človeka. Vzniká kvôli nedostatočnej hygiene ústnej dutiny a zlej životospráve. Jedná sa o bakteriálnu infekciu, kedy sa premnožia plak na zuboch a dostane sa do ďasien, kde vznikne zápal.

Baktérie vylučujú toxické látky, ktoré tvoria podráždenie ďasná a vzniká opuch a bolestivosť. Akútny zápal môže v prípade zlej liečby degradovať a zmeniť sa na chronický zápal závesného aparátu, ktorý drží zuby v ďasne. Toto ochorenie sa nazýva paradentóza.

Prevencia

Jedinou účinnou prevenciou, ako nedostať zápal ďasna, je pravidelné čistenie zubov nielen klasickou kefkou, ale aj medzizubnou kefkou a tiež ústnou vodou. Obmedziť fajčenie, pitie kávy, stres, ale tiež vhodne liečiť cukrovku. Platí jedno zásadné pravidlo, ak vám nekrváca ďasná nemáte žiadne problémy so zápalom a naopak.

Príznaky

Medzi príznaky zápalu ďasien patrí krvácavosť. Je to prvým varovným signálom, že sa vo vašej ústnej dutine niečo deje. Ďasná sú začervenané, opuchnuté a pri čistení zubov aj bolestivé. Zubný lekár skúša jednotlivé krvácavé procesy a po skontrolovaní všetkých zubov vám povie, aký stupeň zápalu ďasien vás postihol a ako ho liečiť.

Liečba

Lekár vám predvedie, ako si správne čistiť zuby. Určite s hygienou neprestávajte, krvácanie sa nezlepší, keď si nebudete čistiť zuby, naopak. Musíte bolesť aj krvácanie prekonať a naozaj kvalitne si čistiť a masírovať ďasná i zuby. Cez počiatočné krvácanie, by ste mali za niekoľko týždňov vidieť rozdiel a ak sa úplne zbavíte zápalu, mala by vám ďasno prestať krvácať. Ak máte veľký zápal, môžete dostať antibiotiká, ktoré sa lokálne aplikujú na postihnuté ďasná.

Každých 6 mesiacov navštevujte svojho zubného lekára a aspoň dvakrát denne si čistite zuby, dôkladne niekoľko minút aj s masírovaním ďasien. Uvidíte, že aj zápal ďasien sa vám zlepší a prestanete krvácať. Vyhnete sa potom komplikáciám ako je vypadávanie zubov.

Autor: Lucie Kľiková DiS.

Mohlo by vás tiež zaujímať