Afty
Choroby s týmto príznakom
Aftov je malý bolestivý vriedok biele, až žltobielej farby, ktorý sa najčastejšie vyskytuje v ústach (na rozdiel od oparu, ktorý sa vyskytuje na vonkajšej strane úst). Obvykle nepresiahne dĺžku 5 mm a zahojí sa do desiatich dní bez viditeľných jaziev. Avšak sú známe prípady väčších áft až do 20 mm, kde sa doba hojenia predĺžila až na mesiac a po zahojení zostali viditeľné jazvy.
Vznik áft
Vzniku áft často predchádza poranenia úst či už vlastnými zubami, novým dlhšie uchyteným prístrojom (zubné implantáty, rovnátka, ...) alebo vplyvom menej vhodné stravy ako sú silne korenené jedlá, kyslá paradajky, citrusy alebo zemiakové solené lupienky. Môže dôjsť aj k samovoľnému popraskanie sliznice z dôvodu absencie niektorých vitamínov.
Bunky vnútri úst sa pomerne rýchlo obmieňajú, avšak kvôli vlhkému prostrediu nedochádza z zacelenie rán tak efektívne, ako napríklad na samotnom tvári. Preto sa do narušenej tkaniva veľmi ľahko dostanú vírusy z úst a samotného jedla, ktoré sú zárodkom pre vznik áft.
Afty sú vírusové ochorenia a preto je niekedy veľmi jednoduché je dostať, ak už máte čo i len nepatrne poranenú sliznicu úst. Riziko sa zvyšuje priamym i nepriamym kontaktom s osobou, ktorá aftov má (bozkávanie, používanie jedného pohára alebo príboru atď.).
Liečba áft
Proces hojenia môžete skrátiť správnym výberom jedálnička, protizápalovú masťou či kvapkami (prispôsobenými pre vlhké prostredie) a tiež častou dezinfekciou úst.
Autor: Lenka Klabochová