Kandidóza
Príznaky
Diagnóza
Kandidóza je choroba spôsobená kvasinkou Candida albicans, ktoré sa môže uchytiť na telových povrchoch - kožu, slizniciach v dutine ústnej, vagíne, čreve atď. Môžu však byť rozšírená po celom tele - systémovo.
Množenie kvasiniek napomáha
- teplo, vlhko, teda zápar danej časti tele, porušenia kožného krytu,
- zmeny pH,
- obezita,
- diabetes
- tehotenstvo,
- branie antibiotík, kortikoidov,
- oslabený imunitný systém.
Druhy kandidóz
Kožné kandidóza
Kožné forma kandidózy vzniká v miestach vlhkého zaparenia. To sú napr. Triesla, oblasť pod prsiami, podpazuší, u obéznych ľudí pod kožnými riasami. Môžu byť aj na pokožke rúk u ľudí pracujúcich vo vlhku a teplu. Postihnutá pokožka býva začervenaná, vlhká, macerovaná, na nej sa objavujú pľuzgieriky, ktoré majú skalený obsah a praskajú. Po prasknutí vznikajú defekty, ktoré sa cárovitě olupujú a mokvají. Takto postihnuté plochy svrbí a páli.
Orálna kandidóza - soor (soor)
Tento typ kandidózy sa objavuje v ústnej dutine. Tvoria biele povlaky na jazyku, podnebí až do oblasti hltanu. V okolí povlaku je sliznica začervenaná. Biele povlaky je možné zotrieť, v rozvinutom štádiu však pevne lipnú na sliznici. Po stiahnutí povlaku sa objavia bolestivé živé erózie, ktoré pália a svrbia, čo zhoršuje prehĺtanie a príjem potravy.
Kvasinková vulvovaginitída
Infekcia vzniká najčastejšie z narušenia prirodzenej mikroflóry a pH vo vonkajších pohlavných orgánoch. Kandidóza sa prejavuje začervenaním, svrbením a pálením spoločne s výtokom, ktorý má tvarohovitý konzistenciu. Môžu sa pridružiť aj ťažkosti s močením a bolestivosťou pri pohlavnom styku.
Kvasinková balanitida - kandidóza predkožkového vaku
Je častá u diabetikov. Prejavy tejto kandidózy zahŕňajú začervenanie a zdurenie kože žaluďa a predkožky, červené pupienky a belavé pľuzgieriky, po ich strhnutie vznikajú svrbiace a páliace erózie, ktoré sa po okrajoch olupujú. Vylučovaný je tiež hustý sekrét.
Nechtová kandidóza - onychomykóza
Je typická pre určité povolania, napr. Pre kuchárov, pekárov, cukrárov. Sprevádza jej zdurenie a začervenanie nechtového valu, z ktorého je možné vytlačiť kvapku belavého sekrétu. Necht býva deformovaný, drobivý a môže sa uvoľňovať z nechtového lôžka.
Kvasinky v slabinách
Triesla som miestom vlhkého zaparenia, v tejto oblasti sa tvoria začervenané, ostro ohraničené plochy, na ktorých sa vysievajú svrbiace pľuzgieriky.
Povrchová kandidóza je závažným ochorením. Môže byť lokalizovaná, kedy postihuje určitý orgán, tkanivo (pečeň, srdcové chlopne, mozgové plienky ...) alebo diseminovaná, roztrúsená po celom tele a môže byť spojená so sepsou, otravou krvi.
Diagnostika
Najčastejšie sa vykonáva kultivácia a mikroskopické vyšetrenie zo steru z postihnutej oblasti, prípadne z odobratého sekrétu, spúta, výpotku, hnisu, moču.
Liečba
Liečba býva dlhodobá. Základom sú antimykotické prípravky, a to miestne v podobe mastí, kúpeľov, ale aj systémová, tj. Tablety, infúzie antimykotík atď. Napr. u systémových kvasinkových infekcii sa volí vnútrožilovej podávaní amfotericínu B spoločne s flucytozinem. Je tiež možné liečiť ďalšími antimykotikami - flukonazolom, ketokonazolom a itrakonazolom. Ďalším aspektom je nutnosť posilnenie imunitného systému, podpora rastu správnej mikroflóry. Odporúčané je tiež vynechať z potravy všetok rafinovaný cukor, neodporúčajú sa tiež "kvasné" a plesňové potraviny, naopak sú vhodné rôzne druhy zeleniny a ovocia, napr. Cibuľa, červená repa, mrkva, grapefruit.
Komplikácie
U kvasinkových infekcií môže dôjsť k rozvoju chronických zápalov, oslabenie imunitného systému, prechod z povrchovej formy na systémovú kandidovými infekciu.
Autor: Drahomíra Holmannová