Zápal príušných žliaz
Zápal príušných žliaz je akútne infekčné ochorenie príznačné pre detský vek. Avšak touto chorobou sa môže nakaziť ktokoľvek. Zápal príušných žliaz je vysoko nákazlivé ochorenie, a preto je nutné jej nahlasovať u praktického lekára.
Ochorenie spôsobuje vírus Paramyxovirus parotitis z čeľade Patamyxoviridae. Pre zaujímavosť, do rovnakej čeľade patrí aj vírusy zodpovedný za osýpky.
Zápal príušných žliaz postihuje slinné žľazy, prevažne príušné. K prenosu dochádza vzdušnou cestou, kvapôčkovou infekciou. Prvé príznaky nakazený zaznamená 15 až 21 dní od nakazenia. Avšak nakazená osoba sa stáva infekčnou už týždeň pred tým, než sa objavia prvé príznaky a infekční zostáva ešte aj dva týždne po odznení príznakov. Vírus sa dostáva do tela cez horné dýchacie cesty. Tu sa začne množiť a rozširovať do regionálnych lymfatických uzlín. Viru zaberie asi dva týždne, než sa dostane do krvi a odtiaľ ďalej do tela. Po prekonaní ochorenia získava človek doživotnú imunitu. Tá ale nie je stopercentná. Zápal príušných žliaz sa objavuje na jar a v zime. Epidémie zápalu príušných žliaz sa u nás objavujú v 2 až 5-ročných cykloch.
Prevencia
Najlepšie je tomuto ochoreniu predchádzať očkovaním. Prvé očkovanie sa vykonáva spoločne s očkovaním proti rubeole a osýpkam. Očkuje sa najskôr prvý deň 15. mesiaca veku dieťaťa a za 6 až 10 mesiacov sa preočkováva druhýkrát. Dieťa, ktoré má byť očkované musí byť zdravé a nesmie mať oslabený imunitný systém. Po očkovaní sa u detí môže objaviť zvýšená teplota, nádcha a vyrážka. Očkovaná osoba získava celoživotnú imunitu. Avšak tá nemá také kvality ako imunita získaná po prekonaní choroby. Očkovaný sa týmto onemocněním môže nakaziť, ale to máva ľahší priebeh.
Príznaky
Ten, kto sa nakazí vírusom, sa stáva infekčný 3 až 14 dní pred prepuknutím ochorenia. Zo začiatku ochorenia sa objaví horúčky (38 - 40 ° C) a dochádza k zdureniu príušných žliaz. Chorý má hmatateľný opuch pred a pod ušným lalôčikom. Opuch môže a nemusí byť bolestivý a je bez začervenania. Opuch sa môže rozšíriť aj na druhú príušnú žľazu či ďalšie veľké slinné žľazy. Najčastejšie sa objaví opuch na jednej strane a počas 2 až 3 dní postihne aj tú druhú. Tiež sa môže stať, že na jednej strane zmizne a objaví sa na strane druhej. Ochorenie môže potrápiť chorého 5 a v niektorých prípadoch aj 14 dní. S týmto infekčným ochorením sú spojené aj prípadné komplikácie. V závažných prípadoch dochádza k zápalu mozgových blán. Chorý má vysoké horúčky, zvracia, trpí bolesťami hlavy. Stáva sa, že pacienti, čo si týmto prejdú, majú problémy so sluchom, prípadne o neho prichádza.
Ďalšou komplikáciou je zápal pankreasu. Chorý sa potýka s nechutenstvom, bolesťami brucha, nevoľnosťou a vracaním. Trvalé následky v podobe vzniku cukrovky sú málo časté.
U dospelých mužov môže toto ochorenie spôsobiť zápal semenníkov. Ak sa zápal nelieči, môže spôsobiť neplodnosť.
Po odznení príznakov býva chorý ešte asi týždeň až 14 dní infekčný.
Liečba
Liečba je prostá. U nekomplikovaných stavov stačí pokoj, lôžko, lieky znižujúce teplotu a bolesť, obklady. Liek priamo proti tomuto ochoreniu nie je k dispozícii. Ak je choroba sprevádzaná zápalom pankreasu, musí pacient dodržiavať prísnu diétu. Pri zápale semenníkov sa podávajú lieky tlmiace zápalovú reakciu a chladné obklady.
Každý, kto má podozrenie na ochorenie, by o tom mal dať vedieť svojmu lekárovi. To, že pacient skutočne ochorel, potvrdí až vyšetrenie krvi.
Autor: Lenka Klabochová