Zlomenina lakťa a predlaktia
Príznaky
Týka sa časti tela
Diagnóza
Veľmi nepríjemná zlomenina, ktorá dokáže veľmi potrápiť. Zlomenina lakťa a predlaktia je veľmi bolestivá a veľmi častá. Úraz, ktorý vedie k tejto zlomenine, je jedným z najčastejších príčin návštevy lekára v letných a zimných mesiacoch.
Druhy zlomeniny hornej končatiny
Delenie jednotlivých zlomenín je podľa lokalizácie, typu a hlavne veľkosti poškodenia danej kosti. Ide o zlomeninu neúplnou (len prasklina = fisura), úplnú, otvorenú, uzatvorenú alebo trieštivú.
Ak nie je príčinou úraz, môže sa zlomenina objaviť v súvislosti s nádorovým ochorením alebo nedostatkom vitamínov a rednutiem kostí, najmä u žien v menopauze.
Prejavy a diagnostika
- Bolesť (zvyšuje sa s pohybom)
- Obmedzená spontánna hybnosť
- Zmena tvaru končatiny (skrátenie, viditeľná deformácia)
- Patologická pohyblivosť v mieste zlomeniny
- Krepitácie - zvuk vyvolaný trením úlomkov kostí
- opuch
- krvný výron
Diagnostika sa vykonáva za pomoci RTG snímky.
Liečba zlomeniny lakťa
Liečba sa v tomto prípade delí na konzervatívnú či chirurgickú, vždy s ohľadom na aktuálný stav pacienta a rozsahu zlomeniny.
Konzervatívna liečba má za úlohu znehybniť danú časť končatiny (dlaha, sadra) a tíšenie bolesti.
Chirurgická liečba spevní všetky ulomené fragmenty a pevne ich uchytí k sebe. Tu počítajte s tým, že si pár dní pobudnete v nemocnici.
Ak nemôžete byť operovaní a vaša zlomenina je vážnejšia, bude vám vykonaná tzv. Extenzia. Kostné úlomky sú dlhodobo spojené ťahom. Používa sa tu napríklad drôt, skrutku, špeciálna náplasť a alebo kovová svorka.
Rehabilitácia
Rehabilitácia je v tomto prípade veľmi dôležitá. Preto sa začína so stavaniem a cvičením už druhý deň po operácii. Pacient sa zlomeninou lakťa a predlaktia nie je nijako pohybovo obmedzený, a tak sa môže pohybovať bez obmedzenia. Ak je pacient liečený len konzervatívne a má sadru, po zložení nastupuje cvičení a spevnenie atrofických svalov. Sadra je dávaná na 4 - 6 týždňov v závislosti na stupni zlomeniny.
Autor: Lucie Kliková, DiS