Artróza bedrového kĺbu
Stáva sa vám, že po prebudení nemôžete bedrový kĺb rozhýbať? Bolí vás pri dlhšom sedení každý krok a bolesť vám vystreľuje do okolia kĺbu? Trvajú bolesti niekoľko mesiacov a postupne sa zvyšujú? Neváhajte a navštívte ortopéda, ktorý vám povie, či trpíte artrózou bedrového kĺbu a ako veľmi veľké postihnutia je v ktorom kĺbe.
Čo je to artróza?
Ide o degeneratívne ochorenie kĺbu, kedy je poškodená chrupavka, ktorá sa postupne stenčuje, až zmizne úplne a kĺb pracuje tzv. Na sucho. Zápal v chrupavke však nenájdete. Stále nie je celkom jasné, prečo sa artróza objavuje u jednotlivých kĺbov a ako vzniká.
Osteoartritída, artróza a osteoartróza je názov pre rovnaké ochorenie a je teda jedno ako ho nazývame.
Vznik a vývoj ochorenia
Ako som už písala vyššie, nie je stále úplne jasné prečo artróza vzniká. Máme však niekoľko rizikových faktorov, ktoré napomáhajú vzniku. Artróza sa vo väčšine prípadov týka väčších kĺbov, to však neznamená, že by sa nemohla objaviť na kĺboch prstov.
Vedci sa zatiaľ zhodujú na tom, že sa pravdepodobne jedná o nerovnosť metabolizmu, kedy sa chrupavka a látky v nej nedokážu správne tvoriť. Dochádza k poruche rovnováhy regulácie. Kosť sa s týmto problémom nevie vysporiadať a reakcia je v podobe výrastkov, ktoré znemožňujú hladký pohyb.
Bolesť vzniká, až keď sú poškodené aj ostatné tkanivá. Chrupavka ako taká nemá nervové zakončenia, preto nemôže bolieť. Bolesť sa teda objavuje, až keď je ochorenie viac rozbehnutej. Preto je potrebné navštíviť lekára čo najskôr.
Druhy artrózy
Primárne - vzniká zo zlého držania tela a jednostrannom preťažovaniu. Obezita a genetické dispozície tu tiež hrajú svoju rolu.
Sekundárne - Úraz, vývojová chyba, metabolické ochorenie, zápal. Najprv sa musí liečiť primárne ochorenie a až potom artróza, ktoré by sme sa rovnako nezbavili skôr.
Príznaky artrózy
- Štartovacie bolesť - po rozchodení úľava a bolesť sa zmierňuje.
- Pri bolestivosti v kľude je návšteva lekára viac než vhodná. Stuhnutá končatina, krívanie, deformity (nohy do O), znížená citlivosť
- Degeneratívne zmeny na RTG snímke
Diagnostika a liečba
Najpoužívanejšie a tiež jednou z najrýchlejší metódou, ako zistiť, že trpíte artrózou bedrového kĺbu je RTG snímku. Ak si lekár nie je istý, môže vás ešte poslať na magnetickú rezonanciu a ultrazvuk.
V začiatkoch je liečba zameraná na bolesť a na celkové zlepšenie životosprávy a výživy ako také. Nevyhnete sa ani rehabilitáciu a odporúčania niekoľkých cvikov na zlepšenie pohyblivosť.
Pri veľkom poškodení sa pristupuje na radikálne riešenie, ktorým je totálna endoprotéza bedrového kĺby, teda náhrada poškodeného kĺbu.
Artróza je v súčasnosti najčastejšie ochorenia pohybového aparátu. V populácii je to okolo 12% ľudí. Dávajte si pozor na svoje kĺby a užívajte vápnik kým je ešte čas. Hlavne ženy po menopauze a muži, ktorí sú celý deň na nohách a majú ťažkú prácu.
Autor: Lucie Kliková, DiS.