Zápal krčka maternice
- Príčiny
- Pôvodcovia cervicitídy
- Najčastejší pôvodcovia
- Príznaky zápalu krčka maternice
- Komplikácie
- Vyšetrenia
- Liečba
Ďalšie názvy: cervicitída
Príznaky
Diagnóza
Zápal krčka maternice je odborne označovaný ako cervicitída. Jedná sa o infekčný zápal sliznice, ktorá vystiela kanál krčka maternice. Krčok maternice (cervix) je dôležitou oblasťou pohlavnej sústavy ženy. Jedná sa o oblasť dolnej maternicovej časti, kde maternica prechádza do pošvy.
Príčiny
Zápaly krčka maternice môžu byť ako infekčné, tak aj neinfekčné. Infekčné príčiny môžu byť spôsobené celým radom mikroorganizmov, ktoré sa do oblasti krčka maternice dostali pošvou. Hoci kyslé prostredie pošvy škodlivé mikroorganizmy poškodzuje, nemožno ich prienik úplne vylúčiť. V mnohých prípadoch ide o sexuálne prenosné choroby, ako sú napríklad chlamýdie, kvapavka, trichomoniáza, HPV vírus či mykotické infekcie. Všeobecne sa dá povedať, že riziko vzniku cervicitídy je vyššie u žien preferujúcich nechránený sex.
Pôvodcovia cervicitídy
Medzi najčastejších pôvodcov ochorenia patria baktérie Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae. Nákaza sa väčšinou šíri z pošvy po slizničnom povrchu a potom preniká do záhybov sliznice (tzv. krypt).
Najčastejší pôvodcovia
Najčastejšími pôvodcami vzniku cervicitídy sú:
- baktérie: Neisseria gonorrhoeae, Chlamydia trachomatis
- prvoci: Trichomonas vaginalis
- huby: Candida albicans
- vírusy: Herpes simplex
Príznaky zápalu krčka maternice
V akútnej fáze sa pri gynekologickom vyšetrení objaví v zrkadlách začervenané okolie vonkajšej bránky hrdla maternice, pričom z neho vyteká hnisavý obsah. Pri vyšetrení pohmatom je čapík rozsiahlejší a jeho pohyby bolestivé. Žena sa sťažuje na nepresné a nejasné bolesti za lonovou sponou, občas na bolesti v kríži, môže mať problémy s močením, bolesti pri vyprázdňovaní a tiež pri pohlavnom styku. Teplota môže byť zvýšená, a ak sú infekčné zápaly ťažšej povahy, môžu byť sprevádzané horúčkou.
Komplikácie
Veľmi zradná je skutočnosť, že celý rad sexuálne prenosných zápalov krčka maternice môže prebiehať úplne asymptomaticky, ale pritom sa rozšíriť na ďalšie časti pohlavnej sústavy a stať sa príčinou radu komplikácií vrátane neplodnosti a okrem toho chronický zápal krčka maternice, ktorý je spôsobený vírusom HPV riziko vzniku rakoviny krčka maternice.
Vyšetrenia
Zápaly krčka maternice vyšetruje gynekológ. Aby mohla byť stanovená diagnóza a upresnený pôvod, je nutné vykonať kolposkopické vyšetrenie, čo je vyšetrenie pošvy a krčka maternice špeciálnym prístrojom – kolposkopom, ktorým sa odoberie materiál na cytologické a mikrobiologické vyšetrenie. Je tiež potrebné vylúčiť nádorové postihnutie, poprípade včas zachytiť prednádorové zmeny. Čo sa týka anamnézy, tak tu sú dôležité informácie dávajúce nám údaje o sexuálnom správaní ženy a stupni rizika sexuálne prenosných chorôb. Typickým fyzikálnym vyšetrením je vyšetrenie pošvy a krčka maternice za pomoci gynekologických zrkadiel, ktoré tiež umožňuje odbery sterov pre mikrobiologické vyšetrenie. Výskyt niektorých infekcií môže byť zistený aj z krvného séra.
Liečba
Liečba infekčných zápalov závisí od druhu mikroorganizmu, ktorým boli vyvolané. Bývajú nasadené buď antibiotiká, alebo lieky pôsobiace proti prvokom alebo plesniam. Pri neinfekčných zápaloch je potrebné zistiť príčinu ťažkostí a vylúčiť jej kontakt s organizmom ženy.
Liečba akútnych mykóz
V prípade akútneho štádia je nutný kľudový režim, a to najlepšie počas hospitalizácie. Neoddeliteľnou súčasťou terapie sú antibiotiká, ktoré sa spočiatku podávajú podľa druhu predpokladaného pôvodcu ochorenia. Osvedčili sa hlavne kombinácie doxycyklínu s roxitromycínom a pri kvapavke (gonokokového zápalu) je vhodný penicilín. Tiež je nutné vyšetriť sexuálneho partnera a v prípade potreby ho liečiť.
Liečba opakovaných mykóz
Pokiaľ sa neustále gynekologické mykózy vracajú, potom už nestačí liečiť len samotnú mykózu, ale aj problém jej opakovania. Liečba prebieha pod dohľadom lekára, ktorý stanoví najvhodnejší postup. Poslednou dobou sa u pacientok s opakujúcimi sa gynekologickými mykózami čoraz viac osvedčuje podporná liečba liekmi obsahujúcimi enzýmy (najznámejším je Wobenzym). Podľa nedávno publikovaných výsledkov výskumu pretrvávali pozitívne účinky enzýmovej liečby až 4 roky po tom, čo ju pacientky užívali 10 týždňov. Lieky, ktoré tieto enzýmy obsahujú, tlmia vedľajšie účinky zápalu a zároveň podporujú imunitné mechanizmy potrebné na likvidáciu infekcií najrôznejšieho pôvodu.
Autor: Lenka Klabochová